Painovoimayhtälö

3 kysymystä painovoimayhtälöstä

1. Kolme 1 kg:n massaista hiukkasta sijaitsee tasasivuisen kolmion kärjissä, kun kolmion sivut ovat 1 m pitkiä. Kuinka suuri on kunkin pistehiukkasen kokema painovoima (G)?

RatkaisuPainovoimayhtälö 1

Yhden hiukkasen kokeman painovoiman suuruus.

F12 = G( m1 )(m2 ) / r2 = G(1)(1) / 12 = G/1 = G

F13 = G( m1 )(m3 ) / r2 = G(1)(1) / 12 = G/1 = G

Resultanttipainovoima pisteessä 1:

Lue lisää

Sähkökentän yhtälö

3 kysymystä sähkökenttäyhtälöistä

1. Johtavan pallon, jonka säde on 10 cm, sähkövaraus on 500 μC. Pisteet A, B ja C ovat linjassa pallon keskipisteen kanssa ja etäisyydet siitä ovat vastaavasti 12 cm, 10 cm ja 8 cm. Laske sähkökentän voimakkuus pisteissä A, B ja C!

Tunnettu:Sähkökentän yhtälö 1

Johtavan pallon säde (R) = 10 cm = 0.1 m

Sähkövaraus (q) = 500 μC = 500 x 10⁻⁶ C

r A = 12 cm = 0,12 m

r B = 10 cm = 0,1 m

r C = 8 cm = 0,08 m

Coulombin vakio (k) = 9 x 10⁻⁹

Etsitään: Sähkökentän voimakkuus pisteessä A (E A ), pisteessä B (E B ) ja pisteessä C (E C )

Ratkaisu:

Lue lisää

Jousivakioyhtälö

3 kysymystä jousivakion yhtälöstä

1. Vapaasti riippuvan jousen pituus on 10 cm. Vapaassa päässä on 200 gramman paino, joka on ripustettu siten, että jousen pituus on 11 cm. Jos g = 10 m/s² , mikä on jousivoimavakio?

Tunnettu:

Jousen alkupituus (y1 ) = 10 cm = 0.10 m

Jousen lopullinen pituus (y² ) = 11 cm = 0.11 m

Jousen pituuden muutos (Δy) = 0.11 – 0.10 = 0.01 metriä

Kuorman massa (m) = 200 grammaa = 0.2 kg

Kuorman paino (w) = mg = (0,2)(10) = 2 Newtonia

Etsitään: Jousivakio (k)

Ratkaisu:

Lue lisää

Potentiaalieroyhtälö

3 kysymystä potentiaalieroyhtälöstä

1. Sähkövarausta liikutetaan homogeenisessa sähkökentässä 2√3 N voimalla 20 cm:n matkan. Jos voiman suunta on 30 asteen kulmassa sähkövarauksen siirtymän suuntaan nähden, mikä on sähköpotentiaalienergian ero sähkövarauksen alku- ja loppuasennossa?

Tunnettu:

Voima (F) = 2√3 N

Etäisyys (s) = 20 cm = 0.2 m

Kulma (θ) = 30 °

Etsitään: Sähköpotentiaaliero

Ratkaisu:

Lue lisää

Kulmanopeusyhtälö

3 kysymystä kulmanopeusyhtälöstä

1. Ympyrän muotoista rataa pitkin liikkuvan kappaleen säde on 0.5 m. Hiukkanen pystyy kulkemaan 60π rad:n kulman 15 sekunnissa. Määritä kappaleen kulmanopeus.

Tunnettu:

Säde (r) = 0.5 metriä

Kulma (θ) = 60π rad

Aikaväli (t) = 15 sekuntia

Etsitään: Kulmanopeus (ω)

Ratkaisu:

Lue lisää

Tuloksena oleva voimayhtälö

3 kysymystä resultanttivoimayhtälöstä

1. 5 tonnin massainen auto liikkuu levosta 50 sekunnissa ja saavuttaa 72 km/h nopeuden. Autoon kohdistuva voima on…

Tunnettu:

Massa (m) = 5 tonnia = 5000 kg

Alkunopeus (vo) = 0

Loppunopeus (vt) = 72 km/h = 20 m/s

Aikaväli (t) = 50 sekuntia

Etsitään: Joukko (F)

Ratkaisu:

Lue lisää

Impulssiyhtälö

3 kysymystä impulssiyhtälöstä

1. 250 kg painava auto liikkuu nopeudella 72 km/h ja kiihtyy sitten vakiovoimalla niin, että 5 sekunnissa sen nopeus on 80 km/h. Määritä 5 sekunnin impulssi.

Tunnettu:

Auton massa (m) = 250 kg

Alkunopeus (v0 ) = 72 km/h = 20 m/s

Loppunopeus (vt ) = 80 km/h = 22 m/s

Aikaväli (t) = 5 sekuntia

Etsitään: Määritä impulssi (I)

Ratkaisu:

Lue lisää

Kitkavoiman yhtälö

3 kysymystä kitkavoimayhtälöstä

1. 3 kg painava kappale A asetetaan pöydälle ja sidotaan köyteen, joka on kiinnitetty 2 kg painavaan kiveen B taljalla kuvan osoittamalla tavalla. Taljojen massaa ja kitkaa ei oteta huomioon. Painovoimakiihtyvyys g = 10 m/s² . Määritä järjestelmän kiihtyvyys ja köyden jännitys, jos:

a) sileä pöytäKitkavoiman yhtälö 1

b) karkea pöytä, jonka kineettisen kitkakerroin on 0.4

Tunnettu:

Lohkon A massa (m A ) = 3 kg

Kiven massa B (m B ) = 2 kg

Painovoiman kiihtyvyys (g) = 10 m/ s²

Lohkon A paino (w A ) = mg = (3)(10) = 30 Newtonia

Kiven paino B (w B ) = mg = (2)(10) = 20 Newtonia

Etsitään: Järjestelmän kiihtyvyys (a) ja köyden kiihtyvyys (T)

Ratkaisu:

Lue lisää

Normaalivoimayhtälö

3 kysymystä normaalivoimayhtälöstä

1. Lohkon massa on 5 kg. Jos g = 10 m/s² , määritä:

a) lohkon paino

b) normaalivoima, jos kappale asetetaan tasaiselle pinnalle

c) normaalivoima, jos kappale lepää kaltevalla tasolla, joka muodostaa 30 asteen kulman vaakatasoon nähden

Tunnettu:

Lohkon massa (m) = 5 kg

Painovoiman kiihtyvyys (g) = 10 m/ s²

Etsitään: w, N tasossa ja N kaltevassa tilassa

Ratkaisu:

Lue lisää

Köyden jännitysyhtälö

3 kysymystä köyden kireysyhtälöstä

1. Alla olevassa kuvassa näkyy kolme palikkaa, A, B ja C, jotka sijaitsevat tasaisella vaakasuoralla tasolla. Jos massa A = 1 kg, massa B = 2 kg ja massa C = 2 kg ja F = 10 N, niin määritä köyden kireyden suhde A:n ja B:n välillä köyden kireyteen B:n ja C:n välillä.

Tunnettu:Köyden kireysyhtälö 1

A:n massa (m A ) = 1 kg

Massa B (m B ) = 2 kg

C:n massa (m C ) = 2 kg

Vetovoima (F) = 10 N

Etsitään: T AB : T BC

Ratkaisu:

Lue lisää