1. Две масе m1 = 2 kg и m2 = 5 kg налазе се на косој равни и повезане су канапом као што је приказано на слици. Коефицијент кинетичког трења између m1 и нагиба је 0.2, а коефицијент кинетичког трења између m2 и нагиба је 0.1.
(а) Одредити њихово убрзање
(б) Одредити силу затезања

Познато:
Маса 1 (m1 ) = 2 kg
Маса 2 (м 2 ) = 4 кг
Коефицијент кинетичког трења између m1 и нагнуте равни (μk1 ) = 0.2
Коефицијент кинетичког трења између m² и нагнуте равни (μk² ) = 0.1
Убрзање гравитације (g) = 9.8 m/ s²
а) Величина и смер убрзања

w 1 = тежина 1 = m 1 g = (2 kg)(9.8 m/s 2 ) = 19.6 Њутна
w 1x = w 1 sin 30 o = (19.6 N)(0.5) = 9.8 Њутна
w 1y = w 1 cos 30 o = (19.6 N)(0.87) = 17 Њутна
N 1 = Нормална сила на m 1 = w 1y = 17 Њутна
F k1 = Сила кинетичког трења на m 1 = μ k1 N 1 = (0.2)(17 N) = 3.4 Њутна
---
w² = тежина² = m² g = (4 kg)(9.8 m/s² ) = 39.2 Њутна
в 2к = в 2 син 60 о = (39.2 Н)(0.87) = 34.1 Њутна
w 2y = w 2 cos 60 o = (39.2 N)(0.5) = 19.6 Њутна
N² = Нормална сила на m² = w²y = 19.6 Њутна
F k2 = Сила кинетичког трења на m 2 = μ k2 N 2 = (0.1)(19.6 N) = 1.96 Њутна
---
Величина убрзања:
∑ F x = ma x
w 2x > w 1x тако да је смер убрзања исти као и смер w 2x.
Силе које су усмерене дуж убрзања су позитивне, а силе које имају супротан смер од убрзања су негативне.
w2x - Фk2 - Т2 + Т.1 - в1x - Фk1 = (м1 + м2) тоx
w 2x – F k2 – w 1x – F k1 = (m 1 + m 2 ) α x
34.1 Н – 1.96 Н – 9.8 Н – 3.4 Н = (2 кг + 4 кг) а к
18.94 N = (6 kg) a x
a x = 18.94 N : 6 kg
а x = 3.16 м/ с²
Величина убрзања = 3.16 m/s² . Смер убрзања = смер T¹ = смер w²x
б) Величина силе затезања
Применимо други Њутнов закон на објекат 2:
w 2x – F k2 – T 2 = m 2 a x
34.1 Н – 1.96 Н – Т 2 = (4 кг) (3.16 м/с 2 )
32.14 Н – Т2 = 12.64 Н
Т2 = 32.14 N – 12.64 N = 19.5 Њутна
Сила затезања = T = T1 = T2 = 19.5 њутна
[ирп]
2. m 1 = 4 kg, m 2 = 2 kg. Одредити (а) величину и смер убрзања (б) величину силе затезања која повезује m 1 и m 2 (ц) величину силе затезања која повезује котур и кров.

