Уравнение на гравитацията

3 въпроса относно уравнението на гравитацията

1. Три частици, всяка с маса 1 kg, се намират във върховете на равностранен триъгълник, чиито страни са дълги 1 m. Колко голяма е гравитационната сила, изпитвана от всяка точкова частица (в G)?

РешениеУравнение на гравитацията 1

Големината на гравитационната сила, изпитвана от една от частиците.

F 12 = G (m 1 )(m 2 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G

F 13 = G (m 1 )(m 3 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G

Резултантна гравитационна сила в точка 1:

Прочетете повече

Уравнение на електрическото поле

3 въпроса относно уравненията на електрическото поле

1. Проводяща сфера с радиус 10 см има електрически заряд 500 μC. Точки A, B и C лежат на една линия с центъра на сферата на разстояние съответно 12 см, 10 см и 8 см от центъра на сферата. Изчислете силата на електрическото поле в точки A, B и C!

известен:Уравнение на електрическото поле 1

Радиусът на проводимата сфера (R) = 10 cm = 0.1 m

Електрически заряд (q) = 500 μC = 500 x 10⁻⁶ C

r A = 12 см = 0,12 м

r B = 10 см = 0,1 м

r C = 8 см = 0,08 м

Кулонова константа (k) = 9 x 10 9

Търси се: Силата на електрическото поле в точка A (E A ), в точка B (E B ) и в точка C (E C )

Решение:

Прочетете повече

Уравнение на константата на пружината

3 въпроса относно уравнението за константата на пружината

1. Пружина в свободно окачване е с дължина 10 см. В свободния край е окачена тежест от 200 грама, така че дължината на пружината е 11 см. Ако g = 10 m/s² , каква е константата на силата на пружината?

известен:

Началната дължина на пружината (y1 ) = 10 см = 0.10 м

Крайната дължина на пружината (y² ) = 11 см = 0.11 м

Промяна на дължината на пружината (Δy) = 0.11 – 0.10 = 0.01 метра

Масата на товара (m) = 200 грама = 0.2 кг

Тегло на товара (w) = mg = (0,2)(10) = 2 нютона

Търси се: Константа на пружината (k)

Решение:

Прочетете повече

Уравнение на потенциалната разлика

3 въпроса относно уравнението за потенциална разлика

1. Електрически заряд се движи в хомогенно електрическо поле със сила 2√3 N на разстояние 20 cm. Ако посоката на силата е под ъгъл от 30 ° спрямо посоката на изместване на електрическия заряд, каква е разликата в електрическата потенциална енергия в началното и крайното положение на електрическия заряд?

известен:

Сила (F) = 2√3 N

Разстояние (s) = 20 см = 0.2 м

Ъгъл (θ) = 30 °

Търси се: Разлика в електрическия потенциал

Решение:

Прочетете повече

Уравнение на ъгловата скорост

3 въпроса относно уравнението на ъгловата скорост

1. Обект, движещ се по кръгова траектория, има радиус 0.5 м. Частицата е в състояние да покрие ъгъл от 60π рад за 15 секунди. Определете ъгловата скорост на обекта.

известен:

Радиус (r) = 0.5 метра

Ъгъл (θ) = 60π рад

Времеви интервал (t) = 15 секунди

Търси се: Ъглова скорост (ω)

Решение:

Прочетете повече

Уравнението на резултантната сила

3 въпроса относно уравнението на резултантната сила

1. Автомобил с маса 5 тона се движи от състояние на покой за 50 секунди, достигайки скорост от 72 км/час. Силата, действаща върху автомобила, е…

известен:

Маса (m) = 5 тона = 5000 кг

Начална скорост (vo) = 0

Крайна скорост (vt) = 72 км/ч = 20 м/с

Времеви интервал (t) = 50 секунди

Търси се: Сила (F)

Решение:

Прочетете повече

Импулсно уравнение

3 въпроса относно уравнението на импулса

1. Автомобил с маса 250 кг се движи със скорост 72 км/час, след което е ускорен с постоянна сила, така че за 5 секунди скоростта му става 80 км/час. Определете импулса за 5 секунди

известен:

Масата на автомобила (m) = 250 kg

Начална скорост (v o ) = 72 км/ч = 20 м/с

Крайна скорост (v t ) = 80 км/ч = 22 м/с

Времеви интервал (t) = 5 секунди

Търси се: Определете импулса (I)

Решение:

Прочетете повече

Уравнение на силата на триене

3 въпроса относно уравнението на силата на триене

1. Блок A с тегло 3 kg е поставен върху масата и след това е завързан за въже, което е свързано с камък B = 2 kg чрез макара, както е показано. Масата и триенето на макарите са пренебрегнати. Ускорение на гравитацията g = 10 m/s² . Определете ускорението на системата и опъна на въжето, ако:

а) гладка масаУравнение 1 на силата на триене

б) груба маса с коефициент на кинетично триене 0.4

известен:

Масата на блок А (m A ) = 3 kg

Масата на скалата B (m B ) = 2 kg

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Тегло на блок A (w A ) = mg = (3)(10) = 30 нютона

Тегло на скалата B (w B ) = mg = (2)(10) = 20 нютона

Търси се: Ускорението на системата (a) и опънът на въжето (T)

Решение:

Прочетете повече

Уравнение на нормалната сила

3 въпроса относно уравнението на нормалната сила

1. Блок има маса 5 kg. Ако g = 10 m/s² , определете:

а) теглото на блока

б) нормалната сила, ако блокът е поставен върху равна равнина

в) нормалната сила, ако блокът лежи върху наклонена равнина, която сключва ъгъл от 30 ° спрямо хоризонталата

известен:

Масата на блока (m) = 5 kg

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Търси се: w, N в равнината и N по наклона

Решение:

Прочетете повече

Уравнение за опъване на въжето

3 въпроса относно уравнението за опън на въжето

1. Картината по-долу показва три блока, а именно A, B и C, които са разположени върху гладка хоризонтална равнина. Ако масата A = 1 kg, масата B = 2 kg и масата C = 2 kg и F = 10 N, тогава определете съотношението на опъна на въжето между A и B към опъна на въжето между B и C.

известен:Уравнение 1 за опъване на въжето

Масата на A (m A ) = 1 kg

Маса B (m B ) = 2 kg

Масата на C (m C ) = 2 kg

Сила на опън (F) = 10 N

Търси се: T AB : T BC

Решение:

Прочетете повече