Két azonos nagyságú gyorsulású test – Newton mozgástörvényének alkalmazása problémák és megoldások

1. Két tömegű , m1 = 2 kg és m2 = 5 kg, test egy ferde síkon fekszik, és egy zsinórral vannak összekötve, ahogy az ábrán látható. Az m1 és a lejtő közötti súrlódási együttható 0.2, az m2 és a lejtő közötti súrlódási együttható pedig 0.1.

(a) Határozza meg a gyorsulásukat

(b) Határozza meg a húzóerőt

Két azonos nagyságú gyorsulású test – Newton mozgástörvényének alkalmazása, feladatok és megoldások 1

Ismert:

Tömeg 1 (m1 ) = 2 kg

Tömeg 2 (m2 ) = 4 kg

Az m1 és a ferde sík közötti mozgási súrlódási együttható (μk1 ) = 0.2

Az m² és a ferde sík közötti mozgási súrlódási együttható (μ k² ) = 0.1

Nehézségi gyorsulás (g) = 9.8 m/ s²

a) A gyorsulás nagysága és iránya

Két azonos nagyságú gyorsulású test – Newton mozgástörvényének alkalmazása, feladatok és megoldások 2

w1 = tömeg1 = m1 g = ( 2 kg)(9.8 m/s2 ) = 19.6 Newton

w 1x = w 1 sin 30 ° = (19.6 N)(0.5) = 9.8 Newton

w 1y = w 1 cos 30 0 = (19.6 N)(0.87) = 17 Newton

N 1 = Az m 1 -re ható normálerő = w 1y = 17 Newton

F k1 = A kinetikus súrlódás ereje m 1 = μ k1 N 1 = (0.2)(17 N) = 3.4 Newton

---

w² = tömeg² = m² g = (4 kg)(9.8 m/s² ) = 39.2 Newton

w 2x = w 2 sin 60 o = (39.2 N) (0.87) = 34.1 Newton

w²y = w² cos 60 ° 0 = (39.2 N)(0.5) = 19.6 Newton

N² = Az m² - re ható normálerő = w²y = 19.6 Newton

F k2 = A kinetikus súrlódás ereje m 2 = μ k2 N 2 = (0.1)(19.6 N) = 1.96 Newton

---

A gyorsulás nagysága:

∑ F x = ma x

w 2x > w 1x , tehát a gyorsulás iránya megegyezik a w 2x irányával.

A gyorsulás irányába ható erők pozitívak, a gyorsulással ellentétes irányú erők negatívak.

w2x - Fk2 - T2 + T.1 - w1x - Fk1 = (m1 +m2), hogyx

w²x – Fk² – w¹x – Fk³ = ( m³ + m² ) ₀ ...

34.1 É – 1.96 É – 9.8 N – 3.4 N = (2 kg + 4 kg) a x

18.94 N = (6 kg) × √

a x = 18.94 N : 6 kg

a x = 3.16 m/ s²

A gyorsulás nagysága = 3.16 m/s² . A gyorsulás iránya = T1 iránya = w2x iránya

b) A húzóerő nagysága

Alkalmazd Newton második törvényét a 2-es objektumra:

w²x – Fk² – T² = m² ax​​

34.1 É – 1.96 É – T 2 = (4 kg) (3.16 m/s 2 )

32.14 N – T2 = 12.64 N

T2 = 32.14 N – 12.64 N = 19.5 Newton

A húzóerő = T = T1 = T2 = 19.5 Newton

[irp]

2. m1 = 4 kg, m2 = 2 kg. Határozza meg (a) a gyorsulás nagyságát és irányát, (b) az m1-et és m2- t összekötő húzóerő nagyságát, (c) a csigát és a tetőt összekötő húzóerő nagyságát.

Két azonos nagyságú gyorsulású test – Newton mozgástörvényének alkalmazása, feladatok és megoldások 3

Megoldás

Két azonos nagyságú gyorsulású test – Newton mozgástörvényének alkalmazása, feladatok és megoldások 4

w1 = m1 g = (4 kg)(9.8 m/s2 ) = 39.2 Newton

w² = m² g = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 Newton

a) A gyorsulás nagysága és iránya

∑ Fy = lehet y

w 1 > w 2 , tehát a tárgy iránya megegyezik az 1 súly ( w 1 ) irányával . Azok az erők, amelyek iránya megegyezik a gyorsulás irányával, pozitívak, azokkal pedig, amelyek iránya ellentétes a gyorsulással, negatívak.

w1 – T1 + T2 – w2 = ( m1 + m2 ) ⋅y

w1 – w2 = ( m1 + m2 ) ⋅y

39.2 N – 19.6 N = (4 kg + 2 kg) a y

19.6 N = (6 kg)/ év

y = 19.6 N : 6 kg

y = 3.26 m / s²

A gyorsulás nagysága = 3.26 m/s² . A gyorsulás iránya = w¹ iránya.

b) Az m 1 és m 2 pontokat összekötő húzóerő nagysága

Alkalmazd Newton második törvényét az m 2 -re :

∑ Fy = lehet y

w1 – T1 = m1 egy y​

39.2 N – T 1 = (4 kg) (3.26 m/s 2 )

39.2 N – T1 = 13.04 N

T1 = 39.2 N – 13.04 N

T1 = 26.16 Newton

A tárgyakat összekötő húzóerő nagysága = T = T1 = T2 = 26.16 Newton

c) A szíjtárcsát és a tetőt összekötő húzóerő nagysága.

