Јединични вектори – проблеми и решења

Јединични вектори – проблеми и решења

1. Објекат се креће брзином v = (2i − 1.5j) m/s. Колико је померање објекта после 4 секунде?

Познато:

Хоризонтална компонента брзине (v x ) = 2 m/s

Вертикална компонента брзине (v y ) = 1.5 m/s

Временски интервал (t) = 4 секунди

Тражи се: Расељавање

opširnije

Векторско померање – проблеми и решења

Векторско померање – проблеми и решења

1. Особа хода од тачке А до тачке Б, 600 метара северно; затим до тачке Ц, 400 метара западно; затим до тачке Д, 200 метара јужно; и на крају завршава у тачки Е, 700 метара источно. Колика је величина померања?

Решење:

Векторско померање – проблеми и решења 1

Познато:

АФ = АБ – БФ = АБ – ЦД = 600 – 200 = 400 м

ЕФ = ДЕ – ДФ = ДЕ – БЦ = 700 – 400 = 300 м

opširnije

Сабирање вектора помоћу компоненти – проблеми и решења

Сабирање вектора помоћу компоненти – проблеми и решења

1. Три вектора као што је приказано на слици испод.

V1 = КСНУМКССабирање вектора помоћу компоненти – проблеми и решења 1

V2 = 30

V3 = 40

Који су резултујући вектори.

Познато:

V1 = 30, угао између V1 и x осе = 30 °

opširnije

Графика линеарног кретања – проблеми и решења

Графика линеарног кретања – проблеми и решења

1. График удаљености (вертикално) у односу на време (хоризонтално) као што је приказано на слици испод. Објекат у мировању приказан је бројем…

Решење:

Графика линеарног кретања – проблеми и решења 1

Број 3, приказан правом линијом.

opširnije

Просечна брзина – проблеми и решења

Просечна брзина – проблеми и решења

1. Неко обиђе правоугаоник дужине 400 м и ширине 100 м, 12 пута за 1 сат. Колика је просечна брзина и просечна брзина?

Познато:

Дужина правоугаоника = 400 метара

Ширина правоугаоника = 100 метара

Обим правоугаоника = (2 x 400 метара) + (2 x 100 метара) = 800 метара + 200 метара = 1000 метара

Удаљеност = 12 x 1000 метара = 12,000 метара = 12 километара

opširnije

Кретање пројектила – проблеми и решења

27 Кретање пројектила – проблеми и решења 1. Метак је испаљен под углом θ = 60o брзином од 20 m/s. Убрзање гравитације је 10 m/s2. Колики је временски интервал до достизања максималне висине? Познато: Почетна брзина пројектила (vo) = 20 m/s Угао (θ) = 60oC … Прочитајте више

Црни принцип – проблеми и решења

Црни принцип – проблеми и решења

1. 200 грама воде на 30°C помешано са 100 грама воде на 90°C. Специфична топлота воде = 1 кал.грам −1 °C −1 . Одредити коначну температуру смеше!

Познато:

Маса воде 2 (m1 ) = 200 грама

Температура воде 1 (T1 ) = 30 ° C

Маса воде 2 (м 2 ) = 100 грама

opširnije

Динамички објекат повезан ужетом преко котурнице Атвудове машине – проблеми и решења

10 Динамички објекат повезан ужетом преко котурнице Атвудове машине – проблеми и решења

1. Блок А масе 5 кг, постављен на глатку хоризонталну равни. Блок Б масе 3 кг виси на једном крају ужета повезаног са блоком А преко котура. Убрзање гравитације је 10 m/s² . Колико је убрзање оба блока?

Познато:

Маса блока А (мA) = 5 кгДинамика, објекти повезани ужетом преко котурнице, машина Атвуда - проблеми и решења 1

Маса блока Б (м Б ) = 3 кг

Убрзање гравитације (g) = 10 m/ s²

opširnije

Кружно кретање – проблеми и решења

Кружно кретање – проблеми и решења

1. Предмет масе 10 кг креће се у кругу константном брзином 4 м/с. Ако је полупречник круга 0.5 метара, онда:

1) Фреквенција кругова је 4/π Hz

2) Центрипетално убрзање је 32 ms -2

3) Центрипетална сила је 320 N

4) Период је 4π s.

Које су тачне тврдње?

opširnije

Слободно кретање пада – проблеми и решења

Слободно кретање пада – проблеми и решења

1. Камен слободно пада са висине од 45 метара. Ако је убрзање гравитације 10 ms -2 , колика је брзина камена када удари о тло?

Познато:

Висина (в) = 45 метара

Убрзање гравитације (g) = 10 m/ s²

Тражи се: Коначна брзина камена када удари о тло (v t )

opširnije