1. E rua ngā papatipu m 1 = 2 kg me m 2 = 5 kg kei runga i te papa whakarara, ā, e honoa ana mā te aho e ai ki te pikitia. Ko te tauwehenga o te waku nekeneke i waenga i te m 1 me te whakarara he 0.2, ā, ko te tauwehenga o te waku nekeneke i waenga i te m 2 me te whakarara he 0.1.
(a) Whakatauhia tō rātou whakaterenga
(b) Whakatauhia te kaha kume

Mōhiotia:
Taumaha 1 (m1 ) = 2 kg
Taumaha 2 (m2 ) = 4 kg
Te tauwehenga o te waku nekeneke i waenga i te m1 me te papa whakarara (μk1 ) = 0.2
Te tauwehenga o te waku nekeneke i waenga i te m2 me te papa whakarara (μk2 ) = 0.1
Te whakaterenga nā te kaha ā-papa (g) = 9.8 m/s 2
a) Te rahi me te ahunga o te whakaterenga

w1 = taumaha 1 = m1 karamu = (2 kg)(9.8 m/s2 ) = 19.6 Newton
w 1x = w 1 sin 30 o = (19.6 N)(0.5) = 9.8 Ngā Newton
w 1y = w 1 cos 30 o = (19.6 N)(0.87) = 17 Ngā Newton
N 1 = Te kaha noa i runga i te m 1 = w 1y = 17 Newtons
F k1 = Te kaha o te waku nekeneke i runga i te m 1 = μ k1 N 1 = (0.2)(17 N) = 3.4 Newtons
---
w2 = taumaha 2 = m2 karamu = (4 kg)(9.8 m/s2 ) = 39.2 Ngā Newton
w 2x = w 2 hara 60 o = (39.2 N)(0.87) = 34.1 Newtons
w 2y = w 2 cos 60 o = (39.2 N)(0.5) = 19.6 Ngā Newton
N 2 = Te kaha noa i runga i te m 2 = w 2y = 19.6 Newtons
F k2 = Te kaha o te waku nekeneke i runga i te m 2 = μ k2 N 2 = (0.1)(19.6 N) = 1.96 Newtons
---
Te rahi o te whakaterenga:
∑ F x = ma x
w 2x > w 1x nō reira he rite te ahunga o te whakaterenga ki te ahunga o w 2x.
He pai ngā kaha e tohu ana i te ahunga whakaterenga, ā, he kino ngā kaha e tohu ana i te ahunga whakahāwea ki te whakaterenga.
w2x - Fk2 - T2 +T1 - w1x - Fk1 = (m1 +m2) ax
w 2x – F k2 – w 1x – F k1 = (m 1 + m 2 ) a x
34.1 N – 1.96 N – 9.8 N – 3.4 N = (2 kg + 4 kg) a x
18.94 N = (6 kg) a x
a x = 18.94 N : 6 kg
a x = 3.16 m/s 2
Te rahi o te whakaterenga = 3.16 m/s² . Te ahunga o te whakaterenga = te ahunga o T1 = te ahunga o w2x
b) Te rahi o te kaha kume
Whakamahia te ture tuarua a Newton ki te mea 2:
w 2x – F k2 – T 2 = m 2 a x
34.1 N – 1.96 N – T 2 = (4 kg)(3.16 m/s 2 )
32.14 N – T 2 = 12.64 N
T 2 = 32.14 N – 12.64 N = 19.5 Ngā Newton
Te kaha kume = T = T 1 = T 2 = 19.5 Newton
[irp]
2. m 1 = 4 kg, m 2 = 2 kg. Whakatauhia (a) te rahi me te ahunga o te whakaterenga (b) te rahi o te kaha kume e hono ana i a m 1 me m 2 (c) te rahi o te kaha kume e hono ana i te pūrei me te tuanui.

