Rozwiązane problemy z zakresu praw ruchu Newtona – masa i ciężar
1. Ciężar ciała o masie 1 kg na powierzchni Ziemi wynosi… g = 9.8 m/ s2
Znany:
Masa (m) = 1 kg
Przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni Ziemi (g) = 9.8 m/ s2
Poszukiwana: waga (w)
rozwiązanie:
w = mg
m = masa (jednostką masy w układzie SI jest kilogram, kg)
g = przyspieszenie ziemskie (jednostką SI miary g jest m/ s2 )
w = ciężar (jednostką SI ciężaru w jest kg m/s 2 lub niuton)
Waga:
w = (1 kg)(9.8 m/s 2 ) = 9.8 kg m/s 2 = 9.8 niutonów
[irp]
2.
(a) Narysuj siłę grawitacji (ciężar) , która działa na obiekt, gdy obiekt ten leży w spoczynku na stole, jak pokazano na rysunku (a).
(b) Narysuj siłę grawitacji (ciężar) i jej składowe działające na obiekt zsuwający się po równi pochyłej , jak pokazano na rysunku (b).

Rozwiązanie

Kierunek ciężaru jest skierowany w dół, w stronę środka Ziemi.
w x = składowa pozioma ciężaru, a w y = składowa pionowa ciężaru
[irp]
3. Masa pudełka wynosi 1 kg, a przyspieszenie ziemskie wynosi 9.8 m/s2 . Znajdź (a) ciężar (b) składową poziomą i składową pionową ciężaru.
Rozwiązanie
Masa: w = mg = (1 kg)(9.8 m/s 2 ) = 9.8 kg m/s 2 = 9.8 niutonów
Składowa pozioma ciężaru:
w x = w sin 30 o = (9,8 N)(0,5) = 4.9 niutonów
Składowa pionowa ciężaru:
w y = w cos 30 o = (9.8 N)(0.5√3) = 4.9√3 niutonów
[irp]
[wpdm_package id='458′]
- Masa i ciężar
- Normalna siła
- Druga zasada dynamiki Newtona
- Siła tarcia
- Ruch po powierzchni poziomej bez siły tarcia
- Ruch dwóch ciał z tym samym przyspieszeniem po szorstkiej powierzchni poziomej z siłą tarcia
- Ruch na równi pochyłej bez siły tarcia
- Ruch na równi pochyłej z siłą tarcia
- Ruch w windzie
- Ruch ciał jest łączony za pomocą sznurów i krążków
- Dwa ciała o tej samej wartości przyspieszenia
- Zaokrąglanie płaskiej krzywej – dynamika ruchu kołowego
- Pokonywanie zakrętów o nachylonym profilu – dynamika ruchu okrężnego
- Ruch jednostajny po okręgu poziomym
- Siła dośrodkowa w ruchu jednostajnym po okręgu