Riešené úlohy z Newtonových pohybových zákonov – Newtonov druhý pohybový zákon
1. Teleso s hmotnosťou 1 kg zrýchľuje konštantnou rýchlosťou 5 m/s² . Odhadnite výslednú silu potrebnú na zrýchlenie telesa.
Známe:
Hmotnosť (m) = 1 kg
Zrýchlenie (a) = 5 m/ s²
Hľadaná : čistá sila (∑F)
riešenie:
Na výpočet výslednej sily použijeme druhý Newtonov zákon.
∑ F = ma
∑ F = (1 kg)(5 m/s² ) = 5 kg m/s² = 5 Newtonov
[irp]
2. Hmotnosť telesa = 1 kg, výsledná sila ∑F = 2 Newtony. Určte veľkosť a smer zrýchlenia telesa….

Známe:
Hmotnosť (m) = 1 kg
Čistá sila (∑F) = 2 Newtony
Hľadané : Veľkosť a smer zrýchlenia (a)
riešenie:
a = ∑F / m
a = 2 / 1
a = 2 m/ s²
Smer zrýchlenia = smer výslednej sily (∑F)
[irp]
3. Hmotnosť telesa = 2 kg, F1 = 5 Newtonov, F2 = 3 Newton. Veľkosť a smer zrýchlenia je…

Známe:
Hmotnosť (m) = 2 kg
F 1 = 5 Newtonov
F 2 = 3 Newtonov
Hľadané: Veľkosť a smer zrýchlenia (a)
riešenie:
čistá sila:
∑ F = F1 – F2 = 5 – 3 = 2 Newtonov
Veľkosť zrýchlenia:
a = ∑F / m
a = 2 / 2
a = 1 m/ s²
Smer zrýchlenia = smer výslednej sily = smer F1
[irp]
4. Hmotnosť telesa = 2 kg, F1 = 10 Newtonov, F2 = 1 Newton. Veľkosť a smer zrýchlenia je…

Známe:

Hmotnosť (m) = 2 kg
F 2 = 1 Newtonov
F 1 = 10 Newtonov
F1x = F1cos60o = ( 10 )(0.5) = 5 Newtonov
Hľadané : Veľkosť a smer zrýchlenia (a)
riešenie:
Čistá sila:
∑ F = F1x – F2 = 5 – 1 = 4 Newtony
Veľkosť zrýchlenia:
a = ∑F / m
a = 4 / 2
a = 2 m/ s²
Smer zrýchlenia = smer výslednej sily = smer F 1x
[irp]
5. F1 = 10 Newtonov, F2 = 1 Newton, m1 = 1 kg, m2 = 2 kg. Veľkosť a smer zrýchlenia je…