otinga

w1 = m1 karamu = (4 kg)(9.8 m/s2 ) = 39.2 Ngā Newton
w2 = m2 karamu = (2 kg)(9.8 m/s2 ) = 19.6 Ngā Newton
a) Te rahi me te ahunga o te whakaterenga
∑ F y = ma y
Ko te w 1 > w 2, nō reira he rite te ahunga o te mea ki te ahunga o te taumaha 1 ( w 1 ) . He pai ngā kaha he rite te ahunga ki te whakaterenga, ā, he kino ngā kaha he rerekē te ahunga o te whakaterenga.
w1 – T1 + T2 – w2 = ( m1 + m2 ) a y
w1 – w2 = ( m1 + m2 ) a y
39.2 N – 19.6 N = (4 kg + 2 kg) a y
19.6 N = (6 kg) ia tau
a y = 19.6 N : 6 kg
a y = 3.26 m/s 2
Te rahi o te whakaterenga = 3.26 m/s² . Te ahunga o te whakaterenga = te ahunga o w1.
b) Te rahi o te kaha kume e hono ana i a m1 me m2
Whakamahia te ture tuarua a Newton ki te m 2 :
∑ F y = ma y
w1 – T1 = m1 a y
39.2 N – T 1 = (4 kg)( 3.26 m/s 2 )
39.2 N – T 1 = 13.04 N
T 1 = 39.2 N – 13.04 N
T 1 = 26.16 Newton
Te rahi o te kaha kume e hono ana i ngā mea = T = T 1 = T 2 = 26.16 Newton
c) Te rahi o te kaha kume e hono ana i te pūrakau me te tuanui.
Kei te okioki te pūrei:
∑ F y = ma y —— a y = 0
∑ F y = 0
He pai ngā kaha whakarunga, he kino ngā kaha whakararo:
T 3 – T 1 – T 2 = 0
T3 = T1 + T2
He rite te rahi o T1 me T2 , T1 = T2 = T = 26.16 N :
T 3 = 2T = 2(26.16 N) = 52.32 Ngā Newton
[irp]
3. Ko te Poraka 1 ( m1 = 10 kg) me te poraka 2 (m2 = 15 kg) i honoa mā te taura i runga i te pūrei kore-waku. Ko te tauwehenga o te waku pumau i waenga i te poraka 2 me te pikinga = 0.6. Ko te tauwehenga o te waku nekeneke i waenga i te poraka 2 me te pikinga = 0.42. Whakatauhia (a) Te rahi o te kaha iti rawa F i pā ki ngā mea kia tere ake ai ngā mea ki runga (b) Whakatauhia te rahi o te kaha kume.

otinga

w 1 = Te taumaha o te poraka 1 = m 1 karamu = (10 kg)(9.8 m/s 2 ) = 98 Newton
w 2 = Te taumaha o te poraka 2 = m 2 karamu = (15 kg)(9.8 m/s 2 ) = 147 Newton
w 2y = w 2 cos 30 o = (147 N)(0.87) = 127.89 Ngā Newton
w 2x = w 2 hara 30 o = (147 N)(0.5) = 73.5 Newtons
N 2 = Te kaha noa i runga i te poraka 2 = w 2y = 127.89 Newtons
F k2 = Te kaha o te waku nekeneke i runga i te poraka 2 = μ k2 N 2 = (0.42)(127.89 N) = 53.7 Newtons
F s2 = Te kaha o te waku pumau i runga i te poraka 2 = μ s2 N 2 = (0.6)(127.89 N) = 76.7 Newtons
a) Te rahi o te kaha iti rawa F i pā ki ngā mea kia tere ake ai ngā mea ki runga
∑ F x = ma x —— a x = 0
∑ F x = 0
He pai ngā kaha whakarunga me ngā kaha whakarunga matau, he kino ngā kaha whakararo me ngā kaha whakarunga maui.
F – F k2 – w 2x – w 1 – T 2 + T 1 = 0
F – F k2 – w 2x – w 1 = 0
F = F k2 + w 2x + w 1
F = 53.7 N + 73.5 N + 98 N
F = 225.2 Newton
b) Te rahi o te kaha kume
Whakamahia te ture nekehanga a Newton ki te poraka 1:
∑ F y = ma y —— a y = 0
∑ F y = 0
T 1 – w 1 = 0
T 1 = w 1 = 98 Newton
Whakamahia te ture nekehanga a Newton ki te poraka 2:
F – F k2 – w 2x – T 2 = 0
T 2 = F – F k2 – w 2x
T 2 = 225.2 N – 53.7 N – 73.5 N
T 2 = 98 Newton
Te rahi o te kaha kume = T 1 = T 2 = T = 98 Newton
[irp]
4. Kei runga i te mata whakapae te poraka 1 (m 1 = 16 kg), ā , kei runga i te papa whakarara maeneene te poraka 2 (m 2 = 12 kg), e honoa ana e te taura e whiti ana i runga i tētahi pūreri iti, kore-waku. Kei runga i te poraka 2 te poraka 3 (m 3 = 5 kg). Ko te tauwehenga o te waku nekeneke i waenga i te poraka 2 me te mata whakapae ko te 0,4. Ko te tauwehenga o te waku pūmau i waenga i te poraka 2 me te poraka 3 ko te 0,3.
(a) Ina tukuna te pūnaha mai i te okiokinga, ka paheke tahi tonu te poraka 3 me te poraka 2?
(b) Mena kei reira te poraka 3, he aha te whakaterenga o te poraka 1 me te poraka 2?

