1. Un cos amb una massa de 2 kg absorbeix 100 calories de calor quan la seva temperatura augmenta de 20 ° C a 70 ° C. Quina és la calor específica del cos?
Conegut:
Massa (m) = 2 kg = 2000 gr
Calor (Q) = 100 ° C
El canvi de temperatura ( ΔT ) = 70 ° C – 20 ° C = 50 ° C
Es busca: La calor específica (c)
Solució:
c = Q / m Δ T
c = 100 cal / (2000 gr)(50 ° C)
c = 100 cal / 100,000 gr o C
c = 10² cal / 10⁵ gr o C
c = ( 10² cal ) ( 10⁻⁵ gr⁻¹ o C⁻¹ )
c = 10⁻³ cal gr⁻¹ o C⁻¹
c = 10⁻³ cal/ gr o C
La calor específica del cos és de 10⁻³ cal /gr ° C
[irp]
2. La calor específica de l'aigua és de 4180 J/kg de C₂O . Quina capacitat calorífica té 2 kg d'aigua…
Conegut:
La calor específica (c) = 4180 J/kg C o
Massa (m) = 2 kg
Es busca: Capacitat calorífica (C)
Solució:
C = mc²
C = (2 kg)(4180 J/kg C₂O₂ )
C = (2)(4180 J/C o )
C = 8360 J/C o
3. La calor específica de l'alumini és de 900 J/kg de C₂O₂ . Quina capacitat calorífica té 2 grams d'alumini...?
Conegut:
La calor específica de l'alumini (c) = 900 J/kg C o = 9 x 10² J /kg C o
Massa (m) = 2 grams = 2/1000 kg = 2/10 3 kg = 2 x 10 -3 kg
Es busca: Capacitat calorífica (C)
Solució:
C = mc²
C = (2 x 10 -3 kg)( 9 x 10 2 J/kg C o )
C = 18 x 10 -3 x 10² J /C o
C = 18 x 10⁻¹ J / C₂O
C = 1.8 J/ C₂O₂
[wpdm_package id='710′]
- Conversió d'escales de temperatura
- Expansió lineal
- Expansió de l'àrea
- Ampliació de volum
- Calor
- Equivalent mecànic de la calor
- Calor específica i capacitat calorífica
- Calor latent, calor de fusió, calor de vaporització
- Conservació d'energia per a la transferència de calor