5 Гравитационна сила Тегло – Проблеми и решения
1. Каква е силата на гравитацията, действаща върху обект на земната повърхност? Масата на Земята = 5.98 x 10²⁴ kg , масата на обекта = 1000 kg, радиусът на Земята е 6.38 x 10²⁴ m.
Известни:
Масата на Земята (m E ) = 5.98 x 10 24 kg
Маса на обекта (m₂o ) = 1000 kg
Радиусът на Земята (r E ) = 6.38 x 10 6 m
Универсална константа (G) = 6.67 x 10⁻¹⁴ N m² / kg²
Ускорение на гравитацията (g) = 9.8 m/ s²
Търси се: Силата на гравитацията
решение:
![]()
w = тегло, F = сила, G = универсална константа, m E = масата на Земята , m o = масата на обекта , r = разстоянието между центъра на Земята и обекта.
Обектът е на повърхността на Земята, следователно r = радиусът на Земята

Тегло на обекта ( втори закон за движението на Нютон ):
w = mg
w = (1000 кг)(9.8 м/ с² )
w = 9800 N
[ирп]
2. Каква е силата на гравитацията, действаща върху обект на 10 000 метра над земната повърхност? Масата на Земята = 5.98 x 10²⁴ kg , масата на обекта = 1000 kg, радиусът на Земята е 6.38 x 10⁶ m.
решение:

3. Теглото на космически кораб е w. Ако D = диаметърът на Земята, определете теглото на космическия кораб, когато той е на 2D над земната повърхност.
Известни:
D = диаметърът на Земята,
R = радиусът на Земята
1 D = 2 R, 2 D = 4 R
Търси се: теглото на космически кораб на 2D над земната повърхност?
решение:

[ирп]
4. Съотношението на масите на планетата А и планетата Б е 2:3, докато съотношението на радиуса на планетата А и планетата Б е 1:2. Ако теглото на обект на планетата А е w, какво е теглото на обекта на планетата Б?
Известни:
Маса на планетата А (m A ) = 2
Маса на планетата B (m B ) = 3
Радиус на планетата A (r A ) = 1
Радиус на планетата B (r B ) = 2
Маса на обекта = m
Теглото на обекта на планетата A = w
Търси се: Теглото на обект на планета Б
решение:
Уравнението на силата на тежестта от закона за гравитацията на Нютон:
![]()
w = тегло, G = гравитационна константа, M = маса на планетата, m = маса на обекта, r = разстоянието между обекта и планетата. Ако обектът е на повърхността на планетата, r = радиус на планетата.
Тегло на обекта на планета А:

Тегло на обекта на планета Б:

Масата на обекта е еднаква, така че заместваме m с w/2G.

[ирп]
5. Ракета с тегло w е изстреляна вертикално от повърхността на Земята. D е диаметърът на Земята. Когато ракетата е на височина 0.5 D над повърхността на Земята, тогава какво е теглото на ракетата?
Известни:
Тегло на ракетата = w
Радиусът на Земята = разстоянието от центъра на Земята = R
Диаметърът на Земята = D = 2R
Търси се: Тегло на ракетата, когато тя е на височина 0.5 D над земната повърхност.
решение:
0.5 D = 0.5 (2R) = R
Разстоянието на ракета от центъра на Земята = радиус на Земята + радиус на ракета от повърхността на Земята = R + R = 2R
Теглото е силата на гравитацията, която действа върху даден обект. Силата на гравитацията (F) е обратно пропорционална на квадрата на разстоянието от центъра на Земята (R), така че теглото е обратно пропорционално на квадрата на разстоянието.

- Проблеми и решения на закона за всемирното привличане на Нютон
- Гравитационни сили, проблеми с теглото и решения
- Проблеми с ускорението, дължащо се на гравитацията, и решения
- Проблеми и решения на геосинхронните спътници
- Проблеми и решения на закона на Кеплер проблеми и решения