Arbete utfört med våld – problem och lösningar

1. En person drar ett block 2 m längs en horisontell yta med en konstant kraft F = 20 N. Bestäm arbetet som utförs av kraften F som verkar på blocket.

Arbete utfört med våld – problem och lösningar 1

Känd:

Kraft (F) = 20 N

Förskjutning (s) = 2 m

Vinkel (θ ) = 0

Sökes : Arbete (V)

lösning:

W = F d cos θ = (20)(2)(cos 0) = (20)(2)(1) = 40 Joule

[IRP]

2. En kraft F = 10 N verkar på en låda 1 m längs en horisontell yta. Kraften verkar i en 30 ° vinkel som visas i figuren nedan. Bestäm arbetet som utförs av kraften F!

Arbete utfört med våld – problem och lösningar 2

Känd :

Kraft (F) = 10 N

Den horisontella kraften (Fx ) = Fcos³⁻¹ o = (10)(0.5√³) = 5√³ N

Förskjutning (d) = 1 meter

Önskas : Arbete (V)?

Lösning :

W = F x d = (5√3)(1) = 5√3 Joule

3. En kropp faller fritt från vila, från en höjd av 2 m. Om tyngdaccelerationen är 10 m/s² , bestäm det arbete som utförs av tyngdkraften!

Känd:

Objektets massa (m) = 1 kg

Höjd (h) = 2 m

Tyngdacceleration (g) = 10 m/ s²

Önskat: Arbete utfört av tyngdkraften (W)

lösning:

W = F d = wh = mgh

W = (1)(10)(2) = 20 Joule

W = arbete, F = kraft, d = avstånd, w = vikt , h = höjd, m = massa, g = tyngdacceleration.

[IRP]

4. Ett föremål på 1 kg är fäst vid en fjäder så att den är förlängd 2 cm. Om tyngdaccelerationen är 10 m/s² , bestäm (a) fjäderkonstanten (b) arbetet som fjäderkraften utför på föremålet

Känd:

Massa (m²) = 1 kg

Tyngdacceleration (g) = 10 m/ s²

Förlängning (x) = 2 cm = 0.02 m

Vikt (w) = mg = (1 kg)(10 m/ s² ) = 10 kg m/ s² = 10 N

Önskad: Fjäderkonstant och arbete utfört av fjäderkraften

lösning:

(a) Fjäderkonstant

Formel för Hookes lag :

F = kx.

k = F / x = w / x = mg / x

k = (1)(10) / 0.02 = 10 / 0.02

k = 500 N/m

(b) arbete utfört av fjäderkraften

B = – ½ kx 2

W = – ½ (500)(0.02) 2

W = – (250)(0.0004)

W = -0.1 Joule

Minustecknet indikerar att fjäderkraften är i motsatt riktning mot objektets förskjutningsriktning.

[IRP]

5. En kraft F = 10 N accelererar en låda över en förskjutning på 2 m. Golvet är ojämnt och utövar en friktionskraft Fk = 2 N. Bestäm nettoarbetet som utförs på lådan.

Arbete utfört med våld – problem och lösningar 3

Känd:

Kraft (F) = 10 N

Kinetisk friktionskraft (Fk ) = 2 N

Förskjutning (d) = 2 m

Önskas: Nätverk (W net )

lösning:

Arbete utfört av kraften F:

W1 = Fd cos 0 = (10)(2)(1) = 20 Joule

Arbete utfört av kinetisk friktionskraft (Fk ) :

W2 = Fkd = (2)(2)(cos 180) = (2)(2)(-1) = -4 Joule

Nätverk:

W netto = W 1 – W 2

W netto = 20 – 4

W netto = 16 Joule

6. Vilket arbete utförs av kraften F på blocket?

Känd:Arbete utfört med våld – problem och lösningar 1

Kraft (F) = 12 Newton

Förskjutning (d) = 4 meter

Sökes: Arbete (V)

lösning:

W = F d = (12 Newton)(4 meter) = 48 N m = 48 Joule

[IRP]

7. Ett block trycks av en kraft på 200 N. Blockets förskjutning är 2 meter. Vilket arbete utförs på blocket?

Känd:

Kraft (F) = 200 Newton

Förskjutning (d) = 2 meter

Sökes: Arbete (V)

lösning:

Arbete:

W = Fs

W = (200 Newton) (2 meter)

W = 400 Nm

W = 400 Joule

8. Sedanföraren vill parkera sin bil exakt 0.5 m framför lastbilen, vilket är 10 m från sedanens position. Vilket arbete krävs av sedanen?

