Две тела с еднаква величина на ускорението – Задачи по приложение на закона за движението на Нютон и решения

1. Две маси m1 = 2 kg и m2 = 5 kg са разположени върху наклонена равнина и са свързани помежду си с нишка, както е показано на фигурата. Коефициентът на кинетично триене между m1 и наклона е 0.2, а коефициентът на кинетично триене между m2 и наклона е 0.1.

(а) Определете тяхното ускорение

(б) Определете силата на опън

Две тела с еднаква величина на ускорението – Приложение на закона за движението на Нютон, задачи и решения 1

Известни:

Маса 1 (m1 ) = 2 кг

Маса 2 (m 2 ) = 4 kg

Коефициент на кинетично триене между m1 и наклонената равнина (μk1 ) = 0.2

Коефициент на кинетично триене между m² и наклонена равнина (μk² ) = 0.1

Ускорение на гравитацията (g) = 9.8 m/ s²

а) Големината и посоката на ускорението

Две тела с еднаква величина на ускорението – Приложение на закона за движението на Нютон, задачи и решения 2

w 1 = тегло 1 = m 1 g = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 нютона

w 1x = w 1 sin 30 o = (19.6 N)(0.5) = 9.8 нютона

w 1y = w 1 cos 30 o = (19.6 N)(0.87) = 17 нютона

N 1 = Нормалната сила върху m 1 = w 1y = 17 нютона

F k1 = Силата на кинетичното триене върху m 1 = μ k1 N 1 = (0.2)(17 N) = 3.4 нютона

---

w² = тегло² = m² g = (4 kg)(9.8 m/s² ) = 39.2 нютона

w 2x = w 2 sin 60 o = (39.2 N)(0.87) = 34.1 нютона

w 2y = w 2 cos 60 o = (39.2 N)(0.5) = 19.6 нютона

N 2 = Нормалната сила върху m 2 = w 2y = 19.6 нютона

F k2 = Силата на кинетичното триене върху m 2 = μ k2 N 2 = (0.1)(19.6 N) = 1.96 нютона

---

Големината на ускорението:

∑ F x = ma x

w 2x > w 1x, така че посоката на ускорението е същата като посоката на w 2x.

Силите, които са насочени по посока на ускорението, са положителни, а силите, които са насочени срещу ускорението, са отрицателни.

w2x - Fk2 - T2 + T1 - w1x - Fk1 = (м1 + м2) Наx

w 2x – F k2 – w 1x – F k1 = (m 1 + m 2 ) a x

34.1 N – 1.96 N – 9.8 N – 3.4 N = (2 kg + 4 kg) a x

18.94 N = (6 kg) a x

a x = 18.94 N : 6 kg

a x = 3.16 м/ с²

Големина на ускорението = 3.16 m/s² . Посока на ускорението = посока на T¹ = посока на w²x

б) Големина на силата на опън

Приложете втория закон на Нютон върху обект 2:

w 2x – F k2 – T 2 = m 2 a x

34.1 N – 1.96 N – T 2 = (4 kg) (3.16 m/s 2 )

32.14 N – T2 = 12.64 N

T2 = 32.14 N – 12.64 N = 19.5 нютона

Силата на опън = T = T1 = T2 = 19.5 нютона

[ирп]

2. m 1 = 4 kg, m 2 = 2 kg. Определете (а) големината и посоката на ускорението (б) големината на силата на опън, която свързва m 1 и m 2 (в) големината на силата на опън, която свързва ролката и покрива.

Две тела с еднаква величина на ускорението – Приложение на закона за движението на Нютон, задачи и решения 3

Решение

Две тела с еднаква величина на ускорението – Приложение на закона за движението на Нютон, задачи и решения 4

w 1 = m 1 g = (4 kg)(9.8 m/s² ) = 39.2 нютона

w² = m² g = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 нютона

а) Големина и посока на ускорението

∑ F y = may

w1 > w2 , така че посоката на обекта е същата като посоката на тежестта 1 ( w1 ) . Силите, които имат същата посока като ускорението, са положителни, а силите, които имат обратна посока на ускорението, са отрицателни.

w1 – T1 + T2 – w2 = ( m1 + m2 ) ay

w1 – w2 = ( m1 + m2 ) ay

39.2 N – 19.6 N = (4 kg + 2 kg) на година

19.6 N = (6 kg) a y

ay = 19.6 N : 6 kg

ay = 3.26 м / с²

Големина на ускорението = 3.26 m/s² . Посока на ускорението = посока на w¹.

