Gravitációs egyenlet

3 kérdés a gravitációs egyenletről

1. Három, egyenként 1 kg tömegű részecske helyezkedik el egy egyenlő oldalú háromszög csúcsaiban, amelynek oldalai 1 m hosszúak. Mekkora a gravitációs erő (G-ben) az egyes pontszerű részecskékre hat?

MegoldásGravitációs egyenlet 1

Az egyik részecske által tapasztalt gravitációs erő nagysága.

F12 = G( m1 )(m2 ) / r2 = G(1)(1) / 12 = G/1 = G

F13 = G( m1 )(m3 ) / r2 = G(1)(1) / 12 = G/1 = G

Az 1. pontban keletkező gravitációs erő:

Részletek

Elektromos tér egyenlet

3 kérdés az elektromos tér egyenletekről

1. Egy 10 cm sugarú vezető gömb 500 μC elektromos töltésű. Az A, B és C pontok a gömb középpontjával egy vonalban fekszenek, attól rendre 12 cm, 10 cm és 8 cm távolságra. Számítsa ki az elektromos térerősséget az A, B és C pontokban!

Ismert:Elektromos tér egyenlet 1

A vezető gömb sugara (R) = 10 cm = 0.1 m

Elektromos töltés (q) = 500 μC = 500 x 10⁻⁶ C

r A = 12 cm = 0,12 m

r B = 10 cm = 0,1 m

r C = 8 cm = 0,08 m

Coulomb-állandó (k) = 9 × 10⁻⁹

Keresett: Az elektromos térerősség az A pontban (E A ), a B pontban (E B ) és a C pontban (E C )

Megoldás:

Részletek

Rugóállandó egyenlet

3 kérdés a rugóállandó egyenletéről

1. Egy szabadon felfüggesztett rugó hossza 10 cm. A szabad végén egy 200 grammos súly van felfüggesztve úgy, hogy a rugó hossza 11 cm legyen. Ha g = 10 m/s² , akkor mi a rugóerő-állandó?

Ismert:

A rugó kezdeti hossza (y 1 ) = 10 cm = 0.10 m

A rugó végső hossza (y² ) = 11 cm = 0.11 m

Rugóhossz-változás (Δy) = 0.11 – 0.10 = 0.01 méter

A rakomány tömege (m) = 200 gramm = 0.2 kg

Teherbírás (w) = mg = (0,2)(10) = 2 Newton

Keresett érték: Rugóállandó (k)

Megoldás:

Részletek

Potenciálkülönbség-egyenlet

3 kérdés a potenciálkülönbség-egyenletről

1. Egy elektromos töltést 2√3 N erővel mozgatunk homogén elektromos térben 20 cm távolságra. Ha az erő iránya 30 o -os szöget zár be az elektromos töltés elmozdulásával, mekkora a különbség az elektromos helyzeti energia között az elektromos töltés kezdeti és véghelyzetében?

Ismert:

Erő (F) = 2√3 N

Távolság (s) = 20 cm = 0.2 m

Szög (θ) = 30 °

Keresett: Elektromos potenciálkülönbség

Megoldás:

Részletek

Szögsebesség-egyenlet

3 kérdés a szögsebesség-egyenletről

1. Egy körpályán mozgó test sugarú 0.5 m. A részecske 15 másodperc alatt képes 60π rad szöget megtenni. Határozza meg a test szögsebességét.

Ismert:

Sugár (r) = 0.5 méter

Szög (θ) = 60π rad

Időintervallum (t) = 15 másodperc

Keresett: Szögsebesség (ω)

Megoldás:

Részletek

Az eredő erőegyenlet

3 kérdés az eredő erő egyenletéről

1. Egy 5 tonna tömegű autó 50 másodperc alatt indul el álló helyzetből, és eléri a 72 km/h sebességet. Az autóra ható erő…

Ismert:

Tömeg (m) = 5 tonna = 5000 kg

Kezdősebesség (vo) = 0

Végsebesség (vt) = 72 km/h = 20 m/s

Időintervallum (t) = 50 másodperc

Keresett: Erő (F)

Megoldás:

Részletek

Impulzusegyenlet

3 kérdés az impulzusegyenletről

1. Egy 250 kg tömegű autó 72 km/h sebességgel halad, majd állandó erővel gyorsul úgy, hogy 5 másodperc múlva a sebessége elérje a 80 km/h-t. Határozza meg az 5 másodperces impulzust!

Ismert:

Az autó tömege (m) = 250 kg

Kezdősebesség (v0 ) = 72 km/h = 20 m/s

Végsebesség (vt ) = 80 km/h = 22 m/s

Időintervallum (t) = 5 másodperc

Keresett: Impulzus (I) meghatározása

Megoldás:

Részletek

Súrlódási erő egyenlete

3 kérdés a súrlódási erő egyenletéről

1. Egy 3 kg-os A tömböt az asztalra helyezünk, majd egy kötélhez kötjük, amely egy csigán keresztül egy 2 kg-os B kőhöz van csatlakoztatva, az ábrán látható módon. A csigák tömegét és súrlódását elhanyagoljuk. A nehézségi gyorsulás g = 10 m/s² . Határozza meg a rendszer gyorsulását és a kötél feszültségét, ha:

a) sima asztalSúrlódási erő egyenlet 1

b) durva asztal 0.4-es kinetikus súrlódási együtthatóval

Ismert:

Az A tömb tömege (m² ) = 3 kg

A B kőzet tömege (m² /s ) = 2 kg

Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²

Az A tömb súlya (w A ) = mg = (3)(10) = 30 Newton

A kőzet tömege B (w B ) = mg = (2)(10) = 20 Newton

Keresett érték: A rendszer gyorsulása (a) és a kötél feszültsége (T)

Megoldás:

Részletek

Normál erőegyenlet

3 kérdés a normálerő egyenletéről

1. Egy tömb tömege 5 kg. Ha g = 10 m/s² , akkor határozza meg:

a) a blokk súlya

b) a normálerő, ha a tömböt sík felületre helyezik

c) a normálerő, ha a tömb egy ferde síkon nyugszik, amely 30 ° -os szöget zár be a vízszintessel

Ismert:

A blokk tömege (m) = 5 kg

Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²

Keresett: w, N síkon és N lejtőn

Megoldás:

Részletek

Kötélfeszültség-egyenlet

3 kérdés a kötélfeszültség egyenletéről

1. Az alábbi képen három blokk látható, nevezetesen A, B és C, amelyek egy sima, vízszintes síkon helyezkednek el. Ha A tömeg = 1 kg, B tömeg = 2 kg, C tömeg = 2 kg és F = 10 N, akkor határozd meg a kötél A és B közötti feszültségének arányát a B és C közötti feszültséghez képest.

Ismert:Kötélfeszültség-egyenlet 1

Az A tömege (m A ) = 1 kg

Tömeg B (m² ) = 2 kg

A C tömege (m²C ) = 2 kg

Húzóerő (F) = 10 N

Keresett: T AB : T BC

Megoldás:

Részletek