Známe:
Hmotnosť 1 (m 1 ) = 1 kg
Hmotnosť 2 (m 2 ) = 2 kg
F 1 = 10 Newtonov
F 2 = 1 Newtonov
Hľadané : Veľkosť a smer zrýchlenia (a)
riešenie:
Čistá sila:
∑ F = F1 – F2 = 10 – 1 = 9 Newtonov
Veľkosť zrýchlenia:
a = ∑F / ( m1 + m2 )
a = 9 / (1 + 2)
a = 9 / 3
a = 3 m/ s²
Smer zrýchlenia = smer výslednej sily = smer F1
[irp]
6.
Blok s hmotnosťou 40 kg zrýchľovaný silou 200 N. Zrýchlenie bloku je 3 m/ s² . Určte veľkosť trecej sily , ktorou blok pôsobí.
A. 15 N
B. 40 N
C. 43 N
D. 80 N
Známe:
Hmotnosť (m) = 40 kg
Sila (F) = 200 N
Zrýchlenie (a) = 3 m/ s²
Hľadaná hodnota: Trecia sila (F g )
riešenie:
Rovnica druhého Newtonovho pohybového zákona
∑ F = ma
∑ F = výsledná sila, m = hmotnosť, a = zrýchlenie
Smer sily F doprava, smer trecej sily doľava (smer trecej sily je opačný k smeru pohybu telesa).
Vyberte smer doprava ako kladný a smer doľava ako záporný.
∑ F = ma
F – F g = ma
200 – Fg = (40)(3)
200 – Fg = 120
Fg = 200 – 120
Fg = 80 Newtonov
Správna odpoveď je D.
7. Blok A s hmotnosťou 100 gramov umiestnite nad blok B s hmotnosťou 300 gramov a potom blok B tlačte vertikálne nahor silou 5 N. Určte normálovú silu, ktorou blok B pôsobí na blok A.
A. 1 N
B. 1.25 N
C. 2 N
D. 3 N
Známe:
Sila (F) = 5 Newtonov
Hmotnosť bloku A (m A ) = 100 gramov = 0.1 kg
Hmotnosť bloku B (m B ) = 300 gramov = 0.3 kg
Tiažové zrýchlenie (g) = 10 m/ s²
Hmotnosť bloku A (w A ) = (0.1 kg)(10 m/s² ) = 1 kg m/s² = 1 Newton
Hmotnosť bloku B (w B ) = (0.3 kg)(10 m/s² ) = 3 kg m/s² = 3 Newtony
Hľadaná: Normálová sila pôsobiaca z bloku B na blok A
riešenie:
Na oba bloky pôsobí niekoľko síl, ako je znázornené na obrázku.
F = tlačná sila (pôsobí na blok B)
w A = hmotnosť bloku A (pôsobí na blok A)
w B = hmotnosť bloku B (pôsobí na blok B)
N A = normálová sila pôsobiaca z bloku B na blok A (pôsobí na blok A)
N A ' = normálová sila pôsobiaca z bloku A na blok B (pôsobí na blok B)
Aplikujte druhý Newtonov pohybový zákon na oba bloky:
∑ F = ma
F – w A – w B + N A – N A ' = (m A + m B ) a
N A a N A ' sú akčné a reakčné sily rovnakej veľkosti, ale opačného smeru, takže sú z rovnice vylúčené.
F – w A – w B = (m A + m B ) a
5 – 1 – 3 = (0.1 + 0.3) a
5 – 4 = (0.4) a
1 = (0.4) a
a = 1 / 0.4
a = 2.5 m/ s²
Aplikujte druhý Newtonov pohybový zákon na blok A:
∑ F = ma
N A – w A = m A a
N A – 1 = (0.1)(2.5)
NÁV – 1 = 0.25
NÁ = 1 + 0.25
NA = 1.25 Newtonov
Správna odpoveď je B.
8. Predmet s hmotnosťou 4 N je podopretý šnúrou a kladkou. Na kladku pôsobí sila 2 N a jeden koniec šnúry je ťahaný silou 9 N. Určte výslednú silu pôsobiacu na predmet X.
A. 3 N smerom nahor
B. 4 N smerom nadol
C. 9 N smerom nahor
D. 9 N smerom nadol
Známe:
Hmotnosť X (w X ) = 4 Newtony
Ťahová sila (F x ) = 2 Newtony
Napínacia sila (F T ) = 9 Newtonov
Hľadané: Čistá sila pôsobí na objekt
riešenie:
Vertikálne nahor pôsobiace sily na objekt
Napínacia sila má rovnakú veľkosť vo všetkých častiach šnúry. Napínacia sila je teda 9 N.
Vertikálne smerujúce sily, ktoré pôsobia na objekt
Na objekt X pôsobia dve sily a obe sily smerujú vertikálne nadol, horizontálna zložka hmotnosti wx a horizontálna zložka sily Fx.
Čistá sila pôsobiaca na objekt
F T – w X – F x = 9 – 4 – 2 = 9 – 6 = 3
Čistá sila pôsobiaca na objekt X je 3 Newtony, vertikálne nahor.
Správna odpoveď je A.
9. Teleso je spočiatku v pokoji na hladkom vodorovnom povrchu. Na teleso pôsobí sila 16 N, takže teleso zrýchľuje rýchlosťou 2 m/s² . Ak je to isté teleso v pokoji na drsnom vodorovnom povrchu, takže naň pôsobí trecia sila 2 N, určte zrýchlenie telesa, ak naň pôsobí rovnaká sila 16 N.
A. 1.75 m/ s²
B. 1.50 m/ s²
C. 1.00 m/ s²
D. 0.88 m/ s2
Známe:
Sila (F) = 16 Newtonov = 16 kg m/ s²
Zrýchlenie (a) = 2 m/ s²
Trecia sila (Ffric ) = 2 Newtony = 2 kg m/ s²
Hľadá sa: Zrýchlenie objektu?
riešenie:
Hladký horizontálny povrch (bez trecej sily):
ΣF = ma
F = ma
16 = (m)²
m = 16/2
m = 8 XNUMX kg
Hmotnosť objektu je 8 kilogramov.
Drsný horizontálny povrch (pôsobí trecia sila):
ΣF = ma
F – F fric = ma
16 – 2 = 8 a
14 = 8 a
a = 14 / 8
a = 1.75 m/ s²
Zrýchlenie objektu je 1.75 m/ s².
Správna odpoveď je A.
10. Tom a Andrew tlačia predmet na hladkú podlahu. Tom tlačí predmet silou 5.70 N. Ak je hmotnosť predmetu 2.00 kg a zrýchlenie, ktoré predmet vykazuje, je 2.00 ms -2 , potom určte veľkosť a smer sily, ktorou pôsobí Tom.
A. 1.70 N a jej smer je opačný k sile, ktorou pôsobí Andrej.w.
B. 1.70 N a jej smer je rovnaký ako smer sily, ktorou pôsobí Andrew
C. 2.30 N a jej smer je opačný k sile, ktorou pôsobí Andrew.
D. 2.30 N a jej smer je rovnaký ako smer sily, ktorou pôsobí Andrew.
Známe:
Tlačná sila, ktorou pôsobí Andrew (F1 ) = 5.70 Newtonov
Hmotnosť objektu (m) = 2.00 kg
Zrýchlenie (a) = 2.00 m/ s²
Hľadá sa: Veľkosť a smer sily, ktorou pôsobí Tom (F2 )?
riešenie:
Použite druhý Newtonov pohybový zákon:
∑ F = ma
F1 + F2 = ma
5.70 + F² = (2)(2)
5.70 + F² = 4
F2 = 4 – 5.70
F² = – 1.7 Newtona
Znamienko mínus označuje, že (F2 ) je opačná k pôsobeniu tlakovej sily Andrewa (F1 ).
Správna odpoveď je A.
11. Ak je hmotnosť bloku rovnaká, ktorý obrázok znázorňuje najmenšie zrýchlenie?

