Решени проблеми у линеарном кретању – Константно убрзање
1. Аутомобил убрзава из стања мировања до 20 m/s за 10 секунди. Одреди убрзање аутомобила!
Решење
Познато:
Почетна брзина (v₂o ) = 0 (мировање)
Временски интервал (t) = 10 секунди
Коначна брзина (vt ) = 20 m/s
Жељено : Убрзање (а)
Решење:
v t = v o + at
20 = 0 + (а)(10)
20 = 10 а
а = 20 / 10
a = 2 m/ s²
[ирп]
2. Аутомобил успорава са 30 m/s до мировања за 10 секунди. Одредити убрзање аутомобила.
Решење
Познато:
Почетна брзина (v₂o ) = 30 m/s
Коначна брзина (vt ) = 0
Временски интервал (t) = 10 секунди
Жељено: убрзање (а)
Решење:
v t = v o + at
0 = 30 + (а)(10)
– 30 = 10 а
а = – 30 / 10
a = -3 m/ s²
Негативан знак се појављује зато што је коначна брзина мања од почетне брзине.
[ирп]
3. Аутомобил креће и убрзава константном брзином од 4 m/s² за 1 секунду. Одредити брзину и пређени пут после 10 секунди.
Решење
(а) Брзина
Убрзање 4 m/s² значи повећање брзине од 4 m/s сваке 1 секунде. После 2 секунде, брзина аутомобила је 8 m/s. После 10 секунди, брзина аутомобила је 40 m/s.
(б) Удаљеност
Познато:
Почетна брзина (v₂o ) = 0
Коначна брзина (vt ) = 40 m/s
Убрзање (а) = 4 м/ с²
Тражи се: Удаљеност
Решење:
s = v o t + ½ при 2 = 0 + ½ (4)(10² ) = (2)(100) = 200 метара
[ирп]
4. Аутомобил се креће константном брзином од 10 m/s, а затим успорава константном брзином од 2 m/s² док се не заустави. Одредити протекло време и пређену удаљеност аутомобила пре заустављања.
Познато:
Почетна брзина (v₂o ) = 10 m/s
Убрзање (а) = -2 м/с² ( Негативан знак се појављује јер је коначна брзина мања од почетне брзине)
Коначна брзина (vt ) = 0 (мировање)
Тражи се: Временски интервал и растојање
Решење:
(а) Временски интервал (t)
v t = v o + at
0 = 10 + (-2)(t)
0 = 10 – 2 t
10 = 2 т
t = 10 / 2 = 5 секунде
(б) Удаљеност
v t 2 = v o 2 + 2 као
0 = 10² + 2(-2)s
0 = 100 – 4 с
100 = 4 с
s = 100 / 4 = 25 метара
[ирп]
5. Аутомобил се креће брзином од 40 m/s, успорава константном брзином од 4 m/s² док се не заустави. Одредити брзину и пређени пут након успоравања за 10 секунди!
Решење
Познато:
Почетна брзина (v₂o ) = 40 m/s
Убрзање (а) = -4 м/ с²
Временски интервал (t) = 10 секунди
Тражена вредност: коначна брзина (v t ) и растојање (s)
Решење:
(а) Коначна брзина
v t = v o + at = 40 + (-4)(10) = 40 – 40 = 0 m/s
0 m/s значи мировање аутомобила.
(б) Удаљеност
s = v o t + ½ при 2 = (40)(10) + ½ (-4)(10² ) = 400 + (-2)(100) = 400 – 200 = 200 метара
[ирп]
6. Одреди растојање после 10 секунди!

Решење
Удаљеност: s = vt = (10-0)(5-0) = (10)(5) = 50 метара
7. Одреди растојање после 4 секунди!

Решење
Растојање = површина квадрата + површина троугла
Удаљеност = (8-0)(8-0) + ½ (16-8)(8-0) = (8)(8) + ½ (8)(8) = 64 + 32 = 96 метара
8. Одреди растојање аутомобила после 4 секунде!
Решење

Растојање = површина троугла = ½ (4-0)(8-0) = ½ (4)(8) = 16 метара
9. Аутомобил се креће брзином од 90 км/х поред полицијског аутомобила који се зауставља поред пута. Минут касније, полицијски аутомобил га јури брзином од 0.8 м/с² . Колико далеко полицијски аутомобил досеже аутомобил?
Познато:
Брзина аутомобила (v) = 90 км/сат = 90,000 метара / 3600 секунди = 25 метара/секунди
Временски интервал (t) = 1 минут = 60 секунди
Убрзање полицијског аутомобила (а) = 0.8 м/ с²
Почетна брзина полицијског аутомобила (v o ) = 0 m/s
Тражи се: Пређена удаљеност полицијским аутомобилом
Решење:
Аутомобил се креће константном брзином. Пређена удаљеност аутомобила:
Почетна удаљеност:
s = vt = (25)(60) = 1500 метара
Коначна удаљеност:
s = vt = (25)(t)
Укупна удаљеност = 1500 + 25 т
Полицијски аутомобил се креће константним убрзањем. Пређена удаљеност полицијског аутомобила:
s = v o t + ½ при 2 = (0)(t) + ½ (0.8)(t² ) = 0 + 0.4 t² = 0.4 t²
Када полицијски аутомобил стигне до аутомобила, пређена удаљеност полицијског аутомобила је иста као и пређена удаљеност аутомобила.
Пређена удаљеност аутомобилом = пређена удаљеност полицијског аутомобила
1500 + 25 т = 0.4 т²
0.4 т 2 – 25 т – 1500 = 0
Користите квадратну формулу:

Пређена удаљеност полицијским аутомобилом:
s = 0.4 t² = (0.4)(100² ) = (0.4)(10,000) = 4000 метара s = 4 км
10. Аутомобил се креће константном брзином од 24 m/s кочи тако да има константно успоравање од 0.952 m/s² . Одредити брзину аутомобила након пређеног пута од 250 метара.
Познато:
Почетна брзина (v₂o ) = 24 m/s
Убрзање (а) = – 0.952 м/с² ( негативан знак због успоравања )
Удаљеност ( d ) = 250 метара s
Тражи се: Брзина аутомобила након 250 метара
Решење:
Познато: почетна брзина (vo), убрзање (А), растојање (d), жељена: коначна брзина (vt) па користите једначину од vt2 = вo2 + 2 а d
v t = коначна брзина , v o = почетна брзина , a = убрзање , d = растојање
v t 2 = (24) 2 + (2)(-0.952)(250)
v t 2 = 576 – 476
v t 2 = 100
v t = √100
v t = 10 m/s
[ирп]
[впдм_пацкаге ид = '507 ′]
[впдм_пацкаге ид = '517 ′]
- Удаљеност и померање
- Просечна брзина и просечна брзина
- Константна брзина
- Константно убрзање
- Кретање слободног пада
- Кретање надоле у слободном паду
- Кретање горе-доле у слободном паду