1. Kopnięta piłka nożna odrywa się od podłoża pod kątem θ = 30 ° do poziomu z prędkością początkową 14 m/s. Oblicz prędkość końcową przed uderzeniem piłki w podłoże.
Znany:
Kąt ( θ ) = 3 0 o
Prędkość początkowa (vo ) = 14 m/s
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2
Poszukiwana: prędkość końcowa przed uderzeniem piłki w ziemię
rozwiązanie:
Składowa pozioma prędkości początkowej:
v wół = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s
Składowa pionowa prędkości początkowej:
v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s
Prędkość końcowa w kierunku pionowym
Wybierz kierunek w górę jako dodatni, a kierunek w dół jako ujemny.
Znany:
Prędkość początkowa (vo ) = 7 m/s (dodatnia w górę)
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = – 10 m/s2 ( ujemne w dół)
Wysokość (h) = 0 (obiekt powraca do pozycji początkowej)
Poszukiwane: Prędkość końcowa (v t )
rozwiązanie:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49
vt = √49 = 7 m/ s
Prędkość końcowa w kierunku poziomym
Prędkość początkowa w kierunku poziomym wynosi 7 √ 3 m/s. Prędkość jest stała, więc prędkość końcowa jest taka sama jak prędkość początkowa.
Prędkość końcowa przed uderzeniem obiektu w ziemię
![]()
2. Ciało zostało wyrzucone w górę pod kątem 30 ° do poziomu z budynku o wysokości 5 metrów. Jego prędkość początkowa wynosi 10 m/s. Oblicz prędkość końcową przed uderzeniem ciała w ziemię! Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/ s².
Znany:
Kąt ( θ ) = 30o
Wysokość początkowa (h o ) = 5 metrów
Prędkość początkowa (vo ) = 10 m/s
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2
Poszukiwana: prędkość końcowa
rozwiązanie:
Składowa pozioma prędkości początkowej:
v wół = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s
Składowa pionowa prędkości początkowej:
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
Prędkość końcowa w kierunku pionowym
Znany:
Prędkość początkowa (vo ) = 5 m/s (dodatnia w górę)
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = – 10 m/s2 ( ujemne w dół)
Wysokość (h) = -5 m ( ujemna, ponieważ grunt znajduje się poniżej początkowej wysokości)
Poszukiwane: Prędkość końcowa (v t )
rozwiązanie:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125
vt = √125 m/ s
Prędkość końcowa w kierunku poziomym
Prędkość końcowa w kierunku poziomym wynosi 5 √3 m/s.
Prędkość końcowa
![]()
3. Mała piłka została rzucona poziomo z prędkością początkową v0 = 8 m/s z budynku o wysokości 12 metrów. Oblicz prędkość końcową przed uderzeniem piłki w ziemię ! Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/s2.
Znany:
Wysokość (h) = 12 metra
Prędkość początkowa (vo ) = 8 m/s
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2
Poszukiwane: Prędkość końcowa (v t )
rozwiązanie:
Składowa pozioma prędkości początkowej:
v ox = vo = 8 m/s
Składowa pionowa prędkości początkowej:
v oy = 0 m/s
Prędkość końcowa w kierunku pionowym
obliczone przy użyciu równania ruch swobodnego spadania.
Znany:
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2
Wysokość (h) = 12 m
Poszukiwane: Prędkość końcowa (v t )
rozwiązanie:
v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240
vt = √240 m/ s
Prędkość końcowa w kierunku poziomym
Prędkość początkowa w kierunku poziomym wynosi 8 m/s. Prędkość jest stała, więc prędkość początkowa jest równa prędkości końcowej. Zatem prędkość końcowa w kierunku poziomym wynosi 8 m/s.
Prędkość końcowa
![]()
[wpdm_package id='534′]
[wpdm_package id='536′]
- Rozłóż prędkość początkową na składowe poziome i pionowe
- Określ przemieszczenie poziome
- Określ maksymalną wysokość
- Określ przedział czasu
- Określ położenie obiektu
- Określ prędkość końcową
Składowa pozioma prędkości początkowej:
Przemieszczenie poziome:
Składowa pionowa prędkości początkowej:
Składowa pionowa prędkości początkowej:
Czas spędzony w powietrzu oblicza się za pomocą równania ruchu swobodnie spadającego.
Składowa pionowa prędkości początkowej:
rozwiązanie:
Składowa pozioma prędkości początkowej ::
Składowa pozioma prędkości początkowej = prędkość początkowa = 10 m/s.
Rozłóż prędkość początkową na składową x (poziomą) i składową y (pionową).