б) Големината на силата на опън, която свързва m1 и m2

Приложете втория закон на Нютон върху m² :

∑ F y = may

w1 – T1 = m1ay​​​

39.2 N – T 1 = (4 kg) (3.26 m/s 2 )

39.2 N – T1 = 13.04 N

T1 = 39.2 N – 13.04 N

T1 = 26.16 Нютона

Големина на силата на опън, която свързва обектите = T = T1 = T2 = 26.16 нютона

в) Големината на силата на опън, която свързва ролката и покрива.

Две тела с еднаква величина на ускорението – Приложение на закона за движението на Нютон, задачи и решения 5Макарата е в покой:

∑ F y = may —— a y = 0

∑ F y = 0

Силите нагоре са положителни, силите надолу са отрицателни:

Т3 – Т1 – Т2 = 0

Т3 = Т1 + Т2

T1 и T2 имат еднаква величина , T1 = T2 = T = 26.16 N :

T³ = 2T = 2(26.16 N) = 52.32 нютона

[ирп]

3. Блок 1 (m1 = 10 kg) и блок 2 (m2 = 15 kg), свързани с въже върху макара без триене. Коефициент на статично триене между блок 2 с наклон = 0.6. Коефициентът на кинетично триене между блок 2 с наклон = 0.42. Определете (а) Големината на минималната сила F, приложена върху телата, така че телата да се ускорят нагоре (б) Определете големината на силата на опън.

Две тела с еднаква величина на ускорението – Приложение на закона за движението на Нютон, задачи и решения 6

Решение

Две тела с еднаква величина на ускорението – Приложение на закона за движението на Нютон, задачи и решения 7

w² = Теглото на блока 1 = m² g = (10 kg)(9.8 m/s² ) = 98 нютона

w² = Теглото на блока 2 = m² g = (15 kg)(9.8 m/s² ) = 147 нютона

w 2y = w 2 cos 30 o = (147 N)(0.87) = 127.89 нютона

w 2x = w 2 sin 30 o = (147 N)(0.5) = 73.5 нютона

N 2 = Нормалната сила върху блока 2 = w 2y = 127.89 нютона

F k2 = Силата на кинетичното триене върху блока 2 = μ k2 N 2 = (0.42)(127.89 N) = 53.7 нютона

F s2 = Силата на статичното триене върху блока 2 = μ s2 N 2 = (0.6)(127.89 N) = 76.7 нютона

а) Големината на минималната сила F, упражнявана върху обектите, така че обектите да се ускорят нагоре

∑ F x = ma x —— a x = 0

∑ F x = 0

Силите нагоре и силите надясно са положителни, силите надолу и силите наляво са отрицателни.

F – Fk2 – w2x – w1 – T2 + T1 = 0

F – F k2 – w 2x – w 1 = 0

F = Fk² + w²x + w1

F = 53.7 N + 73.5 N + 98 N

F = 225.2 нютона

б) Големината на силата на опън

Приложете закона за движение на Нютон върху блок 1:

∑ F y = may —— a y = 0

∑ F y = 0

T1 – w1 = 0

T1 = w1 = 98 Нютона

Приложете закона за движение на Нютон върху блок 2:

F – Fk² – w²x – T² = 0

T² = F – Fk² – w²x

T2 = 225.2 N – 53.7 N – 73.5 N

T2 = 98 Нютона

Големина на силата на опън = T1 = T2 = T = 98 нютона

[ирп]

4. Блок 1 (m1 = 16 kg) лежи върху хоризонтална повърхност, а блок 2 (m2 = 12 kg) лежи върху гладка наклонена равнина, свързани с шнур, който преминава през малка макара без триене. Блок 3 (m3 = 5 kg) лежи върху блок 2. Коефициентът на кинетично триене между блок 2 и хоризонталната повърхност е 0,4. Коефициентът на статично триене между блок 2 и блок 3 е 0,3.

(а) Когато системата е освободена от покой, блок 3 и блок 2 все още се плъзгат заедно?

(б) Ако има блок 3, какво е ускорението на блок 1 и блок 2?

Две тела с еднаква величина на ускорението – Приложение на закона за движението на Нютон, задачи и решения 8

решение:

а) Когато системата се освободи от покой, блок 3 и блок 2 все още се плъзгат заедно?

