1. Egy elrúgott futball-labda θ = 30 °-os szögben hagyhatja el a talajt a vízszintessel, 14 m/s kezdeti sebességgel. Számítsa ki a labda végsebességét, mielőtt a talajt érné!
Ismert:
Szög ( θ ) = 30 °
Kezdősebesség (v0 ) = 14 m/s
A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett érték: Végső sebesség, mielőtt a labda földet ér
megoldás:
A kezdeti sebesség vízszintes komponense:
v ox = v o cos θ = (14 m/s) (cos 30 o ) = (14 m/s) (0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s
A kezdeti sebesség függőleges komponense:
v oy = v o sin θ = (14 m/s) (sin 30 o ) = (14 m/s) (0.5) = 7 m/s
Végső sebesség függőleges irányban
Pozitívnak a felfelé, negatívnak pedig a lefelé mutató irányt válaszd.
Ismert:
Kezdősebesség (v0 ) = 7 m/s (pozitív felfelé irányuló)
A nehézségi gyorsulás (g) = – 10 m/s² ( negatív lefelé)
Magasság (h) = 0 (a tárgy vissza a kiinduló helyzetébe)
Keresett érték: Végső sebesség ( vt )
megoldás:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2 (-10) (0) = 49 – 0 = 49
vt = √49 = 7 m/ s
Végső sebesség vízszintes irányban
A kezdeti sebesség vízszintes irányban 7 √ 3 m/s. A sebesség állandó, így a végsebesség megegyezik a kezdeti sebességgel.
Végső sebesség, mielőtt a tárgy földet ér
![]()
2. Egy testet 30 o -os szögben felfelé dobunk egy 5 méter magas épületből a vízszintessel. A test kezdősebessége 10 m/s. Számítsa ki a végsebességét, mielőtt a test a talajt éri! A nehézségi gyorsulás 10 m/ s².
Ismert:
Szög ( θ ) = 30 °
Kezdeti magasság (h o ) = 5 méter
Kezdősebesség (v0 ) = 10 m/s
A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett: Végsebesség
megoldás:
A kezdeti sebesség vízszintes komponense:
v ox = v o cos θ = (10 m/s) (cos 30 o ) = (10 m/s) (0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s
A kezdeti sebesség függőleges komponense:
v oy = v o sin θ = (10 m/s) (sin 30 o ) = (10 m/s) (0.5) = 5 m/s
Végső sebesség függőleges irányban
Ismert:
Kezdősebesség (v0 ) = 5 m/s (pozitív felfelé irányuló)
A nehézségi gyorsulás (g) = – 10 m/s² ( negatív lefelé)
Magasság (h) = -5 m ( negatív, mivel a talaj a kezdeti magasság alatt van)
Keresett érték: Végső sebesség ( vt )
megoldás:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2 (-10) (-5) = 25 + 100 = 125
vt = √125 m/ s
Végső sebesség vízszintes irányban
A végső sebesség vízszintes irányban 5 √3 m/s.
Végsebesség
![]()
3. Egy kis golyót vízszintesen kilőnek v2 = 8 m/s kezdeti sebességgel egy 12 méter magas épületből. Számítsa ki a golyó végsebességét, mielőtt a golyó földet ér ! A nehézségi gyorsulás 10 m/ s²
Ismert:
Magasság (m) = 12 méter
Kezdősebesség (v0 ) = 8 m/s
A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett érték: Végső sebesség ( vt )
megoldás:
A kezdeti sebesség vízszintes komponense:
v ox = v o = 8 m/s
A kezdeti sebesség függőleges komponense:
v oy = 0 m/s
Végső sebesség függőleges irányban
egyenlettel számítva szabadesés mozgás.
Ismert:
A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Magasság (m) = 12 m
Keresett érték: Végső sebesség ( vt )
megoldás:
v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240
vt = √240 m/ s
Végső sebesség vízszintes irányban
A kezdeti sebesség vízszintes irányban 8 m/s. A sebesség állandó, így a kezdeti sebesség megegyezik a végsebességgel. Tehát a végsebesség vízszintes irányban 8 m/s.
Végsebesség
![]()
[wpdm_csomag azonosítója='534']
[wpdm_csomag azonosítója='536']
- Bontsd fel a kezdeti sebességet vízszintes és függőleges komponensekre
- Határozza meg a vízszintes elmozdulást
- Határozza meg a maximális magasságot
- Határozza meg az időintervallumot
- Határozza meg az objektum pozícióját
- Határozza meg a végsebességet
A kezdeti sebesség vízszintes komponense:
Vízszintes elmozdulás:
A kezdeti sebesség függőleges komponense:
A kezdeti sebesség függőleges komponense:
A levegőben töltött időt a szabadon eső mozgás egyenletével számítjuk ki.
A kezdeti sebesség függőleges komponense:
megoldás:
A kezdeti sebesség vízszintes komponense ::
A kezdeti sebesség vízszintes komponense = kezdeti sebesség = 10 m/s.
Bontsd fel a kezdeti sebességet x komponensre (vízszintes) és y komponensre (függőleges).