Rozwiązane problemy z prawami ruchu Newtona – drugie prawo ruchu Newtona
1. Ciało o masie 1 kg przyspieszane ze stałą prędkością 5 m/s2 . Oszacuj siłę wypadkową potrzebną do przyspieszenia ciała.
Znany:
Masa (m) = 1 kg
Przyspieszenie (a) = 5 m/ s2
Poszukiwana : siła wypadkowa (∑F)
rozwiązanie:
Aby obliczyć siłę wypadkową, stosujemy drugą zasadę Newtona.
∑ F = ma
∑ F = (1 kg)(5 m/s 2 ) = 5 kg m/s 2 = 5 niutonów
[irp]
2. Masa obiektu = 1 kg, siła wypadkowa ∑F = 2 niutony. Określ wartość i kierunek przyspieszenia obiektu….

Znany:
Masa (m) = 1 kg
Siła wypadkowa (∑F) = 2 niutony
Poszukiwane : wielkość i kierunek przyspieszenia (a)
rozwiązanie:
a = ∑F / m
za = 2 / 1
a = 2 m/ s2
Kierunek przyspieszenia = kierunek siły wypadkowej (∑F)
[irp]
3. Masa obiektu = 2 kg, F 1 = 5 niutonów, F 2 = 3 niuton. Wartość i kierunek przyspieszenia to…

Znany:
Masa (m) = 2 kg
F 1 = 5 niutonów
F 2 = 3 niutonów
Poszukiwane: wielkość i kierunek przyspieszenia (a)
rozwiązanie:
siła wypadkowa:
∑ F = F 1 – F 2 = 5 – 3 = 2 niutonów
Wielkość przyspieszenia:
a = ∑F / m
za = 2 / 2
a = 1 m/ s2
Kierunek przyspieszenia = kierunek siły wypadkowej = kierunek siły F 1
[irp]
4. Masa obiektu = 2 kg, F 1 = 10 niutonów, F 2 = 1 niuton. Wartość i kierunek przyspieszenia to…

Znany:

Masa (m) = 2 kg
F 2 = 1 niutonów
F 1 = 10 niutonów
F 1x = F 1 cos 60 o = (10)(0.5) = 5 niutonów
Poszukiwane : wielkość i kierunek przyspieszenia (a)
rozwiązanie:
Siła wypadkowa:
∑ F = F 1x – F 2 = 5 – 1 = 4 niutony
Wielkość przyspieszenia:
a = ∑F / m
za = 4 / 2
a = 2 m/ s2
Kierunek przyspieszenia = kierunek siły wypadkowej = kierunek F 1x
[irp]
5. F 1 = 10 niutonów, F 2 = 1 niuton, m 1 = 1 kg, m 2 = 2 kg. Wartość i kierunek przyspieszenia to…