Решење

w 1 = m 1 g = (4 kg)(9.8 m/s 2 ) = 39.2 Њутна
w² = m² g = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 Њутна
а) Величина и смер убрзања
∑ F y = ma y
w1 > w2 тако да је смер кретања објекта исти као и смер кретања тежине 1 ( w1 ) . Силе које имају исти смер као убрзање су позитивне , а силе које имају супротан смер од убрзања су негативне.
w1 – T1 + T2 – w2 = ( m1 + m2 ) ay
w1 – w2 = ( m1 + m2 ) αy
39.2 Н – 19.6 Н = (4 кг + 2 кг) год
19.6 N = (6 kg) a y
ay = 19.6 N : 6 kg
ay = 3.26 m/ s²
Величина убрзања = 3.26 m/s² . Смер убрзања = смер w¹.
б) Величина силе затезања која повезује m1 и m2
Применимо други Њутнов закон на m² :
∑ F y = ma y
w1 – T1 = m1ay
39.2 Н – Т 1 = (4 кг) ( 3.26 м/с 2 )
39.2 Н – Т1 = 13.04 Н
Т1 = 39.2 Н – 13.04 Н
T1 = 26.16 Њутн
Величина силе затезања која повезује објекте = T = T1 = T2 = 26.16 Њутна
ц) Величина силе затезања која повезује котур и кров.
Котурница мирује:
∑ F y = may —— a y = 0
∑ F y = 0
Силе усмерене нагоре су позитивне, силе усмерене на доле су негативне:
Т3 – Т1 – Т2 = 0
Т3 = Т1 + Т2
Т1 и Т2 имају исту магнитуду , Т1 = Т2 = Т = 26.16 N :
T³ = 2T = 2(26.16 N) = 52.32 Њутна
[ирп]
3. Блок 1 (m1 = 10 kg) и блок 2 (m2 = 15 kg) повезани ужетом преко котурнице без трења. Коефицијент статичког трења између блока 2 са нагибом = 0.6. Коефицијент кинетичког трења између блока 2 са нагибом = 0.42. Одредити (а) Величину минималне силе F која делује на тела тако да тела убрзају навише (б) Одредити величину силе затезања.

Решење

w² = Тежина блока 1 = m² g = (10 kg)(9.8 m/s² ) = 98 Њутна
w² = Тежина блока 2 = m² g = (15 kg)(9.8 m/s² ) = 147 Њутна
w 2y = w 2 cos 30 o = (147 N)(0.87) = 127.89 Њутна
в 2к = в 2 син 30 о = (147 Н)(0.5) = 73.5 Њутна
N 2 = Нормална сила на блок 2 = w 2y = 127.89 Њутна
F k2 = Сила кинетичког трења на блоку 2 = μ k2 N 2 = (0.42)(127.89 N) = 53.7 Њутна
F s2 = Сила статичког трења на блоку 2 = μ s2 N 2 = (0.6)(127.89 N) = 76.7 Њутна
а) Величина минималне силе F која делује на тела тако да се тела убрзавају навише
∑ F x = ma x —— a x = 0
∑ F x = 0
Силе нагоре и силе удесно су позитивне, силе надоле и силе улево су негативне.
F – F k2 – w 2x – w 1 – T 2 + T 1 = 0
Ф – Ф к2 – в 2к – в 1 = 0
F = Fk² + w²x + w1
F = 53.7 N + 73.5 N + 98 N
F = 225.2 Њутна
б) Величина силе затезања
Примените Њутнов закон кретања на блок 1:
∑ F y = may —— a y = 0
∑ F y = 0
Т1 – w1 = 0
T1 = w1 = 98 Њутна
Примените Њутнов закон кретања на блок 2:
F – F k2 – w 2x – T 2 = 0
Т2 = F – Fk2 – w2x
Т2 = 225.2 Н – 53.7 Н – 73.5 Н
T2 = 98 Њутн
Величина силе затезања = T1 = T2 = T = 98 Њутна
[ирп]
4. Блок 1 (m 1 = 16 kg) лежи на хоризонталној површини, а блок 2 (m 2 = 12 kg) лежи на глаткој нагнутој равни, повезани ужетом које пролази преко малог, котура без трења. Блок 3 (m 3 = 5 kg) лежи на блоку 2. Коефицијент кинетичког трења између блока 2 и хоризонталне површине је 0,4. Коефицијент статичког трења између блока 2 са блоком 3 је 0,3.
(а) Када се систем ослободи мировања, блок 3 и блок 2 и даље клизају заједно?
(б) Ако постоји блок 3, колико је убрзање блока 1 и блока 2?

