Ruch dwóch ciał z jednakowymi przyspieszeniami po szorstkiej powierzchni poziomej z siłą tarcia – zadania i rozwiązania

1. Masa pudełka 1 wynosi 2 kg, masa pudełka 2 wynosi 4 kg, przyspieszenie ziemskie wynosi 10 m/s2 , wartość siły F wynosi 40 niutonów. Współczynnik tarcia kinetycznego między pudełkiem 1 a podłogą wynosi 0.2, a współczynnik tarcia kinetycznego między pudełkiem 2 a podłogą wynosi 0.3. Znajdź (a) wartość i kierunek przyspieszenia pudełka (b) wartość siły wywieranej przez pudełko 1 na pudełko 2 (F12 ) i wartość siły wywieranej przez pudełko 2 na pudełko 1 (F21 ).

Ruch dwóch ciał z jednakowymi przyspieszeniami po nierównej powierzchni poziomej z siłą tarcia – zadania i rozwiązania 1

Rozwiązanie

Ruch dwóch ciał z jednakowymi przyspieszeniami po nierównej powierzchni poziomej z siłą tarcia – zadania i rozwiązania 2

Znany:

Masa pudełka 1 (m 1 ) = 2 kg

Masa pudełka 2 (m 2 ) = 4 kg

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/s 2 ,

Siła F = 40 niutonów,

Współczynnik tarcia kinetycznego pomiędzy pudełkiem 1 a podłogą ( μ k1 ) = 0.2

Współczynnik tarcia kinetycznego pomiędzy pudełkiem 2 a podłogą ( μ k2 ) = 0.3

Ciężar pudełka 1 (w 1 ) = m 1 g = (2)(10) = 20 niutonów

Ciężar pudełka 2 (w 2 ) = m 2 g = (4)(10) = 40 niutonów

Siła normalna wywierana na pudełko 1 (N 1 ) = w 1 = 20 niutonów

Siła normalna wywierana na pudełko 2 (N 2 ) = w 2 = 40 niutonów

Siła tarcia kinetycznego wywierana na pudełko 1 (f k1 ) = ( μ k1 )(N 1 ) = (0.2)(20) = 4 niutonów

Siła tarcia kinetycznego wywierana na pudełko 2 (f k2 ) = ( μ k1 )(N 2 ) = (0.3)(40) = 12 niutonów

rozwiązanie:

(a) Wielkość i kierunek przyspieszenia pudełka

ΣF = ma

F – f k1 – f k2 = (m 1 + m 2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4)a

24 = 6 a

za = 24 / 6

a = 4 m/ s2

Kierunek przyspieszenia = kierunek siły wypadkowej = w prawo.

(b) Wartość siły wywieranej przez pudełko 1 na pudełko 2 (F 12 ) i wartość siły wywieranej przez pudełko 2 na pudełko 1 (F 21 ).

Oblicz wartość F 12 :

ΣF = ma

F 12 – f k2 = (m 2 ) a

F 12 – 12 = (4)(4)

F 12 – 12 = 16

F 12 = 16 + 12

F 12 = 28 niutonów

F 12 i F 21 to siły akcji i reakcji działające na różne obiekty. F 12 i F 21 mają tę samą wartość i przeciwny kierunek.

F 12 = 28 niutonów = F 21 = 28 niutonów.

[irp]

2. Masa pudełka 1 wynosi 2 kg, masa pudełka 2 wynosi 4 kg, przyspieszenie ziemskie wynosi 10 m/s2 , siła F wynosi 40 N. Współczynnik tarcia kinetycznego między pudełkiem 1 a podłogą wynosi 0.2, a współczynnik tarcia kinetycznego między pudełkiem 2 a podłogą wynosi 0.3. Określ (a) wartość i kierunek przyspieszenia (b) naprężenie sznurka łączącego pudełka. Pomiń masę sznurka.

Ruch dwóch ciał z jednakowymi przyspieszeniami po nierównej powierzchni poziomej z siłą tarcia – zadania i rozwiązania 3

Znany:

Masa pudełka 1 (m 1 ) = 2 kg

Masa pudełka 2 (m 2 ) = 4 kg

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/s 2 ,

Siła F = 40 niutonów,

Współczynnik tarcia kinetycznego pomiędzy pudełkiem 1 a podłogą wynosi 0.2 ( μ k1 ) = 0.2

Współczynnik tarcia kinetycznego pomiędzy pudełkiem 2 a podłogą wynosi 0.2 ( μ k2 ) = 0.3

Ciężar pudełka 1 (w 1 ) = m 1 g = (2)(10) = 20 niutonów

Ciężar pudełka 2 (w 2 ) = m 2 g = (4)(10) = 40 niutonów

Siła normalna wywierana na pudełko 1 (N 1 ) = w 1 = 20 niutonów

Siła normalna wywierana na pudełko 2 (N 2 ) = w 2 = 40 niutonów

Siła tarcia kinetycznego wywierana na pudełko 1 (f k1 ) = ( μ k1 )(N 1 ) = (0.2)(20) = 4 niutonów

Siła tarcia kinetycznego wywierana na pudełko 2 (f k2 ) = ( μ k1 )(N 2 ) = (0.3)(40) = 12 niutonów

rozwiązanie:

(a) wielkość i kierunek przyspieszenia

ΣF = ma

F – f k1 – f k2 = (m 1 + m 2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4)a

24 = 6 a

za = 24 / 6

a = 4 m/ s2

Wartość przyspieszenia wynosi 4 m/s2 , kierunek przyspieszenia = kierunek siły wypadkowej = w prawo.

(b) Napięcie w sznurze

Siły działające na pudełko 1 w kierunku poziomym to siła naciągu 1 (T 1 ) skierowana w prawo i siła tarcia kinetycznego 1 (f k 1 ) skierowana w lewo. Zastosuj drugą zasadę Newtona:

ΣF = ma

T 1 – f k 1 = m 1 a

T 1 – 4 = (2)(4)

T 1 – 4 = 8

T 1 = 8 + 4 = 12 niutonów

Siły działające na pudełko 2 w kierunku poziomym to siła naciągu 2 (T 2 ) skierowana w lewo i siła tarcia kinetycznego 2 (f k 2 ) skierowana w prawo. Zastosuj drugą zasadę dynamiki Newtona :

ΣF = ma

F – T 2 – f k 2 = m 2 a

40 – T 2 – 12 = (4)(4)

28 – T2 = 16

T 2 = 28 – 16 = 12 niutonów

Siła naciągu sznura łączącego skrzynki wynosi T 1 = T 2 = T = 12 niutonów.

[irp]

[wpdm_package id='493′]

  1. Masa i ciężar
  2. Normalna siła
  3. Druga zasada dynamiki Newtona
  4. Siła tarcia
  5. Ruch na powierzchni poziomej bez siły tarcia
  6. Ruch dwóch ciał z tym samym przyspieszeniem po szorstkiej powierzchni poziomej z siłą tarcia
  7. Ruch na równi pochyłej bez siły tarcia
  8. Ruch na równi pochyłej z siłą tarcia
  9. Ruch w windzie
  10. Ruch ciał połączonych sznurami i krążkami
  11. Dwa ciała o tej samej wartości przyspieszenia
  12. Zaokrąglanie płaskiej krzywej – dynamika ruchu kołowego
  13. Pokonywanie zakrętów o nachylonym profilu – dynamika ruchu okrężnego
  14. Ruch jednostajny po okręgu poziomym
  15. Siła dośrodkowa w ruchu jednostajnym po okręgu

Zostaw komentarz