1. Ett fritt fall från vila på 1 kg , från en höjd av 10 m.
Bestämma:
( a) Arbete utfört av tyngdkraften
(b) Förändringen i gravitationell potentiell energi
Tyngdacceleration (g) = 10 m/ s²
Känd:
Massa (m²) = 1 kg
Höjd (h) = 10 m
Tyngdacceleration (g) = 10 m/ s²
Vikt (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
lösning:
(a) Arbete utfört av tyngdkraften
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Joule
(b) Förändringen i gravitationell potentiell energi
Förändringen i gravitationell potentiell energi är lika med det arbete som gravitationen utför.
ΔEP = 100 Joule
[IRP]
2. Ett föremål på 10 N glider ner på det släta, lutande planet längs 2 meter. Bestäm arbetet utfört av viktkraften!
Känd:
vikt (w) = 10 N
w x = w sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 m
Tyngdacceleration (g) = 10 m/ s²
Önskat: arbete utfört med viktkraft
lösning:
W = F d = w x d = (5)(2) = 10 joule
Alternativ lösning:
Sinus 30 o = h / d
0.5 = tim / 2
h = (0.5)(2)
h = 1m
Arbete utfört av viktkraft;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 Joule
[IRP]
3. Ett föremål på 1,500 2 gram på 20 meters höjd faller fritt till marken. Vad är föremålets potentiella gravitationsenergi? Tyngdaccelerationen är 10 m/ s².
Känd:
Tyngdacceleration (g) = 10 m/ s²
Massa (m) = 1500 gram = 1500/1000 kilogram = 1.5 kilogram
Höjd (h) = 20 meter
Önskad: Den gravitationella potentiella energin
lösning:
PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 joule
4. Baserat på figuren nedan, om massan av objekt 1 är 2 kg och massan av objekt 2 är 4 kg, är jämförelsen av potentiell energi för objekt 1 och objekt 2 …..
Känd:
Massa av objekt 1 (m1) = 2 kilogram
Massa av objekt 2 (m² ) = 4 kilogram
Höjd 1 (h² ) = 12 meter
Höjd 2 (h² ) = 9 meter
Önskad: Jämförelse av potentiell energi för objekt 1 och objekt 2
lösning:
PE = mgh
m = massa (dens internationella enhet är kilogram, förkortat kg)
g = tyngdaccelerationen (dens internationella enhet är meter per sekund i kvadrat, förkortat m/ s² )
h = höjd (dens internationella enhet är meter, förkortat m)
PE = gravitationell potentiell energi (dens internationella enhet är kg m² / s² eller Joule)
Den potentiella gravitationsenergin för objekt 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g
Den potentiella gravitationsenergin för objekt 2:
EP2 = m2gh2 = ( 4 )(g) ( 9) = 36 g
Jämförelse av den potentiella energin för objekt 1 och objekt 2:
PE 1 : PE 2
24 g: 36 g
24: 36
24/12 : 36/12
2: 3
[wpdm_package id = '1175 ′]
- Arbete utfört med kraftproblem och lösningar
- Problem med arbetskinetisk energi och lösningar
- Problem och lösningar med principer för arbete och mekanisk energi
- Problem med potentiell energi i form av gravitation och lösningar
- Problem med potentiell energi hos elastiska fjädrar och lösningar
- Strömproblem och lösningar
- Tillämpning av bevarande av mekanisk energi för fritt fall
- Tillämpning av bevarande av mekanisk energi för upp- och nedåtgående rörelse i fritt fall
- Tillämpning av bevarande av mekanisk energi för rörelse på en krökt yta
- Tillämpning av bevarande av mekanisk energi för rörelse på ett lutande plan
- Tillämpning av bevarande av mekanisk energi för projektilrörelse