Решење:
а) Када се систем ослободи мировања, блок 3 и блок 2 и даље клизају заједно?

w³ = Тежина блока 1 = m³ g = (16 kg)(9.8 m/s² ) = 156.8 Њутна
w 1x = w 1 sin 60 o = (156.8 N)(0.87) = 136.4 Њутна
w 1y = w 1 cos 60 o = (156.8 N)(0.5) = 78.4 Њутна
N 1 = Нормална сила којом нагнута раван делује на блок 1 = w 1y = 78.4 Њутна
w³ = Тежина блока 3 = m³ g = (5 kg)(9.8 m/s² ) = 49 Њутна
N 23 = Нормална сила којом блок 2 делује на блок 3 = w 3 = 49 Њутна
N 32 = Нормална сила којом блок 3 делује на блок 2 = N 23 = w 3 = 49 Њутна
(N 23 и N 32 су парови акције и реакције )
F s23 = Сила статичког трења коју блок 2 делује на блок 3 = μ s N 23 = (0.3)(49 N) = 14.7 Њутна
F s32 = Сила статичког трења коју блок 3 делује на блок 2 = F s 23 = 14.7 Њутна
(F s23 и F s32 су парови акције и реакције )
w 2 = Тежина блока 2 = m 2 g = (12 kg)(9.8 m/s 2 ) = 117.6 Њутна
N² = Нормална сила којом хоризонтална површина делује на објекат 2 = w² + N³² = 117.6 Њутна + 49
Њутн = 166.6 Њутна
F k2 = Сила кинетичког трења на блоку 2 = μ k N 2 = (0.4)(166.6 N) = 66.64 Њутна
Примените Њутнов закон кретања на блок 3:
∑ F x = ma x
F s23 = m3 a x
—–> ФсКСНУМКС = μs N23 = μs w3 = μs m3 g
μs m³ g = m³ ax
μ s g = a x
а x = (0.3)(9.8 м/с² ) = 2.94 м/ с²
Максимално убрзање блока 3 тако да блок 3 и блок 2 и даље клизају заједно је 2.94 m/ s².
Сада израчунавамо величину убрзања система након што је изашао из стања мировања.
Смер померања блока = смер убрзања блока = смер T² = смер w1x₁.
∑ F x = ma x
w1x - Т1 + Т.2 - Фk2 - ФсКСНУМКС + ФсКСНУМКС = (м1 + м2 + м3) тоx
w1x – Fk2 = ( m1 + m2 + m3 ) αx
136.4 Н – 66.64 Н = (16 кг + 12 кг + 5 кг) а к
69.76 N = (33 kg) a x
а x = 2.11 м/ с²
Ако је x позитивно, то значи да је смер померања блока или смер убрзања исти као смер T² или смер w1x.
Величина убрзања је 2.11 m/s² , што је мање од 2.94 m/s² , па можемо закључити да блок 3 и блок 2 и даље клизају заједно након што су пуштени из стања мировања.
б) Величина убрзања блока 1 и блока 2
∑ F x = ma x
w1x – Fk2 = ( m1 + m2 ) ax
—–> Фk2 = μk N2 = μk w2 = μk m2 g = (0.4)(12 kg)(9.8 m/s2) = 47.04 Њутна
136.4 Н – 47.04 Н = (16 кг + 12 кг) а к
89.36 N = (28 kg) a x
а к = 89.36 Н : 28 кг = 3.19 м/с 2
[впдм_пацкаге ид = '493 ′]
- Маса и тежина
- Нормална сила
- Њутнов други закон кретања
- Сила трења
- Кретање по хоризонталној површини без силе трења
- Кретање два тела са истим убрзањем по неравној хоризонталној површини под дејством силе трења
- Кретање по нагнутој равни без силе трења
- Кретање по грубој нагнутој равни са силом трења
- Кретање у лифту
- Кретање тела је повезано ужетом и котурницама
- Два тела са истом величином убрзања
- Заобљавање равне криве – динамика кружног кретања
- Заобљавање нагнуте кривине – динамика кружног кретања
- Равномерно кретање у хоризонталном кругу
- Центрипетална сила у равномерном кружном кретању
opširnije