Црни принцип – проблеми и решења
1. 200 грама воде на 30°C помешано са 100 грама воде на 90°C. Специфична топлота воде = 1 кал.грам −1 °C −1 . Одредити коначну температуру смеше!
Познато:
Маса воде 2 (m1 ) = 200 грама
Температура воде 1 (T1 ) = 30 ° C
Маса воде 2 (м 2 ) = 100 грама
Температура воде 2 (T2 ) = 90 ° C
Специфична топлота воде (c) = 1 кал.грам −1 °C −1
Жељена: Коначна температура
Решење:
Топлота коју ослобађа хладнија вода (Q2 ) = топлота коју апсорбује хладнија вода ( Q1 )
m2c ( ΔT) = m1c ( ΔT)
(100)(1)(90 – Т) = (200)(1)(Т – 30)
(100)(90 – Т) = (200)(Т – 30)
9000 – 100T = 200T – 6000
9000 + 6000 = 200T + 100T
15000 = 300Т
Т = 15000/300
T = 50 ° C
2. 60 грама на 90 ° C помешано са 40 грама воде на 25 ° C . Колика је коначна температура смеше? Специфична топлота воде = 1 cal· g⁻¹ · ° C⁻¹.
Познато:
Маса воде 1 (м 1 ) = 60 грама
Температура воде 1 (T1 ) = 90 ° C
Маса воде 2 (м 2 ) = 40 грама
Температура воде 2 (T2 ) = 25 ° C
Специфична топлота воде (c) = 1 cal · g⁻¹ · o C⁻¹
Жељена: Коначна температура
Решење:
Топлота коју ослобађа хладнија вода (Q2 ) = топлота коју апсорбује хладнија вода ( Q1 )
m1c ( ΔT) = m2c ( ΔT)
(60)(1)(90 – Т) = (40)(1)(Т – 25)
(60)(90 – Т) = (40)(Т – 25)
5400 – 60T = 40T – 1000
5400 + 1000 = 40T + 60T
6400 = 100Т
Т = 6400/100
T = 64 ° C
3. M-грама леда на 0 ° C стављеног у 340-грама воде на 20 ° C у одређеној посуди. Латентна топлота топљења (L леда ) = 80 cal g -1 , специфична топлота воде (c воде ) = 1 cal g -1 ° C -1 . Сав лед се топи и термичка равнотежа је 5 ° C. Израчунати масу леда.
Познато:
Маса воде (m) = 340 грама
Температура леда (T ice ) = 0 ° C
Температура воде (T vode ) = 20 ° C
Температура термичке равнотеже (T) = 5 ° C
Латентна топлота топљења за лед (L леда ) = 80 кал г -1
Специфична топлота воде (c воде ) = 1 cal g⁻¹ ° C⁻¹
Тражи се: Маса леда (M)
Решење:
Топлота коју ослобађа вода (Q² ) = топлота коју апсорбује лед ( Q1 )
m воде c воде (ΔT) = m леда L леда + m леда c воде (ΔT)
(340)(1)(20-5) = М(80) + М(1)(5-0)
(340)(15) = 80M + 5M
5100 = 85М
М = 5100/85
М = 60 грама
4. Бакар на 100 ° C смештен у 128 грама воде на 30 ° C. Специфична топлота воде је 1 cal.g -1 °C -1 , а специфична топлота бакра је 0.1 cal.g -1 °C -1 . Ако је температура термичке равнотеже = 36 ° C, колика је маса бакра?
Познато:
Температура бакра (T1 ) = 100 ° C
Специфична топлота бакра (c1 ) = 0.1 cal· g⁻¹ ° C⁻¹
Маса воде (м² ) = 128 грама
Температура воде (T2 ) = 30 ° C
Специфична топлота воде (c² ) = 1 cal· g⁻¹ ° C⁻¹
Температура термичке равнотеже (T) = 36 ° C
Тражи се: Маса бакра ( м1 )
Решење:
Q бакра = Q воде
m1c1ΔT = m2c2ΔT
( m1 )(0.1)(100-36) = (128)(1)(36-30)
( m1 )(0.1)(64) = (128)(1)(6)
( м1 )(6.4) = 768
м1 = 768 / 6.4
m 1 = 120 грама
5. Олово масе 3 кг, чија је специфична топлота за олово 1400 Ј·кг -1 C -1 на 80 ° C, смештено је у воду масе 10 кг, чија је специфична топлота за воду 4200 Ј·кг -1 C -1 . Температура термичке равнотеже је 20 ° C. Која је почетна температура воде?
Познато:
Маса олова (m1 ) = 3 kg
Специфична топлота за олово (c1 ) = 1400 J· kg⁻¹ C⁻¹
Температура олова (T1 ) = 80 ° C
Маса воде (м² ) = 10 кг
Специфична топлота воде (c² ) = 4200 J· kg⁻¹ C⁻¹
Температура термичке равнотеже (T) = 20 ° C
Тражи се: Почетна температура воде ( Т² )
Решење:
Ослобађање Q = апсорпција Q
Q олова = Q воде
m1c1ΔT = m2c2ΔT
(3)(1400)(80-20) = (10)(4200)(20-T)
(4200)(60) = (42,000)(20-T)
252,000 = 840,000 – 42,000 Т
42,000 Т = 840,000 – 252,000
42,000 Т = 588,000
Т = 588,000 / 42,000
Т = 14
Почетна температура воде је 14 ° C.