Две тела с еднаква величина на ускорението – Приложение на закона за движението на Нютон, задачи и решения 9

w 1 = Теглото на блока 1 = m 1 g = (16 kg)(9.8 m/s 2 ) = 156.8 нютона

w 1x = w 1 sin 60 o = (156.8 N)(0.87) = 136.4 нютона

w 1y = w 1 cos 60 o = (156.8 N)(0.5) = 78.4 нютона

N 1 = Нормалната сила, упражнявана върху блок 1 от наклонената равнина = w 1y = 78.4 нютона

w 3 = Теглото на блока 3 = m 3 g = (5 kg)(9.8 m/s 2 ) = 49 нютона

N 23 = Нормалната сила, упражнявана върху блок 3 от блок 2 = w 3 = 49 нютона

N 32 = Нормалната сила, упражнявана върху блок 2 от блок 3 = N 23 = w 3 = 49 нютона

(N 23 и N 32 са двойки действие-реакция )

F s23 = Силата на статичното триене, упражнявана върху блок 3 от блок 2 = μ s N 23 = (0.3)(49 N) = 14.7 нютона

F s32 = Силата на статичното триене, упражнявана върху блок 2 от блок 3 = F s 23 = 14.7 нютона

(F s23 и F s32 са двойки действие-реакция )

w 2 = Теглото на блока 2 = m 2 g = (12 kg)(9.8 m/s 2 ) = 117.6 нютона

N² = Нормалната сила , упражнявана върху обект 2 от хоризонталната повърхност = w² + N³² = 117.6 нютона + 49

Нютон = 166.6 нютона

F k2 = Силата на кинетичното триене върху блока 2 = μ k N 2 = (0.4)(166.6 N) = 66.64 нютона

Приложете закона за движение на Нютон върху блок 3:

∑ F x = ma x

Fs23 = m3αx​​​

—–> Фs23 = μs N23 = μs w3 = μs m3 g

μs m³ g = m³ ax​​

μsg = ax​

a x = (0.3)(9.8 м/с² ) = 2.94 м/ с²

Максималното ускорение на блок 3, така че блок 3 и блок 2 все още да се плъзгат заедно, е 2.94 m/ s².

Сега изчисляваме големината на ускорението на системата след излизане от покой.

Посоката на преместване на блока = посоката на ускорението на блока = посоката на T² = посоката на w1x.

∑ F x = ma x

w1x - T1 + T2 - Fk2 - Fs32 + Fs23 = (м1 + м2 + м3) Наx

w1x – Fk2 = ( m1 + m2 + m3 ) ax

136.4 N – 66.64 N = (16 kg + 12 kg + 5 kg) a x

69.76 N = (33 kg) a x

a x = 2.11 м/ с²

α (x) е положително, което означава, че посоката на преместване на блока или посоката на ускорението е същата като посоката на T² или посоката на w¹x.

Големината на ускорението е 2.11 m/s² , по-ниска от 2.94 m/s² , така че можем да заключим, че блок 3 и блок 2 все още се плъзгат заедно, след като са били освободени от покой.

б) Големината на ускорението на блок 1 и блок 2

∑ F x = ma x

w1x – Fk2 = ( m1 + m2 ) ax

—–> Фk2 = μk N2 = μk w2 = μk m2 g = (0.4)(12 кг)(9.8 м/с2) = 47.04 нютона

136.4 N – 47.04 N = (16 kg + 12 kg) a x

89.36 N = (28 kg) a x

a x = 89.36 N : 28 kg = 3.19 m/s 2

[wpdm_package id='493']

  1. Маса и тегло
  2. Нормална сила
  3. Вторият закон за движението на Нютон
  4. Сила на триене
  5. Движение по хоризонтална повърхност без сила на триене
  6. Движението на две тела с еднакво ускорение върху неравна хоризонтална повърхност под действието на силата на триене
  7. Движение по наклонена равнина без сила на триене
  8. Движение по неравна наклонена равнина със сила на триене
  9. Движение в асансьор
  10. Движението на телата е свързано с въжета и макари
  11. Две тела с еднаква величина на ускорението
  12. Заобляне на плоска крива – динамика на кръговото движение
  13. Заобикаляне на наклонена крива – динамика на кръговото движение
  14. Равномерно движение в хоризонтален кръг
  15. Центростремителна сила при равномерно кръгово движение

Оставете коментар