1. En boll på 0,1 kg, fäst vid änden av ett horisontellt snöre, roteras runt en cirkel med radien 50 cm och bollens vinkelhastighet är s⁻¹ /s⁻¹ . Vad är storleken på centripetalkraften?
Känd:
Massa (m) = 100 gram = 100/1000 kg = 1/10 kg = 0.1 kg
Vinkelhastighet ( ω) = 4 radianer/ sekund
Radie (r) = 50 cm = 50/100 m = 0.5 m
Önskad: Centripetalkraft
lösning:
Centripetalkraften är nettokraften som producerar centripetal acceleration :
∑ F = ma r
∑ F = mv² / r = m ω² r
∑ F = nettokraft = centripetalkraft , m = massa , v = hastighet , ω = vinkelhastighet , r = radie
∑ F = m ω² r = ( 0.1 )(4) ² (0.5) = (0.1)(16)(0,5) = 0.8 Newton
[IRP]
2. En boll roterar jämnt i en horisontell cirkel. Om hastigheten ändras till fyra gånger det ursprungliga värdet, vad är då centripetalkraftens storlek? ...
Känd:
Massa = m
Hastighet = v
Initial hastighet = v o
Radie (r) = r
Önskad: Centripetalkraftens storlek
lösning:

3. En lutande kurva med radien R är utformad så att en bil som kör med hastigheten 12 ms –1 kan ta en kurva säkert. Den statiska friktionskoefficienten mellan bil och väg = 0.4. Vad är radien R? Tyngdaccelerationen ( g ) = 10 ms –2.
Känd:
Hastighet (v) = 12 m/s
Statisk friktionskoefficient ( μs ) = 0.4
Tyngdacceleration (g) = 10 m/ s²
Önskas: Radie (R)
lösning:

[IRP]
[wpdm_package id = '501 ′]
- Massa och vikt
- Normal styrka
- Newtons andra lag om rörelse
- Friktionskraft
- Rörelse på en horisontell yta utan friktionskraft
- Rörelsen hos två kroppar med samma acceleration på en ojämn horisontell yta med friktionskraften
- Rörelse på det lutande planet utan friktionskraft
- Rörelse på det grova lutande planet med friktionskraften
- Rörelse i en hiss
- Kroppars rörelse är sammankopplad med snören och remskivor
- Två kroppar med samma accelerationsstorlek
- Avrundning av en plan kurva – dynamiken i en cirkulär rörelse
- Avrundning av en lutad kurva – dynamiken i cirkulär rörelse
- Likformig rörelse i en horisontell cirkel
- Centripetalkraft i likformig cirkulär rörelse