Két test azonos gyorsulású mozgása egyenetlen vízszintes felületen a súrlódási erő hatására – problémák és megoldások

1. Az 1. doboz tömege 2 kg, a 2. doboz tömege 4 kg, a nehézségi gyorsulás 10 m/s² , az F erő nagysága 40 Newton. Az 1. doboz és a padló közötti mozgási súrlódási együttható 0.2, a 2. doboz és a padló közötti mozgási súrlódási együttható pedig 0.3. Határozza meg (a) a doboz gyorsulásának nagyságát és irányát , (b) az 1. doboz által a 2. dobozra kifejtett erő nagyságát (F 12 ) és a 2. doboz által az 1. dobozra kifejtett erő nagyságát (F 21 ).

Két test azonos gyorsulású mozgása egyenetlen vízszintes felületen súrlódási erő hatására - feladatok és megoldások 1

Megoldás

Két test azonos gyorsulású mozgása egyenetlen vízszintes felületen súrlódási erő hatására - feladatok és megoldások 2

Ismert:

A 1. doboz tömege (m² ) = 2 kg

A 2. doboz tömege (m² ) = 4 kg

A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s² ,

Az F erő = 40 Newton,

Az 1. doboz és a padló közötti mozgási súrlódási együttható ( μ k1 ) = 0.2

A 2. doboz és a padló közötti mozgási súrlódási együttható ( μ k2 ) = 0.3

A doboz súlya 1 (w 1 ) = m 1 g = (2)(10) = 20 Newton

A doboz súlya 2 (w 2 ) = m 2 g = (4)(10) = 40 Newton

A dobozra ható normálerő 1 ( N1 ) = w1 = 20 Newton

A dobozra ható normálerő 2 (N 2 ) = w 2 = 40 Newton

A dobozra ható kinetikus súrlódási erő 1 (f k1 ) = ( μ k1 )(N 1 ) = (0.2)(20) = 4 Newton

A dobozra ható kinetikus súrlódási erő 2 (f k2 ) = ( μ k1 )(N 2 ) = (0.3)(40) = 12 Newton

megoldás:

(a) A doboz gyorsulásának nagysága és iránya

ΣF = ma

F – fk1 – fk2 = (m1 + m2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4) a

24 = 6 egy

a = 24 / 6

a = 4 m/ s²

A gyorsulás iránya = a nettó erő iránya = jobbra.

(b) Az 1-es doboz által a 2-es dobozra kifejtett erő nagysága (F 12 ) és a 2-es doboz által az 1-es dobozra kifejtett erő nagysága (F 21 ).

Számítsd ki az F 12 nagyságát :

ΣF = ma

F12 – fk2 = ( m2 ) a

F12 – 12 = (4)(4)

F 12 – 12 = 16

F 12 = 16 + 12

F12 = 28 Newton

Az F 12 és az F 21 a különböző tárgyakra ható hatás- és reakcióerők. Az F 12 és az F 21 azonos nagyságúak és ellentétes irányúak.

F12 = 28 Newton = F21 = 28 Newton.

[irp]

2. Az 1. doboz tömege 2 kg, a 2. doboz tömege 4 kg, a nehézségi gyorsulás 10 m/s² , az F erő 40 N. Az 1. doboz és a padló közötti súrlódási együttható 0.2, a 2. doboz és a padló közötti súrlódási együttható pedig 0.3. Határozza meg (a) a gyorsulás nagyságát és irányát, (b) a dobozokat összekötő zsinór feszültségét. A zsinór tömegét ne vegye figyelembe.

Két test azonos gyorsulású mozgása egyenetlen vízszintes felületen súrlódási erő hatására - feladatok és megoldások 3

Ismert:

A 1. doboz tömege (m² ) = 2 kg

A 2. doboz tömege (m² ) = 4 kg

A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s² ,

Az F erő = 40 Newton,

A 1. számú doboz és a padló közötti mozgási súrlódási együttható 0.2 ( μ k1 ) = 0.2.

A 2. számú doboz és a padló közötti mozgási súrlódási együttható 0.2 ( μ k2 ) = 0.3.

A doboz súlya 1 (w 1 ) = m 1 g = (2)(10) = 20 Newton

A doboz súlya 2 (w 2 ) = m 2 g = (4)(10) = 40 Newton

A dobozra ható normálerő 1 (N 1 ) = w 1 = 20 Newton

A dobozra ható normálerő 2 (N 2 ) = w 2 = 40 Newton

A dobozra ható kinetikus súrlódási erő 1 (f k1 ) = ( μ k1 )(N 1 ) = (0.2)(20) = 4 Newton

A dobozra ható kinetikus súrlódási erő 2 (f k2 ) = ( μ k1 )(N 2 ) = (0.3)(40) = 12 Newton

megoldás:

(a) a gyorsulás nagysága és iránya

ΣF = ma

F – fk1 – fk2 = (m1 + m2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4) a

24 = 6 egy

a = 24 / 6

a = 4 m/ s²

A gyorsulás nagysága 4 m/s² , a gyorsulás iránya = a nettó erő iránya = jobbra.

(b) Feszültség a zsinórban

Az 1-es dobozra vízszintes irányban ható erők az 1-es feszültség (T1 ) jobbra és az 1-es mozgási súrlódási erő (fk1 ) balra. Alkalmazzuk Newton második törvényét:

ΣF = ma

T1 – fk1 = m1a​​

T1 – 4 = (2)(4)

T1 – 4 = 8

T1 = 8 + 4 = 12 Newton

A 2-es dobozra vízszintes irányban ható erők a 2-es feszültség (T 2 ) balra és a 2-es mozgási súrlódási erő (f k2 ) jobbra. Alkalmazzuk Newton második törvényét :

ΣF = ma

F – T² – fk² = m² a

40 – T2 – 12 = (4)(4)

28 – T2 = 16

T2 = 28 – 16 = 12 Newton

A dobozokat összekötő zsinór feszültsége = T1 = T2 = T = 12 Newton.

[irp]

[wpdm_csomag azonosítója='493']

  1. Tömeg és súly
  2. Normális erő
  3. Newton második mozgástörvénye
  4. Súrlódási erő
  5. Mozgás vízszintes felületen súrlódási erő nélkül
  6. Két test azonos gyorsulással történő mozgása egyenetlen vízszintes felületen súrlódási erő hatására
  7. Mozgás ferde síkon súrlódási erő nélkül
  8. Mozgás durva ferde síkon súrlódási erővel
  9. Mozgás a liftben
  10. Kötélekkel és csigákkal összekötött testek mozgása
  11. Két test, amelyeknek azonos a gyorsulási nagysága
  12. Lapos görbe lekerekítése – a körmozgás dinamikája
  13. Döntött görbe lekerekítése – a körmozgás dinamikája
  14. Egyenletes mozgás vízszintes körben
  15. Centripetális erő egyenletes körmozgásban

Írj hozzászólást