Zasada pracy i energii Siła niezachowawcza Ruch na równi pochyłej z tarciem – zadania i rozwiązania

2 Zasada pracy i energii Siła niezachowawcza Ruch na równi pochyłej z tarciem – zadania i rozwiązania

1. Klocek zsuwa się po równi pochyłej z tarciem. Jaka jest prędkość klocka w momencie uderzenia o ziemię? Współczynnik tarcia kinetycznego wynosi 0.4. Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/ s².

Znany:

Wysokość początkowa (ho) = 6 mZasada pracy i energii, siła niezachowawcza, ruch po równi pochyłej z tarciem – zadania i rozwiązania 1

Wysokość końcowa (h t ) = 0 m

Prędkość początkowa (vo ) = 0 (blok początkowo w stanie spoczynku)

Współczynnik tarcia kinetycznego (μ k ) = 0.4

Przeczytaj więcej

Prace wykonywane w procesach termodynamicznych – problemy i rozwiązania

Prace wykonywane w procesach termodynamicznych – problemy i rozwiązania

1. Gaz doskonały sprężono ze stanu 1 do stanu 2, jak pokazano na poniższym wykresie. Określ pracę wykonaną przez gaz.

Rozwiązanie

1 litr = 0.001 m3

Znany:Praca wykonywana w procesach termodynamicznych – problemy i rozwiązania 1

Ciśnienie 1 (P 1 ) = 10 kPa = 10 000 Pa = 10 000 N/m 2

Ciśnienie 2 (P 2 ) = 20 kPa = 20 000 Pa = 20 000 N/m 2

Przeczytaj więcej

Zderzenia i zachowanie energii mechanicznej – sondy i rozwiązania

Zderzenia i zachowanie energii mechanicznej – sondy i rozwiązania

1. Dwa obiekty o tej samej masie , m 1 = m 2 = 0.5 kg, spadły z tej samej wysokości, jak pokazano na poniższym rysunku. Promień okręgu wynosi 1/5 m. Zderzenie obu obiektów jest idealnie sprężyste. Określ prędkość każdego z obiektów po zderzeniu. Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/s 2.

Znany:

Masa obiektu (m) = m1 = m2 = 0.5 kgZderzenia i zachowanie energii mechanicznej – zadania i rozwiązania 1

Wysokość początkowa (h 1 ) = 1/5 m

Wysokość końcowa (h2 ) = 0 ( podstawa ścieżki )

Przeczytaj więcej

Impuls pędu i ruch pocisku – problemy i rozwiązania

Impuls pędu i ruch pocisku – problemy i rozwiązania

1. Piłka o masie 0.2 kg zostanie włożona do otworu C, jak pokazano na poniższym rysunku. Zawodnik uderza piłkę w 0.01 sekundy, a tor BC pokonuje w ciągu 1 sekundy. Określ wartość siły, aby piłka mogła zostać włożona do otworu C. Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/ s².

Znany:Pęd, impuls i ruch pocisku – zadania i rozwiązania 1

Kąt (θ) = 60 °

Masa piłki (m) = 0.2 kg

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2

Przedział czasu (Δt) = 0.01 sekundy

Przeczytaj więcej

Ruch liniowy nierównomierny – problemy i rozwiązania

Ruch liniowy nierównomierny – problemy i rozwiązania

1.

Ruch liniowy nierównomierny – zadania i rozwiązania 1

Powyższa tabela przedstawia dane trzech obiektów, które pokonują tę samą odległość ze stałym przyspieszeniem.

Jaka jest prędkość końcowa obiektu P i prędkość początkowa obiektu Q?

Przeczytaj więcej

Kinetyczna teoria gazów i pierwsza zasada termodynamiki – zadania i rozwiązania

Kinetyczna teoria gazów i pierwsza zasada termodynamiki – zadania i rozwiązania

1. Gazy doskonałe znajdują się w zbiorniku o pojemności 4 litrów i ciśnieniu 3 atm (1 atm = 10 5 Nm⁻² ) . Gazy doskonałe ogrzewa się pod stałym ciśnieniem od 27 ° C do 87 ° C. Ciepło właściwe gazu wynosi 9 JK⁻² . Jaka jest końcowa objętość gazów i zmiana energii wewnętrznej gazów?

Rozwiązanie

Proces izobaryczny (stałe ciśnienie)

Znany:

Początkowa objętość gazu (V 1 ) = 4 litry

Przeczytaj więcej

Obrót ciał sztywnych – problemy i rozwiązania

Obrót ciał sztywnych – problemy i rozwiązania

Moment siły

1. Na belkę o długości 6 metrów działają trzy siły, jak pokazano na poniższym rysunku. Jaki jest wypadkowy moment obrotowy obracający belkę wokół punktu O jako osi obrotu?

Znany:Obrót ciał sztywnych – problemy i rozwiązania 1

Oś obrotu w punkcie O.

Siła 1 (F 1 ) = F

Odległość linii działania siły F 1 od osi obrotu (r 1 ) = 3 metry

Przeczytaj więcej

Sprężyny w układzie szeregowym i równoległym – problemy i rozwiązania

Sprężyny w układzie szeregowym i równoległym – problemy i rozwiązania

1. Do jednego końca sprężyny przymocowano ciało o masie 160 gramów, a zmiana długości sprężyny wyniosła 4 cm. Jaka będzie zmiana długości trzech sprężyn połączonych szeregowo i równolegle , jak pokazano na poniższym rysunku?

Znany:

Zmiana długości sprężyny (Δx) = 4 cm = 0.04 mSprężyny w układzie szeregowym i równoległym – zadania i rozwiązania 1

Masa (m) = 160 gramów = 0.16 kg

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2

Przeczytaj więcej

Dynamika ruchów obrotowych – problemy i rozwiązania

Dynamika ruchów obrotowych – problemy i rozwiązania

1. Krążek o momencie bezwładności I = 2/5 MR 2 ma masę 2 kg. Jeśli moment siły działający na krążek wynosi 4 Nm, jakie jest przyspieszenie liniowe krążka? Przyspieszenie ziemskie wynosi g = 10 ms -2.

Znany :Dynamika ruchu obrotowego – zadania i rozwiązania 1

Moment bezwładności koła pasowego (I) = 2/5 MR 2

Masa koła pasowego (M) = 2 kg

Moment siły (τ) = 4 Nm

Przeczytaj więcej

Dynamika cząstek – problemy i rozwiązania

Dynamika cząstek – problemy i rozwiązania

1. Obiekt A o masie 6 kg i obiekt B o masie 4 kg połączone są linką i ciągnięte siłą F = 60 N, jak pokazano na poniższym rysunku. Współczynnik tarcia kinetycznego między podłogą a oboma obiektami wynosi 0.5 (tan θ = ¾). Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/s² . Jaka jest wartość siły naciągu?

Znany:

Masa obiektu A (mA) = 6 kgDynamika cząstek – problemy i rozwiązania 1

Masa obiektu B (m B ) = 4 kg

Siła (F) = 60 niutonów

Przeczytaj więcej