Moment zotrvačnosti častice
1. Guľa s hmotnosťou 100 gramov je pripevnená k jednému koncu šnúry s dĺžkou 30 cm. Aký je moment zotrvačnosti gule okolo osi otáčania AB? Hmotnosť šnúry zanedbajte.
Známe:
Os otáčania v bode AB
Hmotnosť gule (m) = 100 gramov = 100/1000 = 0.1 kg
Vzdialenosť medzi guľou a osou otáčania (r) = 30 cm = 0.3 m
Hľadaný: Moment zotrvačnosti gule (I)
riešenie:
I = mr² = (0.1 kg)(0.3 m) ²
I = (0.1 kg)(0.09 m² )
I = 0.009 kg m²
[irp]
2. Guľa s hmotnosťou 100 gramov, m1 , a guľa s hmotnosťou 200 gramov, m2 , sú spojené tyčou s dĺžkou 60 cm. Hmotnosť tyče sa zanedbáva. Os otáčania sa nachádza v strede tyče. Aký je moment zotrvačnosti gule okolo osi otáčania?
Známe:
Hmotnosť gule 1 (m1 ) = 100 gramov = 100/1000 = 0.1 kg
Vzdialenosť gule 1 od osi otáčania (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Hmotnosť gule (m² ) = 200 gramov = 200/1000 = 0.2 kg
Vzdialenosť gule 2 od osi otáčania (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Hľadaný moment zotrvačnosti guľôčok
Odpoveď:
I = m1r1 / 2 + m2r2
I = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.2 kg)( 0.3 m) ²
I = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.2 kg)( 0.09 m² )
I = 0.009 kg m² + 0.018 kg m²
I = 0.027 kg m²
[irp]
3. Guľa s hmotnosťou 200 gramov, m 1 , a guľa s hmotnosťou 100 gramov, m 2, sú spojené tyčou s dĺžkou 60 cm. Hmotnosť tyče zanedbajte. Os otáčania sa nachádza v bode gule m 2. Aký je moment zotrvačnosti gúľ? Hmotnosť tyče zanedbajte.
Známe:
Hmotnosť gule 1 (m1 ) = 200 gramov = 200/1000 = 0.2 kg
Vzdialenosť medzi guľou 1 a osou otáčania (r1 ) = 60 cm = 60/100 = 0.6 m
Hmotnosť gule 2 (m 2 ) = 100 gramov = 100/1000 = 0.1 kg
Vzdialenosť medzi guľou 2 a osou otáčania (r2 ) = 0 m
Hľadaný: Moment zotrvačnosti guľôčok
riešenie:
I = m1r1 / 2 + m2r2
I = (0.2 kg)( 0,6 m) ² + (0.2 kg)(0 ) ²
I = (0.2 kg)( 0.36 m² ) + 0
I = 0.072 kg m²
[irp]
4. Hmotnosť každej gule je 100 gramov, sú spojené šnúrou. Dĺžka šnúry je 60 cm a šírka šnúry je 30 cm. Aký je moment zotrvačnosti gule okolo osi otáčania? Hmotnosť šnúry zanedbajte.
Známe:
Hmotnosť gule = m1 = m2 = m3 = m4 = 100 gramov = 100/1000 = 0.1 kg
Vzdialenosť medzi guľou a osou otáčania (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Vzdialenosť medzi guľou 2 a osou otáčania (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Vzdialenosť medzi guľou 3 a osou otáčania (r3 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Vzdialenosť medzi guľou 4 a osou otáčania (r4 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Známy: Moment zotrvačnosti
riešenie:
I = m1 r12 +m2 r22 +m3 r32 +m4 r42
I = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)(0.3 m)² + (0.1 kg)(0.3 m) ² + (0,1 kg)(0,3 m) ²
I = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² )
I = 0.036 kg m²
[irp]
Moment zotrvačnosti tuhého telesa
5. Aký je moment zotrvačnosti rovnomernej tyče s hmotnosťou 2 kg a dĺžkou 2 m? Os otáčania sa nachádza v strede tyče.
Známe:
Hmotnosť tyče (M) = 2 kg
Dĺžka tyče (L) = 2 m
Hľadaný: Moment zotrvačnosti
riešenie:
Vzorec pre moment zotrvačnosti, keď sa os otáčania nachádza v strede dlhej rovnomernej tyče:
I = (1/12) ML2
I = (1/12) (2 kg)( 2 m) ²
I = (1/12) (2 kg)(4 m² )
I = (1/12)(8 kg m² )
I = 8/12 kg m²
I = 2/3 kg m²
[irp]
6. Aký je moment zotrvačnosti rovnomernej tyče s hmotnosťou 2 kg a dĺžkou 2 m? Os otáčania sa nachádza na jednom konci tyče.
Známe:
Hmotnosť tyče (M) = 2 kg
Dĺžka pevnej tyče (L) = 2 m
Hľadaný: Moment zotrvačnosti
riešenie:
Vzorec pre moment zotrvačnosti, keď je os otáčania umiestnená na jednom konci tyče:
I = (1/3) ML2
I = (1/3) (2 kg)( 2 m) ²
I = (1/3) (2 kg)(4 m² )
I = (1/3)(8 kg m² )
I = 8/3 kg m²
[irp]
7. Plný valec s hmotnosťou 10 kg a polomerom 0.1 m. Os otáčania sa nachádza v strede plného valca, ako je znázornené na obrázku nižšie. Aký je moment zotrvačnosti valca?
Známe:
Hmotnosť plného valca (M) = 10 kg
Polomer valca (L) = 0.1 m
Hľadaný: Moment zotrvačnosti
Hľadaný: Moment zotrvačnosti
riešenie:
Vzorec pre moment zotrvačnosti, keď sa os otáčania nachádza v strede valca:
I = (1/2) MR2
I = (1/2) (10 kg)(0.1 m) ²
I = (1/2) (10 kg)(0.01 m² )
I = (1/2)(0.1 kg m² )
I = 0.05 kg m²
8. Jednotlivá guľa s hmotnosťou 20 kg a dĺžkou 0.1 m. Os otáčania umiestnená v strede gule je znázornená na obrázku nižšie.
Známe:
Hmotnosť gule (M) = 20 kg
Polomer gule (L) = 0.1 m
Hľadaný: moment zotrvačnosti
riešenie:
Vzorec pre moment zotrvačnosti, keď sa os otáčania nachádza v strede gule:
I = (2/5) MR2
I = (2/5)(20 kg)(0.1 m) ²
I = (2/5)(20 kg)(0.01 m² )
I = (2/5)(0.2 kg m² )
I = 0.4/5 kg m²
I = 0.08 kg m²
[irp]
9. Tenká obdĺžniková doska s hmotnosťou 2 kg s dĺžkou 0.5 m a šírkou 0.2 m. Os otáčania sa nachádza v strede obdĺžnikovej dosky znázornenej na obrázku nižšie. Aký je moment zotrvačnosti obdĺžnika?
Známe:
Hmotnosť obdĺžnikovej dosky (M) = 2 kg
Dĺžka dosky (a) = 0.5 m
Šírka dosky (b) = 0.2 m
Hľadaný: Moment zotrvačnosti
riešenie:
Vzorec pre moment zotrvačnosti, keď sa os otáčania nachádza v strede dosky:
I = (1/12 ) M ( a² + b² )
I = (1/12)(2)( 0.5² + 0.2² )
I = (2/12)(0.25 + 0.04)
I = (1/6)(0.29)
I = 0.29/6 kg m²
Čítaj viac