1. Топка с маса 0.2 кг, прикрепена към края на хоризонтален шнур, се върти в кръг с радиус 1 метър, а максималната скорост на топката е 10 оборота в минута. Каква е големината на центростремителното ускорение и големината на силата на опън?
Известни:
Маса (m) = 0.2 kg
Радиус (r) = 1 м
Ъглова скорост (ω) = 10 об/мин = 10 об/60 s = 0.17 об/с = (0.17)(6.28 рад)/с = 1 рад/с
Скорост (v) = r ω = (1 м)(1 рад/с) = 1 м/с
Търсят се: a s и Σ F
решение:
(а) Големината на центростремителното ускорение
![]()
(б) Големината на силата на опън
Σ F = mA
T = m²
T = (0.2 кг)(1 м/ с² )
T = 0.2 kg m/ s²
Т = 0.2 N
[ирп]
2. Топка с тегло 1 кг, разположена на края на връв, се върти равномерно в хоризонтален кръг с радиус 1 м. Връвта ще се скъса, когато опънът в нея надвиши 100 N. Каква е максималната скорост, която може да развие топката?
Известни:
Маса (m) = 1 кг
Радиус (r) = 1 метър
Сила на опън (T) = центростремителна сила ( Σ F) = 100 N
Търсено: v максимум
решение:

[ирп]
[wpdm_package id='499']
- Маса и тегло
- Нормална сила
- Вторият закон за движението на Нютон
- Сила на триене
- Движение по хоризонтална повърхност без сила на триене
- Движението на две тела с еднакво ускорение върху неравна хоризонтална повърхност със сила на триене
- Движение по наклонена равнина без сила на триене
- Движение по неравна наклонена равнина със сила на триене
- Движение в асансьор
- Движението на телата е свързано с въжета и макари
- Две тела с еднаква величина на ускорението
- Заобляне на плоска крива – динамика на кръговото движение
- Заобикаляне на наклонена крива – динамика на кръговото движение
- Равномерно движение в хоризонтален кръг
- Центростремителна сила при равномерно кръгово движение