Hiukkasen hitausmomentti
1. 100 gramman pallo, joka on kiinnitetty 30 cm pitkän narun toiseen päähän. Mikä on pallon hitausmomentti pyörimisakselin AB suhteen? Älä ota huomioon narun massaa.
Tunnettu:
Pyörimisakseli AB-pisteessä
Massapallo (m) = 100 grammaa = 100/1000 = 0.1 kg
Pallon ja pyörimisakselin välinen etäisyys (r) = 30 cm = 0.3 m
Etsitään: Pallon hitausmomentti (I)
ratkaisu:
I = mr² = (0.1 kg)(0.3 m²) ²
I = (0.1 kg)(0.09 m² )
I = 0.009 kg m²
[irp]
2. 100 gramman pallo, m1 , ja 200 gramman pallo, m2 , jotka on yhdistetty 60 cm pitkällä tangolla. Tangon massaa ei oteta huomioon. Pyörimisakseli sijaitsee tangon keskellä. Mikä on pallon hitausmomentti pyörimisakselin ympäri?
Tunnettu:
Pallon 1 massa (m1 ) = 100 grammaa = 100/1000 = 0.1 kg
Pallon 1 ja pyörimisakselin välinen etäisyys (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Pallon massa (m² ) = 200 grammaa = 200/1000 = 0.2 kg
Pallon 2 ja pyörimisakselin välinen etäisyys ( r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Etsitään: pallojen hitausmomentti
Vastaus:
I = m1 / r1 / 2 + m2 / r2 / 2
I = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.2 kg)( 0.3 m) ²
I = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.2 kg)( 0.09 m² )
I = 0.009 kg m² + 0.018 kg m²
I = 0.027 kg m²
[irp]
3. 200 gramman pallo, m1 , ja 100 gramman pallo, m2 , jotka on yhdistetty 60 cm pitkällä tangolla. Älä ota huomioon tangon massaa. Pyörimisakseli sijaitsee pallon m2 kohdalla . Mikä on pallojen hitausmomentti? Älä ota huomioon tangon massaa.
Tunnettu:
Pallon 1 massa (m1 ) = 200 grammaa = 200/1000 = 0.2 kg
Pallon 1 ja pyörimisakselin välinen etäisyys (r1 ) = 60 cm = 60/100 = 0.6 m
Pallon 2 massa (m² ) = 100 grammaa = 100/1000 = 0.1 kg
Pallon 2 ja pyörimisakselin välinen etäisyys (r2 ) = 0 m
Etsitään: Pallojen hitausmomentti
ratkaisu:
I = m1 / r1 / 2 + m2 / r2 / 2
I = (0.2 kg)( 0,6 m) ² + (0.2 kg)(0 ) ²
I = (0.2 kg)( 0.36 m² ) + 0
I = 0.072 kg m²
[irp]
4. Kunkin pallon massa on 100 grammaa ja ne on yhdistetty narulla. Narun pituus on 60 cm ja leveys 30 cm. Mikä on pallon hitausmomentti pyörimisakselin ympäri? Älä ota narun massaa huomioon.
Tunnettu:
Pallon massa = m1 = m2 = m3 = m4 = 1 00 grammaa = 100/1000 = 0.1 kg
Pallon ja pyörimisakselin välinen etäisyys (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Pallon 2 ja pyörimisakselin välinen etäisyys (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Pallon 3 ja pyörimisakselin välinen etäisyys (r3 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Pallon 4 ja pyörimisakselin välinen etäisyys (r4 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Tunnettu: Hitausmomentti
ratkaisu:
Minä = m1 r12 +m2 r22 +m3 r32 +m4 r42
I = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)(0.3 m)² + (0.1 kg)(0.3 m) ² + (0,1 kg)(0,3 m) ²
I = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m²) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0,1 kg)(0,09 m² )
I = 0.036 kg m²
[irp]
Jäykän kappaleen hitausmomentti
5. Mikä on 2 kg pitkän ja 2 m pitkän tasaisen sauvan hitausmomentti? Pyörimisakseli sijaitsee sauvan keskellä.
Tunnettu:
Tangon massa (M) = 2 kg
Tangon pituus (L) = 2 m
Etsitään: Hitausmomentti
ratkaisu:
Hitausmomentin kaava, kun pyörimisakseli sijaitsee pitkän, tasaisen sauvan keskellä:
I = (1/12) ML2
I = (1/12) (2 kg)( 2 m) ²
I = (1/12) (2 kg)(4 m² )
I = (1/12)(8 kg m² )
I = 8/12 kg m²
I = 2/3 kg m²
[irp]
6. Mikä on 2 kg pitkän ja 2 m pitkän tasaisen sauvan hitausmomentti? Pyörimisakseli sijaitsee sauvan toisessa päässä.
Tunnettu:
Tangon massa (M) = 2 kg
Jäykän tangon pituus (L) = 2 m
Etsitään: Hitausmomentti
ratkaisu:
Hitausmomentin kaava, kun pyörimisakseli sijaitsee tangon toisessa päässä:
I = (1/3) ML2
I = (1/3) (2 kg)( 2 m) ²
I = (1/3) (2 kg)(4 m² )
I = (1/3)(8 kg m² )
I = 8/3 kg m²
[irp]
7. 10 kg painava kiinteä sylinteri, jonka säde on 0.1 m. Pyörimisakseli sijaitsee kiinteän sylinterin keskellä, kuten alla olevassa kuvassa näkyy. Mikä on sylinterin hitausmomentti?
Tunnettu:
Kiinteän sylinterin massa (M) = 10 kg
Sylinterin säde (L) = 0.1 m
Etsitään: Hitausmomentti
Etsitään: Hitausmomentti
ratkaisu:
Hitausmomentin kaava, kun pyörimisakseli sijaitsee sylinterin keskellä:
I = (1/2) MR 2
I = (1/2) (10 kg)(0.1 m) ²
I = (1/2) (10 kg)(0.01 m² )
I = (1/2)(0.1 kg m² )
I = 0.05 kg m²
8. 20 kg painava ja 0.1 m pitkä tasainen pallo. Pallon keskellä sijaitseva pyörimisakseli on esitetty alla olevassa kuvassa.
Tunnettu:
Pallon massa (M) = 20 kg
Pallon säde (L) = 0.1 m
Etsitään: hitausmomentti
ratkaisu:
Hitausmomentin kaava, kun pyörimisakseli sijaitsee pallon keskellä:
I = (2/5) MR 2
I = (2/5)(20 kg)(0.1 m) ²
I = (2/5)(20 kg)(0.01 m² )
I = (2/5)(0.2 kg m² )
I = 0.4/5 kg m²
I = 0.08 kg m²
[irp]
9. 2 kg painava suorakaiteen muotoinen ohut levy, jonka pituus on 0.5 m ja leveys 0.2 m. Pyörimisakseli sijaitsee alla olevassa kuvassa näkyvän suorakaiteen muotoisen levyn keskellä. Mikä on suorakulmion hitausmomentti?
Tunnettu:
Suorakulmaisen levyn massa (M) = 2 kg
Levyn pituus (a) = 0.5 m
Levyn leveys (b) = 0.2 m
Etsitään: Hitausmomentti
ratkaisu:
Hitausmomentin kaava, kun pyörimisakseli sijaitsee levyn keskellä:
I = (1/12 ) ^( a² + b² )
I = (1/12)(2)( 0.5² + 0.2² )
Minä = (2/12)(0.25 + 0.04)
Minä = (1/6)(0.29)
I = 0.29/6 kg m²
Lue lisää