Riešenie
Čistá sila A:
ΣF = 4 N + 2 N – 3 N = 6 N – 3 N = 3 Newtony, vľavo
Čistá sila B:
ΣF = 2 N + 3 N – 4 N = 5 N – 4 N = 1 Newtonov, vpravo
Čistá sila C:
ΣF = 4 N + 3 N – 2 N = 7 N – 2 N = 5 Newtonov, vpravo
Čistá sila D:
ΣF = 3 N + 4 N + 2 N = 9 Newtonov, vpravo
Rovnica druhého Newtonovho zákona:
ΣF = ma
a = ΣF / m
a = zrýchlenie, ΣF = výsledná sila, m = hmotnosť
Na základe vyššie uvedeného vzorca je zrýchlenie (a) priamo úmerné výslednej sile (ΣF) a nepriamo úmerné hmotnosti (m). Ak je hmotnosť objektu rovnaká, čím väčšia je výsledná sila, tým väčšie je zrýchlenie, alebo čím menšia je výsledná sila, tým menšie je zrýchlenie.
Na základe vyššie uvedeného výpočtu je najmenšia výsledná sila 1 Newton, takže zrýchlenie je tiež najmenšie.
Správna odpoveď je B.
[irp]
12. Na teleso s hmotnosťou 20 kg pôsobia určité sily, ako je znázornené na obrázku nižšie.

Určte zrýchlenie objektu.
Známe:
Hmotnosť objektu (m) = 20 kg
Čistá sila (ΣF) = 25 N + 30 N – 15 N = 40 N
Hľadá sa: Zrýchlenie objektu
riešenie:
Zrýchlenie objektu vypočítané pomocou rovnice druhého Newtonovho zákona:
ΣF = ma
a = ΣF / m = 40 N / 20 kg = 2 N/kg = 2 m/s 2
[irp]
13. Ktoré z nasledujúcich tvrdení popisuje Newtonov tretí zákon?
(1) Cestujúci sa tlačili dopredu, keď autobus náhle zabrzdil
(2) Knihy na papieri nepadajú , keď sa papier rýchlo ťahá
(3) Pri hraní na skateboarde, keď noha tlačí na zem dozadu, skateboard sa posúva dopredu.
(4) Ak sú vesla tlačené dozadu, lode sa pohybujú dopredu
riešenie:
(1) Newtonov prvý zákon
(2) Newtonov prvý zákon
(3) Newtonov tretí zákon
(4) Newtonov tretí zákon
[wpdm_package id='470']
- Hmotnosť a hmotnosť
- normálna pevnosť
- Newtonov druhý pohybový zákon
- Trecia sila
- Pohyb na horizontálnej ploche bez trecej sily
- Pohyb dvoch telies s rovnakým zrýchlením na drsnom vodorovnom povrchu pôsobením trecej sily
- Pohyb na naklonenej rovine bez trecej sily
- Pohyb na drsnej naklonenej rovine s trecou silou
- Pohyb vo výťahu
- Pohyb telies je spojený šnúrami a kladkami
- Dve telesá s rovnakou veľkosťou zrýchlenia
- Zaokrúhľovanie plochej krivky – dynamika kruhového pohybu
- Obkľúčenie naklonenej krivky – dynamika kruhového pohybu
- Rovnomerný pohyb v horizontálnej kružnici
- Dostredivá sila pri rovnomernom kruhovom pohybe
Čítaj viac