Känd:Arbete utfört med våld – problem och lösningar 2

Förskjutning (d) = 10 meter – 0.5 meter = 9.5 meter

Kraft (F) = 50 Newton

Sökes: Arbete (V)

lösning:

W = Fs

W = (50 Newton) (9.5 meter)

W = 475 Nm

W = 475 Joule

[IRP]

9.

Arbete utfört med våld – problem och lösningar 3

Arbete utfört av Tom och Jerry så att bilen kan köra så långt som 4 meter. Krafterna som utövas av Tom och Jerry är 50 N och 70 N.

Känd:

Förskjutning (s) = 4 meter

Nettokraft (F) = 50 Newton + 70 Newton = 120 Newton

Sökes: Arbete (V)

lösning:

W = F s = (120 Newton)(4 meter) = 480 Nm = 480 Joule

10. En förare drar en bil så att bilen rör sig så långt som 1000 cm. Vilket arbete utförs på bilen?

Känd:Arbete utfört med våld – problem och lösningar 4

Kraft (F) = 250 Newton

Förskjutning (s) = 1000 cm = 1000/100 meter = 10 meter

Sökes: Arbete (V)

lösning:

W = F s = (250 Newton)(10 meter) = 2500 Nm = 2500 Joule

11. Baserat på figuren nedan, om arbetet som utförs av nettokraften är 375 joule, bestäm objektets förskjutning.

Arbete utfört med våld – problem och lösningar 11

Känd:

Arbete (W) = 375 Joule

Nettokraft ( ΣF) = 40 N + 10 N – 25 N = 25 Newton ( åt höger )

Önskas: Förflyttning ( d )

lösning:

Arbetets ekvation:

W = Fs

Objektets förskjutning:

d = W / F = 375 Joule / 25 Newton

d = 15 meter s

12. Aktiviteterna nedan som inte utför arbete är …

A. Skjut ett föremål så långt som 10 meter

B. Skjut en bil tills den rör sig

C. Tryck på en vägg

D. Drog ut en låda

lösning:

Arbetets ekvation:

W = ΣF s

W = arbete , F = kraft , d = förskjutning

Baserat på ovanstående formel utförs arbete med kraft och det finns en förskjutning.

Rätt svar är C.

1 3. Andrew trycker på ett föremål med en kraft på 20 N så att föremålet rör sig i en cirkulär rörelse med en radie på 7 meter. Bestäm arbetet som Andrew utför för dubbel cirkulär rörelse.

A. 0 Joule

B. 2 500 joule

Cirka 5 000 joule

D. 12 500 joule

lösning:

Om personen knuffar rullstolen två gånger i en cirkulär rörelse återgår personen och rullstolen till sin ursprungliga position, så personens förskjutning är noll.

Förskjutning = 0 så arbete = 0.

Det rätta svaret är A.

14. Någon trycker ett föremål mot golvet med en kraft på 350 N. Golvet utövar en friktionskraft på 70 N. Bestäm arbetet som utförs av kraften för att flytta föremålet så långt som 6 meter.

A. 45 J

B. 72 J

C. 1680 J

D. 2580 J

Känd:

Tryckkraften (F) = 350 Newton

Friktionskraft (F fric ) = 70 Newton

Förskjutning av objekt (er) = 6 meter

Sökes: Arbete (V)

lösning:

Det finns två krafter som verkar på objektet, tryckkraften (F) och friktionskraften (F fric ). Tryckkraften har samma riktning som objektets förskjutning eftersom tryckkraften utför ett positivt arbete. Å andra sidan har friktionskraften motsatt riktning med en förskjutning av objektet så att friktionskraften utför ett negativt arbete.

Arbete utfört av tryckkraft:

W = F d = (350 Newton)(6 meter) = 2100 Newtonmeter = 2100 Joule

Arbete utfört av friktionskraft:

W = – (F fric )(s) = – (70 Newton)(6 meter) = – 420 Newtonmeter = – 420 Joule

Nätverket:

W netto = 2100 Joule – 420 Joule

W netto = 1680 Joule

Rätt svar är C.

