Determinarea intervalului de timp al mișcării proiectilului

Probleme rezolvate în mișcarea proiectilului – determinarea intervalului de timp

1. O minge de fotbal lovită de picior părăsește solul la un unghi θ = 30 ° față de orizontală, cu o viteză inițială de 10 m/s. Calculați intervalul de timp necesar pentru a atinge înălțimea maximă! Accelerația gravitațională este de 10 m/ s².

Cunoscut:

Unghiul (θ) = 30 °

Viteza inițială (v o ) = 10 m/s

Accelerația gravitațională (g) = 10 m/ s²

Dorit: Interval de timp pentru atingerea înălțimii maxime

soluţie:

Rezolvarea problemelor de mișcare a proiectilului – determinarea intervalului de timp 1Componenta verticală a vitezei inițiale:

v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s

Intervalul de timp necesar pentru atingerea înălțimii maxime este determinat de ecuația mișcării verticale . Alegeți direcția ascendentă ca fiind pozitivă și direcția descendentă ca fiind negativă.

Cunoscut:

Viteza inițială (v o ) = 5 m/s (pozitivă în sus)

Accelerația gravitațională (g) = – 10 m/s² ( negativă în jos)

Viteza finală la înălțimea maximă (vt ) = 0

Interval de timp dorit (t)

soluţie:

vt = v o + g t

0 = 5 + (-10)t

0 = 5 – 10 t

5 = 10 t

t = 5/10 = 0.5 secunde

Vezi si  Experimentul cu dublă fantă al lui Young - probleme și soluții

2. Un corp este proiectat în sus la un unghi de 30 ° față de orizontală, cu o viteză inițială de 30 m/s. Calculați timpul de zbor! Accelerația gravitațională este de 10 m/ s².

Cunoscut:

Unghiul (θ) = 30 °

Viteza inițială (v o ) = 8 m/s

Accelerația gravitațională (g) = 10 m/ s²

Căutat: Intervalul de timp înainte ca corpul să atingă pământul

soluţie:

Rezolvarea problemelor de mișcare a proiectilului – determinarea intervalului de timp 2Componenta verticală a vitezei inițiale:

v oy = v o sin θ = (8 m/s)(sin 30 o ) = (8 m/s)(0.5) = 4 m/s

Mai întâi calculăm intervalul de timp necesar pentru atingerea înălțimii maxime folosind ecuația mișcării verticale.

Alegeți direcția ascendentă ca pozitivă și direcția descendentă ca negativă.

Cunoscut:

Viteza inițială (v o ) = 4 m/s (pozitivă în sus)

Accelerația gravitațională (g) = – 10 m/s² ( negativă în jos)

Viteza finală la înălțimea maximă (vt ) = 0

Cerut: Interval de timp (t)

soluţie:

vt = v o + g t

0 = 4 + (-10)t

0 = 4 – 10 t

4 = 10 t

t = 4/10 = 0,4 secunde

Intervalul de timp necesar pentru atingerea înălțimii maxime este de 0.4 secunde.

Timpul în aer este 2 x 0.4 s = 0.8 s.

Vezi si  Forța normală – probleme și soluții

3. Un corp este proiectat în sus la un unghi de 30 ° față de orizontală de pe o clădire înaltă de 10 metri. Viteza sa inițială este de 40 m/s. Cât timp îi ia corpului să ajungă la sol? Accelerația gravitațională este de 10 m/ s².

Cunoscut:

Unghiul (θ) = 30 °

Înălțimea inițială (h o ) = 10 metri

Viteza inițială (v o ) = 40 m/s

Accelerația gravitațională (g) = 10 m/ s²

Timp dorit în aer (t)

soluţie:

Componenta verticală a vitezei inițiale:

v oy = v o sin θ = (40 m/s)(sin 30 o ) = (40 m/s)(0.5) = 20 m/s

Mai întâi calculăm intervalul de timp necesar pentru atingerea înălțimii maxime folosind ecuația mișcării verticale.

Alegeți direcția ascendentă ca pozitivă și direcția descendentă ca negativă.

Cunoscut:

Viteza inițială (v o ) = 20 m/s (pozitivă în sus)

Accelerația gravitațională (g) = – 10 m/s² ( negativă în jos)

Viteza finală la vârf (vt ) = 0

Cerut: Interval de timp (t)

soluţie:

vt = v o + g t

0 = 20 + (-10)t

0 = 20 – 10 t

20 = 10 t

t = 20/10 = 2 secunde

Timpul în aer = 2 x 2 secunde = 4 secunde.

Obiectul se află la 10 metri deasupra solului. 4 secunde este intervalul de timp necesar pentru a ajunge într-un loc paralel cu poziția inițială. Mingea se mișcă în continuare în jos.

Intervalul de timp necesar pentru a ajunge la sol se calculează folosind ecuația mișcării de cădere liberă.

Cunoscut:

Accelerația gravitațională (g) = 10 m/ s²

Înălțime (h) = 10 metri

Cerut: Interval de timp (t)

soluţie:

h = 1/2 gt²

10 = 1/2 (10) t²

10 = 5 t²

t² = 10/5 = 2

t = √2 = 1.4 secunde

Interval de timp = 1.4 secunde.

Interval de timp total = 4 secunde + 1.4 secunde = 5.4 secunde.

Vezi si  Transformatoare și energie electrică – probleme și soluții

4. O mică bilă este proiectată orizontal cu viteza inițială v o = 15 m/s de pe o clădire înaltă de 5 metri. Calculați timpul în aer ! Accelerația gravitațională este de 10 m/s².

Cunoscut:

Înălțime (h) = 5 metri

Viteza inițială (v o ) = 15 m/s

Accelerația gravitațională (g) = 10 m/ s²

Se caută: Timp neterminat (t)

soluţie:

Rezolvarea problemelor de mișcare a proiectilului – determinarea intervalului de timp 3Timpul petrecut în aer se calculează folosind ecuația mișcării în cădere liberă.

Cunoscut:

Înălțime (h) = 5 metri

Accelerația gravitațională (g) = 10 m/ s²

Cerut: Interval de timp (t)

soluţie:

h = 1/2 gt²

5 = 1/2 (10) t²

5 = 5 t²

t² = 5/5 = 1

t = √1 = 1 secundă

Vezi si  Determinați rezultanta a doi vectori folosind componentele vectorului

[wpdm_package id = '531 ′]

[wpdm_package id = '536 ′]

  1. Rezolvarea vitezei inițiale în componente orizontale și verticale
  2. Determinați deplasarea orizontală
  3. Determinați înălțimea maximă
  4. Determinați intervalul de timp
  5. Determinați poziția obiectelor
  6. Determinați viteza finală

Lăsați un comentariu