Rongoā:
a) Ina tukuna te pūnaha mai i te okiokinga, ka paheke tahi tonu te poraka 3 me te poraka 2?

w 1 = Te taumaha o te poraka 1 = m 1 karamu = (16 kg)(9.8 m/s 2 ) = 156.8 Newton
w 1x = w 1 sin 60 o = (156.8 N)(0.87) = 136.4 Ngā Newton
w 1y = w 1 cos 60 o = (156.8 N)(0.5) = 78.4 Ngā Newton
N 1 = Te kaha noa i tukuna ki te poraka 1 e te papa whakarara = w 1y = 78.4 Newtons
w 3 = Te taumaha o te poraka 3 = m 3 karamu = (5 kg)(9.8 m/s 2 ) = 49 Newton
N 23 = Te kaha noa i tukuna ki te poraka 3 e te poraka 2 = w 3 = 49 Newtons
N 32 = Te kaha noa i tukuna ki te poraka 2 e te poraka 3 = N 23 = w 3 = 49 Newton
(Ko N 23 me N 32 he takirua mahi-tauhohenga )
F s23 = Te kaha o te waku pūmau i pā ki te poraka 3 e te poraka 2 = μ s N 23 = (0.3)(49 N) = 14.7 Newtons
F s32 = Te kaha o te waku pūmau i pā ki te poraka 2 e te poraka 3 = F s 23 = 14.7 Newton
(Ko te F s23 me te F s32 he takirua mahi-tauhohenga )
w 2 = Te taumaha o te poraka 2 = m 2 karamu = (12 kg)(9.8 m/s 2 ) = 117.6 Newton
N 2 = Te kaha noa i tukuna ki te mea 2 e te mata whakapae = w 2 + N 32 = 117.6 Newtons + 49
Niutoni = 166.6 Niutoni
F k2 = Te kaha o te waku nekeneke i runga i te poraka 2 = μ k N 2 = (0.4)(166.6 N) = 66.64 Newtons
Whakamahia te ture nekehanga a Newton ki te poraka 3:
∑ F x = ma x
F s23 = m 3 a x
—–> Fs23 = μs N23 = μs w3 = μs m3 g
μ s m 3 g = m 3 a x
μ s g = a x
a x = (0.3)(9.8 m/s² ) = 2.94 m/ s²
Ko te whakaterenga mōrahi o te poraka 3 kia paheke tahi tonu ai te poraka 3 me te poraka 2 ko 2.94 m/ s².
Nā, ka tatauhia e tātou te rahi o te whakaterenga o te pūnaha i muri i te tukunga mai i te okiokinga.
Ko te ahunga o te nekehanga o te poraka = te ahunga o te whakaterenga o te poraka = te ahunga o T 2 = te ahunga o w 1x.
∑ F x = ma x
w1x - T1 +T2 - Fk2 - Fs32 +Fs23 = (m1 +m2 +m3) ax
w 1x – F k2 = (m 1 + m 2 + m 3 ) a x
136.4 N – 66.64 N = (16 kg + 12 kg + 5 kg) a x
69.76 N = (33 kg) a x
a x = 2.11 m/s 2
He pai te x , arā, ko te ahunga o te nekehanga poraka, te ahunga rānei o te whakaterenga, he rite tonu ki te ahunga o T 2 , ki te ahunga rānei o w 1x.
Ko te rahi o te whakaterenga he 2.11 m/s² , he iti iho i te 2.94 m/s² , nō reira ka taea e tātou te whakatau kei te paheke tahi tonu te poraka 3 me te poraka 2 i muri i te tukunga i te okiokinga.
b) Te rahi o te whakaterenga o te poraka 1 me te poraka 2
∑ F x = ma x
w 1x – F k2 = (m 1 + m 2 ) a x
—–> Fk2 = μk N2 = μk w2 = μk m2 karamu = (0.4)(12 kg)(9.8 m/s2) = 47.04 Niutona
136.4 N – 47.04 N = (16 kg + 12 kg) a x
89.36 N = (28 kg) a x
a x = 89.36 N : 28 kg = 3.19 m/s 2
[wpdm_package id='493′]
- Papatipu me te taumaha
- Te kaha noa
- Te ture tuarua o te nekehanga a Newton
- Te kaha waku
- Te nekehanga i runga i te mata whakapae me te kore he kaha waku
- Te nekehanga o ngā tinana e rua me te tere tere ōrite i runga i te mata whakapae taratara me te kaha waku
- Te nekehanga i runga i te papa whakarara me te kore he kaha waku
- Te nekehanga i runga i te papa whakarara taratara me te kaha waku
- Te nekehanga i roto i te ararewa
- Ka honoa te nekehanga o ngā tinana e ngā taura me ngā pūrere
- E rua ngā tinana he rite te rahi o te whakaterenga
- Te whakaawhiwhi i tētahi piko papatahi – ngā nekehanga porowhita
- Te whakaawhiwhi i tētahi kōpiko peeke – ngā hihiri o te nekehanga porowhita
- Te nekehanga ōrite i roto i te porowhita whakapae
- Te kaha pokapū i roto i te nekehanga porowhita ōrite
Pānuitia atu