1. Egy 1 méter sugarú kerék egyenletesen gyorsul 2 rad/s² sebességgel . Határozza meg a kerék szöggyorsulását és szögsebességét 2 másodperc múlva.
Ismert:
Sugár (r) = 1 méter
Szöggyorsulás (α ) = 2 rad/ s²
Keresett érték: szöggyorsulás és szögsebesség 2 másodperc elteltével.
megoldás:
(a) Szöggyorsulás 2 másodperc alatt
A szöggyorsulás állandó, így 2 másodperc elteltével a kerék szöggyorsulása 2 rad/ s².
(b) Szögsebesség 2 másodperc alatt
A 2 rad/ s2 szöggyorsulás azt jelenti, hogy a szögsebesség másodpercenként 2 radián/másodperccel növekszik. 1 másodperc elteltével a szögsebesség = 2 radián/másodperc. 2 másodperc elteltével a szögsebesség = 4 radián/másodperc.
[irp]
2. Egy részecske egyenletesen gyorsul nyugalmi állapotból 60 fordulat/perc sebességre 10 másodperc alatt. Határozza meg a szöggyorsulás nagyságát!
Ismert:
A kezdeti szögsebesség (ω 0 ) = 0
A végső szögsebesség ( ωt ) = 60 rpm = 60 fordulat / 60 másodperc = 1 fordulat / másodperc = 6,28 radián/másodperc
Időintervallum (t) = 10 másodperc
Keresett érték: Szöggyorsulás ( α )
megoldás:

ω o = a kezdeti szögsebesség, ω t = a végső szögsebesség, α = a szöggyorsulás, t = időintervallum, θ = szög.
ωt = ωo + αt
6.28 = 0 + α (10)
6.28 = 10 α
α = 6.28 / 10
α = 0.628 rad/ s²
A szöggyorsulás nagysága = 0.628 rad/ s²
3. Egy tárgy 4 másodperc alatt 20 rad/s-ról 10 rad/s-ra lassul. Határozza meg a szöggyorsulás nagyságát!
Ismert:
Időintervallum (t) = 4 másodperc
A kezdeti szögsebesség ( ωo ) = 20 rad/s
A végső szögsebesség ( ωt ) = 10 rad/s
Keresett : a szöggyorsulás nagysága (α )
megoldás:
ωt = ωo + αt
10 = 20 + α (4)
10 – 20 = 4 α
-10 = 4 α
α = -10 / 4
α = –2.5 rad/ s²
A szöggyorsulás nagysága -2.5 rad/s² . A negatív előjel azt jelenti, hogy a tárgy lassul. Gyorsulás = a szögsebesség növekszik, lassulás = a szögsebesség csökken.
[irp]
4. Egy tárgyat 2 másodpercig 10 rad/s sebességről 2 rad/s sebességre gyorsítunk . Határozza meg a tárgy által bezárt lekerekítési szöget!
Ismert:
a kezdeti szögsebesség ( ωo ) = 10 rad/s
a szöggyorsulás (α ) = 2 rad/ s²
időintervallum (t) = 2 másodperc
Keresett szög (θ)
megoldás:
θ = ω₀ + ½ αt²
θ = (10)(2) + ½ (2)( 2 )
θ = 20 + (1)(4) = 20 + 4
θ = 24 radián
5. Egy autó kereke 20 rad/s sebességről körülbelül 20 radián után lelassul, és megáll. Határozza meg a kerék szöggyorsulásának nagyságát!
Ismert:
a kezdeti szögsebesség ( ωo ) = 20 rad/s
a végső szögsebesség ( ωt ) = 0
Szög ( θ ) = 20 radián
Keresett: a szöggyorsulás nagysága (α )
megoldás:
ωt² = ωo² + 2αθ
0 = 20 2 + 2 α (20)
0 = 400 + 40 α
400 = – 40 α
α = – 400 / 40
α = –10 rad/ s²
6. Egy 60 cm hosszú PQ rúd forog a Q pont, mint forgástengely és a PQ kör sugara körül. A PQ rúd nyugalmi állapotból 0.3 rad/s² sebességre gyorsult . Mekkora a P pont lineáris sebessége t = 10 másodperckor, ha a kezdeti szöghelyzet 0?