Znany:
Masa 1 (m 1 ) = 1 kg
Masa 2 (m 2 ) = 2 kg
F 1 = 10 niutonów
F 2 = 1 niutonów
Poszukiwane : wielkość i kierunek przyspieszenia (a)
rozwiązanie:
Siła wypadkowa:
∑ F = F 1 – F 2 = 10 – 1 = 9 niutonów
Wielkość przyspieszenia:
a = ∑F / (m 1 + m 2 )
a = 9 / (1 + 2)
za = 9 / 3
a = 3 m/ s2
Kierunek przyspieszenia = kierunek siły wypadkowej = kierunek siły F 1
[irp]
6.
Klocek o masie 40 kg przyspieszany siłą 200 N. Przyspieszenie klocka wynosi 3 m/ s2 . Określ wartość siły tarcia, jakiej doświadcza klocek.
A. 15 N
B. 40 N
C. 43 N
D.80 N
Znany:
Masa (m) = 40 kg
Siła (F) = 200 N
Przyspieszenie (a) = 3 m/ s2
Poszukiwana: siła tarcia (F g )
rozwiązanie:
Równanie drugiej zasady ruchu Newtona
∑ F = ma
∑ F = siła wypadkowa, m = masa, a = przyspieszenie
Siła F działa w prawo, siła tarcia w lewo (kierunek siły tarcia jest przeciwny do kierunku ruchu obiektu).
Wybierz kierunek prawy jako dodatni, a kierunek lewy jako ujemny.
∑ F = ma
F – F g = ma
200 – Fg = (40)(3)
200 – F g = 120
Fg = 200 – 120
F g = 80 niutonów
Prawidłowa odpowiedź to D.
7. Klocek A o masie 100 gramów umieszczamy nad klockiem B o masie 300 gramów, a następnie klocek B popychamy pionowo w górę z siłą 5 N. Wyznacz siłę nacisku klocka B na klocek A.
A. 1 N
B. 1.25 N
C. 2 N
D.3 N
Znany:
Siła (F) = 5 niutonów
Masa klocka A (m A ) = 100 gramów = 0.1 kg
Masa klocka B (m B ) = 300 gramów = 0.3 kg
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2
Ciężar klocka A (w A ) = (0.1 kg)(10 m/s 2 ) = 1 kg m/s 2 = 1 niuton
Ciężar klocka B (w B ) = (0.3 kg)(10 m/s 2 ) = 3 kg m/s 2 = 3 niutony
Poszukiwana: siła normalna wywierana przez blok B na blok A
rozwiązanie:
Na oba bloki działa kilka sił, jak pokazano na rysunku.
F = siła pchająca (działająca na blok B)
w A = waga bloku A (działanie na blok A)
w B = waga bloku B (działa na blok B)
N A = siła normalna wywierana przez klocek B na klocek A (Działanie na klocek A)
N A ' = siła normalna wywierana przez klocek A na klocek B (działanie na klocek B)
Zastosuj drugą zasadę dynamiki Newtona do obu klocków:
∑ F = ma
F – w A – w B + N A – N A ' = (m A + m B ) a
N A i N A ' to siły akcji i reakcji, które mają tę samą wartość, ale przeciwne zwroty, więc nie występują w równaniu.
F – w A – w B = (m A + m B ) a
5 – 1 – 3 = (0.1 + 0.3)a
5 – 4 = (0.4)a
1 = (0.4) a
za = 1 / 0.4
a = 2.5 m/ s2
Zastosuj drugą zasadę dynamiki Newtona do bloku A:
∑ F = ma
N A – w A = m A a
N A – 1 = (0.1)(2.5)
NA – 1 = 0.25
NA = 1 + 0.25
NA = 1.25 niutonów
Prawidłowa odpowiedź to B.
8. Obiekt o ciężarze 4 N podtrzymywany jest przez linkę i bloczek. Na klocek działa siła 2 N, a jeden koniec linki ciągnięty jest siłą 9 N. Określ wypadkową siłę działającą na obiekt X.
A. 3 N w górę
B. 4 N w dół
C. 9 N w górę
D. 9 N w dół
Znany:
Ciężar X (w X ) = 4 niutony
Siła pociągowa (F x ) = 2 niutony
Siła naciągu (F T ) = 9 niutonów
Poszukiwane: Siła netto działa na obiekt
rozwiązanie:
Siły skierowane pionowo w górę, działające na obiekt
Siła naciągu ma tę samą wartość we wszystkich częściach sznurka. Zatem siła naciągu wynosi 9 N.
Siły skierowane pionowo w dół, działające na obiekt
Na obiekt X działają dwie siły, przy czym obie są skierowane pionowo w dół: składowa pozioma ciężaru w x i składowa pozioma siły F x.
Siła wypadkowa działająca na obiekt
F T – w X – F x = 9 – 4 – 2 = 9 – 6 = 3
Suma sił działających na obiekt X wynosi 3 niutony i jest skierowana pionowo w górę.
Prawidłowa odpowiedź to A.
9. Obiekt początkowo spoczywa na gładkiej powierzchni poziomej. Na obiekt działa siła 16 N, więc obiekt przyspiesza z prędkością 2 m/s² . Jeśli ten sam obiekt spoczywa na szorstkiej powierzchni poziomej, więc siła tarcia działa na niego z prędkością 2 N, to określ przyspieszenie obiektu, jeśli na obiekt działa ta sama siła 16 N.
A. 1.75 m/ s2
B. 1.50 m/s 2
C. 1.00 m/s 2
D. 0.88 m/ s2
Znany:
Siła (F) = 16 niutonów = 16 kg m/s 2
Przyspieszenie (a) = 2 m/ s2
Siła tarcia (F fric ) = 2 niutony = 2 kg m/s 2
Poszukiwane: Przyspieszenie obiektu?
rozwiązanie:
Gładka powierzchnia pozioma (brak siły tarcia):
∑F = ma
F = ma
16 = (m) 2
m = 16 / 2
m = 8 kg
Masa obiektu wynosi 8 kilogramów.
Chropowata powierzchnia pozioma (występuje siła tarcia):
∑F = ma
F – F fric = ma
16 – 2 = 8 a
14 = 8 a
za = 14 / 8
a = 1.75 m/ s2
Przyspieszenie obiektu wynosi 1.75 m/ s2.
Prawidłowa odpowiedź to A.
10. Tomek i Andrzej popychają przedmiot po gładkiej podłodze. Tomek popycha przedmiot z siłą 5.70 N. Jeśli masa przedmiotu wynosi 2.00 kg, a przyspieszenie, którego doświadcza, wynosi 2.00 ms -2 , określ wartość i kierunek siły działającej na Tomka.
A. 1.70 N i jego kierunek jest przeciwny do siły działającej przez Andre.w
B. 1.70 N i jego kierunek jest taki sam jak siła działająca na Andrzeja
C. 2.30 N i jego zwrot jest przeciwny do siły działającej na Andrzeja.
D. 2.30 N i jego kierunek jest taki sam jak kierunek siły, jaką działał Andrzej.
Znany:
Siła pchania wywierana przez Andrew (F 1 ) = 5.70 Newtona
Masa obiektu (m) = 2.00 kg
Przyspieszenie (a) = 2.00 m/ s2
Poszukiwane: Wielkość i kierunek siły, jaką działał Tom (F 2 )?
rozwiązanie:
Zastosuj drugą zasadę dynamiki Newtona:
∑ F = ma
F 1 + F 2 = ma
5.70 + F2 = (2)(2)
5.70 + F2 = 4
F2 = 4 – 5.70
F 2 = – 1.7 niutona
Znak minus oznacza, że (F 2 ) jest przeciwne do działania siły pchającej Andrzeja (F 1 ).
Prawidłowa odpowiedź to A.
11. Jeśli masa klocka jest taka sama, który rysunek przedstawia najmniejsze przyspieszenie?