15. Ett föremål trycks av en horisontell kraft på 14 Newton på ett ojämnt golv med en friktionskraft på 10 Newton. Bestäm nettoarbetet för att flytta föremålet så långt som 8 meter.

A. 0.5 Joule

B. 2 500 joule

Cirka 5 000 joule

D. 12 500 joule

Känd:

Tryckkraft (F) = 14 Newton

Friktionskraft (F fric ) = 10 Newton

Objektets förskjutning (d) = 8 meter

Sökes: Arbete (V)

lösning:

Det finns två krafter som verkar på ett föremål, tryckkraft (F) och friktionskraft (F fric ).

Tryckkraften har samma riktning som objektets förskjutning, så tryckkraften utför ett positivt arbete. Å andra sidan har friktionskraften motsatt riktning som objektets förskjutning, så friktionskraften utför ett negativt arbete.

Arbete utfört av tryckkraft:

W = F s = (14 Newton)(8 meter) = 112 Newtonmeter = 112 Joule

Arbete utfört av friktionskraft:

W = – (F fric )(s) = – (10 Newton)(8 meter) = – 80 Newtonmeter = – 80 Joule

Nätverket:

W netto = 112 Joule – 80 Joule

W netto = 32 Joule

Rätt svar är C.

16. Bestäm nettoarbetet baserat på figuren nedan.

A. 360 JouleArbeta med

B. 2 500 joule

Cirka 5 000 joule

D. 12 500 joule

lösning:

Arbete = Kraft (F) x förskjutning (d)

Arbete = Area av triangel 1 + area av rektangel + area av triangel 2

Work = 1/2(40-0)(3-0) + (40-0)(9-3) + 1/2(40-0)(12-9)

Arbete = 1/2(40)(3) + (40)(6) + 1/2(40)(3)

Arbete = (20)(3) + 240 + (20)(3)

Arbete = 60 + 240 + 60

Arbete = 360 Joule

Det rätta svaret är A.

17. En träbit med en längd på 60 cm trycks ner vertikalt i marken. Träet slås med en 10 kg hammare från en höjd av 40 cm ovanför träets överkant. Om markens genomsnittliga motståndskraft är 2 x 10³ N och tyngdaccelerationen är 10 m/s² , kommer träet att sjunka helt ner i marken efter… träffarna.

A. 4

B. 16

C. 28

D. 30

Känd:

Hammarens massa (m) = 10 kg

Tyngdaccelerationen (g) = 10 m / s²

Hammarens vikt (w) = mg = (10)(10) = 100 kg m/ s²

Hammarens förskjutning innan den träffar träet (d) = 40 cm = 0.4 meter

Träets motstånd (F) = 2 x 10³ N = 2000 N

Trälängd (s) = 60 cm = 0.6 meter

Önskas: Träet kommer att tränga ner helt i marken efter… träffar.

lösning:

Arbete som utförs på hammaren när hammaren rör sig så långt som 0.4 meter är:

W = F d = ws = (100 N)(0.4 m) = 40 Nm = 40 joule

Arbete utfört av markens motståndskraft:

W = F d = (2000 N)(0.6 m) = 1200 Nm = 1200 joule

Träet kommer att tränga ner helt i marken efter… träffar.

1200 Joule / 40 Joule = 30

Det rätta svaret är D.

[wpdm_package id = '1192 ′]

  1. Arbete utfört med kraftproblem och lösningar
  2. Problem med arbetskinetisk energi och lösningar
  3. Problem och lösningar med principer för arbete och mekanisk energi
  4. Problem med potentiell energi i form av gravitation och lösningar
  5. Problem med potentiell energi hos elastiska fjädrar och lösningar
  6. Strömproblem och lösningar
  7. Tillämpning av bevarande av mekanisk energi för fritt fall
  8. Tillämpning av bevarande av mekanisk energi för upp- och nedåtgående rörelse i fritt fall
  9. Tillämpning av bevarande av mekanisk energi för rörelse på en kurvyta
  10. Tillämpning av bevarande av mekanisk energi för rörelse på ett lutande plan
  11. Tillämpning av bevarande av mekanisk energi för projektilrörelse

Lämna en kommentar