Ismert:
A rúd hossza PQ = a kör sugara (r) = 60 cm = 60/100 m = 0.60 m
A kezdeti szögsebesség (ω 0 ) = 0 rad/s
Szöggyorsulás (α) = 0.3 rad s -2
A kezdeti szöghelyzet (θo ) = 0
Keresett érték: A P pont lineáris sebessége (v) t = 10 másodperc időpontban
megoldás:
A végső szögsebesség 10 másodperc elteltével:
ω t = ω o + α t = 0 rad/s + (0.3 rad s -2 ) (10 s) = 3 rad/s
A végső lineáris sebesség 10 másodperc elteltével:
v = r ω = (0.6 m)(3 rad/s) = 1.8 m/s
[irp]
7. Egy tárgy 4 rad/s kezdeti sebességgel forog, a szöggyorsulása pedig 0.5 rad/s² . Mekkora a tárgy sebessége 4 másodperc elteltével?
Ismert:
A kezdeti szögsebesség (ω 0 ) = 4 rad/s
Szöggyorsulás (α) = 0.5 rad/ s²
Időintervallum (t) = 4 másodperc
Keresett érték: A tárgy sebessége 4 másodperc elteltével ( ωt )
megoldás:
ωt = ωo + αt
ωt = 4 + ( 0.5)(4)
ωt = 4 + 2
ωt = 6 rad/ s
8. Egy 10 cm átmérőjű faliórának három mutatója van, amelyek mindegyike az órákat, perceket és másodperceket mutatja. Az óramutató köreinek számának összehasonlítása: a percmutató: a második mutató.
1:3:180
B. 1:12:720
C. 4:12:180
4. szám: 12:720
Ismert:
1 óra = 60 perc
12 óra = (12)(60 perc) = 720 perc
Az óramutató szögsebessége = 1 fordulat / 12 óra = 1 fordulat / 720 perc
A percmutató szögsebessége = 1 fordulat / 1 óra = 1 fordulat / 60 perc
A második tű szögsebessége = 1 fordulat / 1 perc
Keresett: Az óratű, a perctű és a második tű köreinek számának összehasonlítása
megoldás:
A körmozgás egyenlete:
Szögsebesség = fordulatok száma / időintervallum
Fordulatszám = szögsebesség x időintervallum
Ugyanebben az időintervallumban, például 1 perc alatt, hány fordulatot tesz meg az óratű, a perctű és a második tű?
Az óramutató fordulatainak száma = szögsebesség x időköz = (1 fordulat / 720 perc)(1 perc) = 1/720 fordulat
A percmutató fordulatainak száma = szögsebesség x időköz = (1 fordulat / 60 perc)(1 perc) = 1/60 fordulat
A második tű fordulatszáma = szögsebesség x időintervallum = (1 fordulat / 1 perc)(1 perc) = 1/1 fordulat
Több forradalom összehasonlítása:
Az óratű fordulatainak száma: a perctű fordulatainak száma : a második tű fordulatainak száma.
1/720 : 1/60 : 1/1
1/720 : 12/720 : 720/720
1: 12: 720
A helyes válasz a B.
9. Egy kötéllel megkötött labda. A labdát úgy forgatják, hogy a földfelszínnel párhuzamos kör síkban mozogjon. Ebben a mozgásban a labda gyorsul, mert…
A. Légsúrlódás
B. A labda súlya
C. Húzóerő
D. A nehézségi erő
megoldás:
Newton második mozgástörvénye kimondja, hogy egy test gyorsul, ha eredő erő hat rá. A labda egy kötélhez van csatlakoztatva, és amikor a kötél forog, a golyó is forog. Amikor a labda forog (a labda körben mozog), centripetális gyorsulást szenved. Minden mozgó test körkörös centripetális gyorsulású. A centripetális gyorsulást a centripetális erő okozza . A centripetális erő ebben az esetben a húzóerő.
A helyes válasz C.
[irp]
[wpdm_csomag azonosítója='437']
[wpdm_csomag azonosítója='439']
- Szögegységek átváltása példafeladatokkal és megoldásokkal
- Szögelmozdulás és lineáris elmozdulás mintafeladatok és megoldások
- Szögsebesség és lineáris sebesség példafeladatok megoldásokkal
- Szöggyorsulás és lineáris gyorsulás példafeladatok megoldásokkal
- Egyenletes körmozgások - példafeladatok megoldásokkal
- Centripetális gyorsulás példafeladatok megoldásokkal
- Nem egyenletes körmozgások példafeladatok megoldásokkal
Részletek