Rozwiązanie
Siła wypadkowa A:
ΣF = 4 N + 2 N – 3 N = 6 N – 3 N = 3 Newtony, w lewo
Siła wypadkowa B:
ΣF = 2 N + 3 N – 4 N = 5 N – 4 N = 1 Newtonów, w prawo
Siła wypadkowa C:
ΣF = 4 N + 3 N – 2 N = 7 N – 2 N = 5 Newtonów, w prawo
Siła wypadkowa D:
ΣF = 3 N + 4 N + 2 N = 9 Newtonów, w prawo
Równanie drugiego prawa Newtona:
ΣF = ma
a = ΣF / m
a = przyspieszenie, ΣF = siła wypadkowa, m = masa
Zgodnie z powyższym wzorem, przyspieszenie (a) jest wprost proporcjonalne do siły wypadkowej (ΣF) i odwrotnie proporcjonalne do masy (m). Jeśli masa obiektu jest taka sama, im większa siła wypadkowa, tym większe przyspieszenie, a im mniejsza siła wypadkowa, tym mniejsze przyspieszenie.
Bazując na powyższych obliczeniach, najmniejsza siła wypadkowa wynosi 1 niuton, więc przyspieszenie jest również najmniejsze.
Prawidłowa odpowiedź to B.
[irp]
12. Na obiekt o masie 20 kg działają pewne siły, jak pokazano na poniższym rysunku.

Określ przyspieszenie obiektu.
Znany:
Masa obiektu (m) = 20 kg
Siła wypadkowa (ΣF) = 25 N + 30 N – 15 N = 40 N
Poszukiwane: Przyspieszenie obiektu
rozwiązanie:
Przyspieszenie obiektu obliczone przy użyciu równania drugiego prawa Newtona:
ΣF = ma
a = ΣF / m = 40 N / 20 kg = 2 N/kg = 2 m/s 2
[irp]
13. Które z poniższych stwierdzeń opisuje trzecie prawo Newtona?
(1) Pasażerowie pchali się do przodu, gdy autobus nagle zahamował
(2) Książki na papierze nie spadają, gdy pociągniemy za papier szybko
(3) Podczas gry na deskorolce, gdy stopa odpycha podłoże do tyłu, deskorolka będzie się przesuwać do przodu
(4) Łodzie pchnięte do tyłu poruszają się do przodu
rozwiązanie:
(1) Pierwsze prawo Newtona
(2) Pierwsze prawo Newtona
(3) Trzecie prawo Newtona
(4) Trzecie prawo Newtona
[wpdm_package id='470′]
- Masa i ciężar
- Normalna siła
- Druga zasada dynamiki Newtona
- Siła tarcia
- Ruch po powierzchni poziomej bez siły tarcia
- Ruch dwóch ciał z tym samym przyspieszeniem po szorstkiej powierzchni poziomej z siłą tarcia
- Ruch na równi pochyłej bez siły tarcia
- Ruch na równi pochyłej z siłą tarcia
- Ruch w windzie
- Ruch ciał jest łączony za pomocą sznurów i krążków
- Dwa ciała o tej samej wartości przyspieszenia
- Zaokrąglanie płaskiej krzywej – dynamika ruchu kołowego
- Pokonywanie zakrętów o nachylonym profilu – dynamika ruchu okrężnego
- Ruch jednostajny po okręgu poziomym
- Siła dośrodkowa w ruchu jednostajnym po okręgu
Przeczytaj więcej