Két azonos nagyságú gyorsulású test – Newton mozgástörvényének alkalmazása, feladatok és megoldások 5A szíjtárcsa nyugalmi állapotban van:

∑ Fy = may —— ay = 0

∑ Fy = 0

A felfelé ható erők pozitívak, a lefelé ható erők negatívak:

T3 – T1 – T2 = 0

T3 = T1 + T2

T1 és T2 azonos nagyságúak , T1 = T2 = T = 26.16 N :

T3 = 2T = 2(26.16 N) = 52.32 Newton

[irp]

3. Az 1. blokk (m1 = 10 kg) és a 2. blokk (m2 = 15 kg) egy súrlódásmentes csiga feletti zsinórral vannak összekötve. A 2. dőlésszögű blokk statikus súrlódási együtthatója = 0.6. A 2. dőlésszögű blokk kinetikus súrlódási együtthatója = 0.42. Határozza meg (a) a tárgyakra kifejtett minimális F erő nagyságát, amely lehetővé teszi a tárgyak felfelé gyorsulását. (b) Határozza meg a húzóerő nagyságát.

Két azonos nagyságú gyorsulású test – Newton mozgástörvényének alkalmazása, feladatok és megoldások 6

Megoldás

Két azonos nagyságú gyorsulású test – Newton mozgástörvényének alkalmazása, feladatok és megoldások 7

w² = A tömb súlya ² = m² g = (10 kg)(9.8 m/s² ) = 98 Newton

w² = A tömb súlya ² = m² g = (15 kg)(9.8 m/s² ) = 147 Newton

w 2y = w 2 cos 30 ° 0 = (147 N)(0.87) = 127.89 Newton

w 2x = w 2 sin 30 o = (147 N) (0.5) = 73.5 Newton

N² = A blokkra ható normálerő 2 = w²y = 127.89 Newton

F k2 = A 2-es blokkra ható kinetikus súrlódási erő = μ k2 N 2 = (0.42)(127.89 N) = 53.7 Newton

F s2 = A statikus súrlódási erő a 2-es blokkon = μ s2 N 2 = (0.6)(127.89 N) = 76.7 Newton

a) A tárgyakra ható minimális F erő nagysága, amely lehetővé teszi, hogy a tárgyak felfelé gyorsuljanak

∑ F x = ma x —— a x = 0

∑ F x = 0

A felfelé és jobbra ható erők pozitívak, a lefelé és balra ható erők negatívak.

F – F k2 – w 2x – w 1 – T 2 + T 1 = 0

F – F k2 – w 2x – w 1 = 0

F = Fk² + w²x + w¹

F = 53.7 É + 73.5 É + 98 É

F = 225.2 Newton

b) A feszítőerő nagysága

Alkalmazd Newton mozgástörvényét az 1. blokkra:

∑ Fy = may —— ay = 0

∑ Fy = 0

T1 – w1 = 0

T1 = w1 = 98 Newton

Alkalmazd Newton mozgástörvényét az 2. blokkra:

F – F k2 – w 2x – T 2 = 0

T2 = F – Fk2 – w2x

T2 = 225.2 É – 53.7 É – 73.5 É

T2 = 98 Newton

A húzóerő nagysága = T1 = T2 = T = 98 Newton

[irp]

4. Az 1. blokk (m1 = 16 kg) vízszintes felületen fekszik, a 2. blokk (m2 = 12 kg) pedig egy sima, ferde síkon, amelyeket egy kis, súrlódásmentes csiga felett átfutó zsinór köt össze. A 3. blokk (m3 = 5 kg) a 2. blokkon fekszik. A 2. blokk és a vízszintes felület közötti mozgási súrlódási együttható 0,4. A 2. és a 3. blokk közötti statikus súrlódási együttható 0,3.

(a) Amikor a rendszert kiengedjük a nyugalmi állapotból, a 3-as és a 2-es blokk továbbra is együtt csúszik?

(b) Ha létezik a 3. blokk, mekkora az 1. és a 2. blokk gyorsulása?

Két azonos nagyságú gyorsulású test – Newton mozgástörvényének alkalmazása, feladatok és megoldások 8

megoldás:

a) Amikor a rendszert kiengedjük a nyugalmi állapotból, a 3-as és a 2-es blokk továbbra is együtt csúszik?

