Izibonelo ezi-5 zemibuzo yomsebenzi wamandla e-kinetic kanye nefiziksi
1. Imoto enesisindo esingu-5000 kg iqala ingashintshi, bese ihamba ngesivinini esingu-20 m/s. Thola umsebenzi ophelele owenziwe emotweni...
Ingxoxo
I-Diketahui :
IMisa (m) = 5000 kg
Ijubane lokuqala (v)o) = 0 m/s (ekuqaleni imoto ayimi)
Ijubane lokugcina (v)t) = 20 m/s
Kubuziwe : Umzamo ophelele
Jawab :
Ithiyori yamandla e-work-kinetic ithi umsebenzi ophelele ulingana noshintsho lwamandla e-kinetic. Ngokwezibalo:
Umzamo ophelele:
WInani = ½ m (vt2 - vo2)
WInani = ½ (5000)(202 - 02)
WInani = (2500)(400 – 0)
WInani = (2500)(400)
WInani = 1000.000
Umsebenzi wonke ungama-Joules angu-1000.000.
2. Into enesisindo esingu-10 kg iqala ukuhamba ngesivinini esingu-5 m/s. Ngemva kwesikhashana into ihamba ngesivinini esingu-10 m/s. Thola umsebenzi ophelele owenziwe entweni.
Ingxoxo
I-Diketahui :
Isisindo sento (m) = 10 kg
Ijubane lokuqala (v)o) = 5 m/s
Ijubane lokugcina (v)t) = 10 m/s
Kubuziwe : umzamo ophelele
Jawab :
Umzamo ophelele:
Umsebenzi wonke ungama-Joules angu-375.
3. Imoto enesisindo esingu-2000 kg ihamba ngesivinini esivundlile esingu-10 m/s. Kungazelelwe, umshayeli wehlisa isivinini semoto sibe ngu-5 m/s. Umsebenzi owenziwe umshayeli emotweni...
Ingxoxo
I-Diketahui :
Isisindo semoto (m) = 2000 kg
Ijubane lokuqala (v)o) = 10 m/s
Ijubane lokugcina (v)t) = 5 m/s
Kubuziwe : umzamo ophelele
Jawab :
Umzamo ophelele:
Umsebenzi wonke ungama-Joules angu-75.000.
Uphawu olunegethivu lusho ukuthi amandla aphumayo asebenza emotweni aphambene nokusuka kwemoto. Ukusebenza okunegethivu kusho nokuthi amandla e-kinetic emoto ayancipha.
4. Imoto enesisindo esingangethani elilodwa iqala ingami. Ngemva kwesikhashana, ihamba ngesivinini esingama-10 m/s. Inani lomsebenzi owenziwa yinjini yemoto...
A. 1.000 Joule
B. 10.500 Joule
C. 15.000 Joule
D. 25.000 Joule
E. 50.000 AmaJoule
Ingxoxo:
I-Diketahui :
m = 1 ithani = 1000 kg, vo = 0 m/s, vt = 10m/s
Kubuziwe :
Umzamo (W)?
Jawab :
Umsebenzi = ushintsho kumandla e-kinetic
Ushintsho kumandla e-kinetic :
= ½ m(v)t2 - vo2) = ½ (1000)(100 – 0) = ½ (1000)(100) = 50.000 kg m2/s2 = 50.000 amaJoule
Ngakho-ke u-W = ama-Joules angu-50.000
Impendulo efanele ngu-E.
5. Itafula elinesisindo esingu-10 kg liqala limile phansi elibushelelezi, bese licindezelwa imizuzwana eyi-10 ukuze lihambe ngendlela eqondile ngokusheshisa okungu-2 m/s.2Ubukhulu bomzamo owenzekile kwaba…
A. 2000 Joule
B. 3000 Joule
C. 6000 Joule
D. 8000 Joule
E. 9000 AmaJoule
Ingxoxo:
I-Diketahui :
m = 10 kg, t = imizuzwana eyi-10, vo = 0, a = 2 m/s2et = ?
Kubuziwe :
Umzamo (W)?
Jawab :
Bala isivinini sokugcina (vt):
vt =vo + ku = 0 + (2)(10) = 20 m/s
Umsebenzi = ushintsho kumandla e-kinetic
Ushintsho kumandla e-kinetic :
= ½ m(v)t2 - vo2) = ½ (10)(400 – 0) = ½ (10)(400) = ½ (4000) = 2000 amaJoules
Ngakho-ke u-W = ama-Joules angu-2000
Impendulo efanele ngu-A.