Vectors unitaris: problemes i solucions

Vectors unitaris: problemes i solucions

1. Un objecte es mou a una velocitat de v = (2i − 1.5j) m/s. Quin és el desplaçament de l'objecte després de 4 segons?

Conegut:

La component horitzontal de la velocitat (v x ) = 2 m/s

El component vertical de la velocitat (v y ) = 1.5 m/s

Interval de temps (t) = 4 segons

Es busca: Desplaçament

Llegeix més

Desplaçament vectorial: problemes i solucions

Desplaçament vectorial: problemes i solucions

1. Una persona camina del punt A al punt B, 600 metres al nord; després al punt C, 400 metres a l'oest; després al punt D, 200 metres al sud; i finalment acaba al punt E, 700 metres a l'est. Quina és la magnitud del desplaçament?

Solució:

Desplaçament vectorial: problemes i solucions 1

Conegut:

AF = AB – BF = AB – CD = 600 – 200 = 400 m

EF = DE – DF = DE – BC = 700 – 400 = 300 m

Llegeix més

Sumar vectors utilitzant components: problemes i solucions

Sumar vectors utilitzant components: problemes i solucions

1. Tres vectors com es mostra a la figura següent.

V1 = 30Sumar vectors utilitzant components: problemes i solucions 1

V2 = 30

V3 = 40

Quins són els vectors resultants.

Conegut:

V 1 = 30°, angle entre V 1 i l'eix x = 30 °

Llegeix més

Gràfics de moviment lineal: problemes i solucions

Gràfics de moviment lineal: problemes i solucions

1. Representa gràficament la distància (vertical) en funció del temps (horitzontal) tal com es mostra a la figura següent. Un objecte en repòs representat pel número...

Solució:

Gràfics de moviment lineal: problemes i solucions 1

Número 3, representat per una línia recta.

Llegeix més

Velocitat mitjana: problemes i solucions

Velocitat mitjana: problemes i solucions

1. Algú arrodoneix un rectangle amb una longitud de 400 m i una amplada de 100 m, 12 vegades en 1 hora. Quina és la velocitat mitjana i la velocitat mitjana?

Conegut:

Longitud del rectangle = 400 metres

Amplada del rectangle = 100 metres

Circumferència del rectangle = (2 x 400 metres) + (2 x 100 metres) = 800 metres + 200 metres = 1000 metres

Distància = 12 x 1000 metres = 12,000 metres = 12 quilòmetres

Llegeix més

Moviment del projectil: problemes i solucions

27 Moviment del projectil: problemes i solucions 1. Una bala es dispara a un angle θ = 60o amb una velocitat de 20 m/s. L'acceleració deguda a la gravetat és de 10 m/s2. Quin és l'interval de temps per assolir l'alçada màxima? Conegut: La velocitat inicial de la bala (vo) = 20 m/s Angle (θ) = 60oC … Llegiu-ne més

Principi negre: problemes i solucions

Principi negre: problemes i solucions

1. 200 grams d'aigua a 30 °C barrejats amb 100 grams d'aigua a 90 °C. La calor específica de l'aigua = 1 cal.gram −1 °C −1 . Determineu la temperatura final de la mescla!

Conegut:

Massa d'aigua 2 (m 1 ) = 200 grams

Temperatura de l'aigua 1 (T1 ) = 30 ° C

Massa d'aigua 2 (m 2 ) = 100 grams

Llegeix més

Dinàmica Objecte connectat per corda sobre politja Màquina d'Atwood: problemes i solucions

10 Objecte dinàmic connectat per corda sobre politja Màquina d'Atwood: problemes i solucions

1. Bloc A amb una massa de 5 kg, col·locat sobre un pla horitzontal llis. Bloc B amb una massa de 3 kg penjant d'un extrem de la corda connectada amb el bloc A sobre una politja. L'acceleració deguda a la gravetat és de 10 m/s² . Quina és l' acceleració de tots dos blocs?

Conegut:

Massa del bloc A (mA) = 5 kgDinàmica, objectes connectats per corda sobre politja, màquina d'Atwood: problemes i solucions 1

Massa del bloc B (m²B ) = 3 kg

Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/ s²

Llegeix més

Moviment circular: problemes i solucions

Moviment circular: problemes i solucions

1. Un objecte de 10 kg es mou en un cercle a una velocitat constant de 4 m/s. Si el radi del cercle és de 0.5 metres, aleshores:

1) La freqüència dels cercles és 4/π Hz

2) L' acceleració centrípeta és de 32 ms -2

3) La força centrípeta és de 320 N

4) El període és de 4π s.

Quines són les afirmacions vertaderes?

Llegeix més

Moviment de caiguda lliure: problemes i solucions

Moviment de caiguda lliure: problemes i solucions

1. Una pedra cau lliurement des d'una alçada de 45 metres. Si l' acceleració deguda a la gravetat és de 10 ms -2 , quina és la velocitat de la pedra quan toca el terra?

Conegut:

Alçada (h) = 45 metres

Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/ s²

Es busca: la velocitat final de la pedra quan toca el terra ( vt )

Llegeix més