1. O minge de fotbal lovită de picior părăsește solul la un unghi θ = 30 ° față de orizontală, cu o viteză inițială de 14 m/s. Calculați viteza finală înainte ca mingea să atingă solul.
Cunoscut:
Unghiul ( θ ) = 3 °
Viteza inițială (v o ) = 14 m/s
Accelerația gravitațională (g) = 10 m/ s²
Se caută: Viteza finală înainte ca mingea să atingă pământul
soluţie:
Componenta orizontală a vitezei inițiale:
v ox = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s
Componenta verticală a vitezei inițiale:
v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s
Viteză finală pe direcție verticală
Alegeți direcția ascendentă ca pozitivă și direcția descendentă ca negativă.
Cunoscut:
Viteza inițială (v o ) = 7 m/s (pozitivă în sus)
Accelerația gravitațională (g) = – 10 m/s² ( negativă în jos)
Înălțime (h) = 0 (obiectul revine la poziția inițială)
Viteza finală dorită ( vt )
soluţie:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49
vt = √49 = 7 m/s
Viteza finală pe direcție orizontală
Viteza inițială pe direcție orizontală este de 7 √ 3 m/s. Viteza este constantă, astfel încât viteza finală este aceeași cu viteza inițială.
Viteza finală înainte ca obiectul să atingă solul
![]()
2. Un corp este proiectat în sus la un unghi de 30 ° față de orizontală de pe o clădire înaltă de 5 metri. Viteza sa inițială este de 10 m/s. Calculați viteza finală înainte ca obiectul să atingă solul! Accelerația gravitațională este de 10 m/ s².
Cunoscut:
Unghi ( θ ) = 30 °
Înălțimea inițială (h o ) = 5 metri
Viteza inițială (v o ) = 10 m/s
Accelerația gravitațională (g) = 10 m/ s²
Cerut: Viteză finală
soluţie:
Componenta orizontală a vitezei inițiale:
v ox = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s
Componenta verticală a vitezei inițiale:
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
Viteză finală pe direcție verticală
Cunoscut:
Viteza inițială (v o ) = 5 m/s (pozitivă în sus)
Accelerația gravitațională (g) = – 10 m/s² ( negativă în jos)
Înălțimea (h) = -5 m ( negativă deoarece solul este sub înălțimea inițială)
Viteza finală dorită ( vt )
soluţie:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125
vt = √125 m/s
Viteza finală pe direcție orizontală
Viteza finală pe direcție orizontală este de 5 √3 m/s.
Viteza finală
![]()
3. O mică bilă este proiectată orizontal cu viteza inițială v o = 8 m/s de pe o clădire înaltă de 12 metri. Calculați viteza finală înainte ca bila să atingă solul ! Accelerația gravitațională este de 10 m/s².
Cunoscut:
Înălțime (h) = 12 metri
Viteza inițială (v o ) = 8 m/s
Accelerația gravitațională (g) = 10 m/ s²
Viteza finală dorită ( vt )
soluţie:
Componenta orizontală a vitezei inițiale:
v ox = v o = 8 m/s
Componenta verticală a vitezei inițiale:
v oy = 0 m/s
Viteză finală pe direcție verticală
calculat folosind ecuația mișcare de cădere liberă.
Cunoscut:
Accelerația gravitațională (g) = 10 m/ s²
Înălțime (h) = 12 m
Viteza finală dorită ( vt )
soluţie:
v t² = 2 gh = 2(10)(12) = 240
vt = √240 m/ s
Viteza finală pe direcție orizontală
Viteza inițială pe direcție orizontală este de 8 m/s. Viteza este constantă, astfel încât viteza inițială este egală cu viteza finală. Deci, viteza finală pe direcție orizontală este de 8 m/s.
Viteza finală
![]()
[wpdm_package id = '534 ′]
[wpdm_package id = '536 ′]
- Rezolvarea vitezei inițiale în componente orizontale și verticale
- Determinați deplasarea orizontală
- Determinați înălțimea maximă
- Determinați intervalul de timp
- Determinați poziția obiectului
- Determinați viteza finală
Componenta orizontală a vitezei inițiale:
Deplasare orizontală:
Componenta verticală a vitezei inițiale:
Componenta verticală a vitezei inițiale:
Timpul petrecut în aer se calculează folosind ecuația mișcării în cădere liberă.
Componenta verticală a vitezei inițiale:
soluţie:
Componenta orizontală a vitezei inițiale ::
Componenta orizontală a vitezei inițiale = viteza inițială = 10 m/s.
Descompuneți viteza inițială în componenta x (orizontală) și componenta y (verticală).