6. 75 грама воде на 0 ° C помешано је са 50 грама воде тако да је температура смеше 40 ° C. Колика је почетна температура 50 грама воде?
Познато:
Маса воде 1 (м 1 ) = 75 грама
Почетна температура воде 1 (T1 ) = 0 ° C
Маса воде 2 (м 2 ) = 50 грама
Температура смеше (T) = 40 ° C
Тражи се: Почетна температура воде 2 (T 2 )
Решење:
Топлота коју ослобађа хладнија вода (Q ослобађање ) = топлота коју апсорбује хладнија вода (Q апсорпција )
m1c ( ΔT1 ) = m2c ( ΔT2 )
m1 ( ΔT1 ) = m2 ( ΔT2 )
(75)(40 – 0) = (50)(Т2 – 40)
(75)(40) = (50)(Т2 – 40)
3000 = 50 T 2 – 2000
3000 + 2000 = 50 Т2
5000 = 50 Т2
T2 = 100 ° C
7. Метал масе 200 грама загрејан је на 120 ° C, а затим стављен у воду масе 100 грама на 30 ° C. Температура смеше у термичкој равнотежи је 60 ° C. Ако је специфична топлота воде 4200 J·kg -1 ° C -1 , колика је специфична топлота метала?
Решење:
Претворите јединице масе из грама у килограме (међународне јединице)
Познато:
Маса метала (m1 ) = 200 грама = 0.2 кг
Температура метала (T1 ) = 120 ° C
Маса воде (м² ) = 100 грама = 0.1 кг
Температура воде (T2 ) = 30 ° C
Температура смеше (T) = 60 ° C
Специфична топлота воде (c² ) = 4200 J· kg⁻¹ o C⁻¹
Тражи се: Специфична топлота метала ( c1 )
Решење:
Ослобађање Q = апсорпција Q
m1c1 ( ΔT1 ) = m2c2 ( ΔT2 )
(0.2)(c1 ) (120 – 60) = (0.1)(4200)(60 – 30)
(0.2)(c1 ) (60) = (0.1)(4200)(30)
12 ц 1 = 12600
c1 = 12600 / 12
c1 = 1050
1. Питање: Ко је био Џозеф Блек? Одговор: Џозеф Блек је био шкотски лекар и хемичар из 18. века, познат по својим открићима латентне топлоте, специфичне топлоте и угљен-диоксида.
2. Питање: Шта је латентна топлота? Одговор: Латентна топлота је количина енергије коју супстанца апсорбује или ослобађа током фазне промене, као што је топљење или кључање, без промене њене температуре.
3. Питање: По чему се латентна топлота разликује од осетљиве топлоте? Одговор: Док осетљива топлота изазива промену температуре супстанце без фазне промене, латентна топлота изазива фазну промену без промене температуре.
4. Питање: Какав је значај Блекових експеримената о латентној топлоти на проучавање термодинамике? Одговор: Блеков рад је поставио темеље разумевања топлотне енергије и њеног очувања, отварајући пут за даљи напредак у термодинамици и калориметрији.
5. Питање: Зашто лед на 0°C и вода на 0°C имају различите количине топлотне енергије? Одговор: Лед на 0°C мора да апсорбује латентну топлоту топљења да би постао вода на 0°C. Дакле, вода на 0°C има више топлотне енергије него лед на истој температури због ове апсорбоване латентне топлоте.
6. Питање: Шта је специфична топлота? Одговор: Специфична топлота је количина топлотне енергије потребна да се температура јединице масе супстанце подигне за један степен Целзијуса или Келвин.
7. Питање: Како је Блеков рад о специфичној топлоти довео до разумевања различитих топлотних капацитета супстанци? Одговор: Блек је открио да једнаке масе различитих супстанци захтевају различите количине топлоте да би се постигла иста промена температуре. Ово запажање је увело концепт специфичног топлотног капацитета супстанци.
8. Питање: Зашто је концепт латентне топлоте кључан у метеоролошким системима? Одговор: Латентна топлота игра значајну улогу у метеоролошким системима због енергије укључене у фазне промене воде, као што су испаравање и кондензација. Овај пренос енергије утиче на температуру, формирање облака и временске обрасце.
9. Питање: Који апарат је Џозеф Блек користио за мерење промена топлоте у својим експериментима? Одговор: Блек је у својим експериментима користио једноставан калориметар, инструмент за мерење промене топлоте, да би квантификовао количину апсорбоване или ослобођене топлоте.
10. Питање: Како је Блеково откриће угљен-диоксида (који је назвао „фиксни ваздух“) допринело хемији? Одговор: Блекова идентификација угљен-диоксида као посебног гаса различитог од атмосферског ваздуха била је кључна за напредак хемије гасова и отворила је пут разумевању хемијских реакција које укључују гасове.