1. א 1-קילאָגראַם בלאָק גליטשט אַראָפּ אויף דער גלאַטער קרומער ייבערפלאַך. באַשטימט די קינעטישע ענערגיע און די גיכקייט פון דעם בלאָק אויף דער נידעריגסטער ייבערפלאַך. די אַקסעלעראַציע צוליב גראַוויטאַציע איז 10 מעטער/סעקונדע 2.
באַקאַנט:
מאַסע (מ) = 1 ק״ג
די ענדערונג אין הייך (ה) = 5 מעטער
אַקסעלעראַציע צוליב גראַוויטאַציע (g) = 10 m/ s²
געוואָלט: קינעטיש ענערגיע (KE) און די גיכקייט פון דעם בלאָק.
לייזונג:
(א) קינעטיש ענערגיע
די ערשטע מעכאנישע ענערגיע = גראַוויטאַציאָנעלע פּאָטענציעלע ענערגיע
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 דזשולס
די לעצטע מעכאנישע ענערגיע = קינעטישע ענערגיע
ME t = KE = ½ mv t²
דער פּרינציפּ פֿון קאָנסערוואַציע פֿון מעכאַנישער ענערגיע זאָגט, אַז די אָנהייבנדיקע מעכאַנישע ענערגיע = די לעצטע מעכאַנישע ענערגיע:
ME o = ME t
PE = KE
50 = קע
קינעטיש ענערגיע (KE) = 50 דזשולס.
(ב) בלאָק'ס גיכקייט
דער פּרינציפּ פון קאָנסערוואַציע פון מעכאַנישער ענערגיע:
די אנפאנגליכע מעכאנישע ענערגיע (ME o ) = די לעצטע מעכאנישע ענערגיע (ME t )
די גראַוויטאַציאָנעלע פּאָטענציעלע ענערגיע (PE) = קינעטישע ענערגיע (KE)
50 = ½ mv²
2(50) / מ = v²
100 / 1 = v 2
100 = v 2
v = √100
v = 10 עם/ס
[ירפּ]
2. א 2-קילאגראם אביעקט גליטשט אראפ אן קיין רייבונג. וואס איז די קינעטישע ענערגיע און די שנעלקייט פון דעם אביעקט 2 מעטער העכער דער ערד? די פארגיכערונג צוליב גראוויטי איז 10 מעטער/סעקונדע 2?
באַקאַנט:
מאַסע (מ²) = 2 ק״ג
די ענדערונג אין הייך (ה) = 10 – 2 = 8 מעטער
אַקסעלעראַציע צוליב גראַוויטאַציע (g) = 10 m/ s²
געוואונטשט : קינעטישע ענערגיע (KE) און גיכקייט (v) ביי 2 מעטער איבערן באדן.
לייזונג:
(א) קינעטיש ענערגיע ביי 2 מעטער איבער דער ערד
די ערשטע מעכאנישע ענערגיע = די גראַוויטאַציאָנעלע פּאָטענציעלע ענערגיע
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 דזשולס
די לעצטע מעכאנישע ענערגיע = קינעטישע ענערגיע
ME t = KE = ½ mv t²
דער פּרינציפּ פֿון קאָנסערוואַציע פֿון מעכאַנישער ענערגיע זאָגט, אַז די אָנהייבנדיקע מעכאַנישע ענערגיע = די לעצטע מעכאַנישע ענערגיע:
ME o = ME t
PE = KE
160 = קע
קינעטישע ענערגיע (KE) ביי 2 מעטער איבערן באדן איז 160 דזשולס.
(ב) די גיכקייט פונעם אביעקט אויף דער נידעריגסטער ייבערפלאך
פּרינציפּ פון קאָנסערוואַציע פון מעכאַנישער ענערגיע:
די אנפאנגליכע מעכאנישע ענערגיע (ME o ) = די לעצטע מעכאנישע ענערגיע (EM t )
די גראַוויטאַציאָנעלע פּאָטענציעלע ענערגיע (PE) = קינעטישע ענערגיע (KE)
160 = ½ mv²
160 = ½ (2) קעגן 2
160 = v 2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 מעטער/סעקונדע
[wpdm_package id='1167′]
- ארבעט געטאן דורך קראַפט פּראָבלעמען און סאַלושאַנז
- ארבעט-קינעטישע ענערגיע פראבלעמען און לייזונגען
- אַרבעט-מעכאַנישע ענערגיע פּרינציפּן פּראָבלעמען און לייזונגען
- גראַוויטאַציאָנעלע פּאָטענציעלע ענערגיע פּראָבלעמען און לייזונגען
- פּאָטענציעלע ענערגיע פון עלאַסטישע פרילינג פּראָבלעמען און לייזונגען
- מאַכט פּראָבלעמען און לייזונגען
- אַפּליקאַציע פון קאָנסערוואַציע פון מעכאַנישע ענערגיע פֿאַר פריי-פאַל באַוועגונג
- אַפּליקאַציע פון קאָנסערוואַציע פון מעכאַנישער ענערגיע פֿאַר אַרויף און אַראָפּ באַוועגונג אין פריי פאַל באַוועגונג
- אַפּליקאַציע פון קאָנסערוואַציע פון מעכאַנישער ענערגיע פֿאַר באַוועגונג אויף אַ געבויגענער ייבערפלאַך
- אַפּליקאַציע פון קאָנסערוואַציע פון מעכאַנישער ענערגיע פֿאַר באַוועגונג אויף דער גענייגערטער פלאַך
- אַפּליקאַציע פון קאָנסערוואַציע פון מעכאַנישער ענערגיע פֿאַר פּראָיעקטיל באַוועגונג