1. Egy 2 kg tömegű test 100 kalóriás hőt nyel el , amikor a hőmérséklete 20 ° C-ról 70 ° C -ra emelkedik . Mekkora a test fajhője ?
Ismert:
Tömeg (m) = 2 kg = 2000 g
Hő ( Q) = 100 kcal
A hőmérsékletváltozás ( ΔT ) = 70 ° C – 20 ° C = 50 ° C
Keresett: A fajhő (c)
megoldás:
c = Q / mΔT
c = 100 kcal / (2000 g) (50 ° C)
c = 100 kcal / 100 000 g C
c = 102 kcal / 105 gramm C
c = ( 10⁻² kcal ) ( 10⁻¹ g⁻¹ o C⁻¹ )
c = 10⁻³ kcal / g⁻¹ o C⁻¹
c = 10⁻³ kcal/ g ° C
A test fajhője 10⁻³ kcal /g ° C.
2. A víz fajhője 4180 J/kg C₂O . Mekkora a 2 kg víz hőkapacitása…
Ismert:
A fajhő (c) = 4180 J/kg C₂o
Tömeg (m²) = 2 kg
Keresett érték: Hőkapacitás (C)
megoldás:
C = mc
C = (2 kg)(4180 J/kg C0 )
C = (2)(4180 J/ C₂O )
C = 8360 J/C o
3. Az alumínium fajhője 900 J/kg C₂O . Mekkora a hőkapacitása 2 gramm alumíniumnak…?
Ismert:
Az alumínium fajhője (c) = 900 J/kg C₂O = 9 x 10₂ J /kg C₂O
Tömeg (m) = 2 gramm = 2/1000 kg = 2/103 kg = 2 x 10⁻³ kg
Keresett érték: Hőkapacitás (C)
megoldás:
C = mc
C = (2 x 10 -3 kg) ( 9 x 10 2 J/kg C o )
C = 18 x 10⁻³ x 10⁻² J / C₂
C = 18 x 10⁻¹ J / C₂
C = 1.8 J/ C₂
[wpdm_csomag azonosítója='710']
- Hőmérsékleti skálák átváltása
- Lineáris tágulás
- Területbővítés
- Hangerő bővítés
- Hőség
- A hő mechanikai megfelelője
- Fajhő és hőkapacitás
- Rejtett hő, olvadáshő, párolgáshő
- Energiamegmaradás a hőátadásban