Két azonos nagyságú gyorsulású test – Newton mozgástörvényének alkalmazása, feladatok és megoldások 9

w³ = A tömb súlya ³ = m³ g = (16 kg)(9.8 m/s² ) = 156.8 Newton

w 1x = w 1 sin 60 ° = (156.8 N)(0.87) = 136.4 Newton

w 1y = w 1 cos 60 ° 0 = (156.8 N)(0.5) = 78.4 Newton

N1 = A ferde sík által az 1. blokkra kifejtett normálerő = w1y = 78.4 Newton

w³ = A tömb súlya ³ = m³ g = (5 kg)(9.8 m/s² ) = 49 Newton

N 23 = A 2. tömb által a 3. tömbre kifejtett normálerő = w 3 = 49 Newton

N 32 = A 3. tömb által a 2. tömbre kifejtett normálerő = N 23 = w 3 = 49 Newton

(Az N 23 és N 32 hatás-reakció párok )

F s23 = A 2. tömb által a 3. tömbre kifejtett statikus súrlódási erő = μ s N 23 = (0.3)(49 N) = 14.7 Newton

F s32 = A 3. tömb által a 2. tömbre kifejtett statikus súrlódási erő = F s 23 = 14.7 Newton

(Az F s23 és F s32 hatás-reakció párok )

w² = A tömb súlya ² = m² g = (12 kg)(9.8 m/s² ) = 117.6 Newton

N² = A vízszintes felület által a 2 - es tárgyra kifejtett normálerő = w² + N³² = 117.6 Newton + 49

Newton = 166.6 Newton

F k2 = A kinetikus súrlódás ereje a 2-es blokkon = μ k N 2 = (0.4)(166.6 N) = 66.64 Newton

Alkalmazd Newton mozgástörvényét a 3. blokkra:

∑ F x = ma x

F s23 = m³ a ×

—–> Fs23 = μs N23 = μs w3 = μs m3 g

μ s m³ g = m³ ax​

μ s g = a x

a x = (0.3)(9.8 m/s² ) = 2.94 m/ s²

A 3-as blokk maximális gyorsulása úgy, hogy a 3-as és a 2-es blokk továbbra is együtt csúszzon, 2.94 m/ s2.

Most kiszámoljuk a rendszer gyorsulásának nagyságát a nyugalmi állapotból való felszabadulás után.

A tömb elmozdulásának iránya = a tömb gyorsulásának iránya = T 2 iránya = w 1x iránya.

∑ F x = ma x

w1x - T1 + T.2 - Fk2 - Fs32 + Fs23 = (m1 +m2 +m3), hogyx

w 1x – F k2 = ( m1 + m2 + m3 ) ax

136.4 É – 66.64 N = (16 kg + 12 kg + 5 kg) a x

69.76 N = (33 kg) × √

a x = 2.11 m/ s²

Az a x pozitív, ami azt jelenti, hogy a blokk elmozdulásának iránya vagy a gyorsulás iránya megegyezik a T 2 irányával vagy a w 1x irányával.

A gyorsulás nagysága 2.11 m/s² , ami kisebb , mint 2.94 m/s² , így arra a következtetésre juthatunk, hogy a 3-as és a 2-es blokk a nyugalmi állapotból való elengedés után is együtt csúszik.

b) Az 1. és a 2. blokk gyorsulásának nagysága

∑ F x = ma x

w 1x – F k2 = ( m1 + m2 ) ax

—–> Fk2 = μk N2 = μk w2 = μk m2 g = (0.4)(12 kg)(9.8 m/s2) = 47.04 Newton

136.4 É – 47.04 É = (16 kg + 12 kg) a x

89.36 N = (28 kg) × √

a x = 89.36 N : 28 kg = 3.19 m/s 2

[wpdm_csomag azonosítója='493']

  1. Tömeg és súly
  2. Normális erő
  3. Newton második mozgástörvénye
  4. Súrlódási erő
  5. Mozgás vízszintes felületen súrlódási erő nélkül
  6. Két test azonos gyorsulással történő mozgása egyenetlen vízszintes felületen a súrlódási erő hatására
  7. Mozgás a ferde síkon súrlódási erő nélkül
  8. Mozgás a durva ferde síkon a súrlódási erővel
  9. Mozgás a liftben
  10. A testek mozgását kötelékek és csigák kötik össze.
  11. Két test, amelyeknek azonos a gyorsulási nagysága
  12. Lapos görbe lekerekítése – a körmozgás dinamikája
  13. Döntött görbe lekerekítése – a körmozgás dinamikája
  14. Egyenletes mozgás vízszintes körben
  15. Centripetális erő egyenletes körmozgásban

Írj hozzászólást