ຕົວຢ່າງຄຳຖາມກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີ

16 ຕົວຢ່າງຂອງ ຄຳຖາມ ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວຕົກແບບອິດສະຫຼະ.

1. ໝາກພ້າວຈະແຍກອອກຈາກກ້ານ ແລະ ຕົກລົງພື້ນດິນພາຍໃນສາມວິນາທີ. ຄວາມໄວຂອງໝາກພ້າວເມື່ອມັນຕົກພື້ນດິນແມ່ນເທົ່າໃດ? g = 10 m/s2
ສົນທະນາ
ມັນເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ :
t = 3 ວິນາທີ
g = 10 ແມັດ/ວິນາທີ2
ຖາມແລ້ວ :
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (vt)?
ຈາວາບ :
ໂດຍບໍ່ມີສູດ.
ເມື່ອຕົກລົງຢ່າງອິດສະຫຼະ, ໝາກໄມ້ຈະມີຄວາມໄວແຮງໂນ້ມຖ່ວງ 10 ແມັດ/ວິນາທີ2 ຫຼື 10 ແມັດ/ວິນາທີ ຕໍ່ 1 ວິນາທີ. ນີ້ໝາຍຄວາມວ່າຄວາມໄວຂອງໝາກໄມ້ເພີ່ມຂຶ້ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ ທຸກໆ 1 ວິນາທີ.
ຫຼັງຈາກ 1 ວິນາທີ, ຄວາມໄວຂອງໝາກໄມ້ = 10 ແມັດ/ວິນາທີ
ຫຼັງຈາກ 2 ວິນາທີ, ຄວາມໄວຂອງໝາກໄມ້ = 20 ແມັດ/ວິນາທີ
ຫຼັງຈາກ 3 ວິນາທີ, ຄວາມໄວຂອງໝາກໄມ້ = 30 ແມັດ/ວິນາທີ.
ການໃຊ້ສູດ.
ສູດ GLBB :
vt =vo + gt
h = vo t + ½ gt2
vt2 =vo2 + 2 ສູງ
ໃນການຕົກຢ່າງເສລີ, ວັດຖຸບໍ່ມີຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (vo = 0). ດັ່ງນັ້ນສູດຂ້າງເທິງຈຶ່ງປ່ຽນເປັນ:
ສູດ GJB :
vt = gt
h = ½ gt2
vt2 = 2 ສູງ
ລາຍລະອຽດ: vt = ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ, g = ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ, t = ໄລຍະຫ່າງເວລາ, h = ຄວາມສູງ.
ໃຫ້ g ແລະ t, ຖາມ vt ສະນັ້ນ, ໃຫ້ໃຊ້ສູດທຳອິດ.
vt = gt
vt = (10)(3)
vt = 30m/s
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍຂອງໝາກໄມ້ = 30 ມ/ວິນາທີ

2. ວັດຖຸໜຶ່ງຕົກລົງຢ່າງອິດສະຫຼະຈາກຄວາມສູງ 5 ແມັດຈາກພື້ນດິນ. ຈົ່ງກຳນົດ (ກ) ຄວາມໄວຂອງໝາກພ້າວເມື່ອມັນຕົກພື້ນດິນ (ຂ) ໄລຍະເວລາທີ່ໝາກພ້າວຕົກລົງພື້ນດິນຈົນກວ່າມັນຈະຕົກລົງພື້ນດິນ.
g = 10 ມ/ວິນາທີ2
ສົນທະນາ
ມັນເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ :
ສູງ = 5 ແມັດ
g = 10 ແມັດ/ວິນາທີ2
ຖາມແລ້ວ :
(ກ) ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v)t)?
(ຂ) ໄລຍະເວລາ (t) ?
ຈາວາບ :
ສູດ GJB :
vt = gt
h = ½ gt2
vt2 = 2 ສູງ
(ກ) ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v)t)
ເມື່ອໃຫ້ h ແລະ g, ຖາມວ່າ vt ສະນັ້ນ, ໃຫ້ໃຊ້ສູດທີສາມ.
vt2 = 2 gh = 2(10)(5) = 100
vt = 10m/s
(ຂ) ໄລຍະເວລາ (t)
ໃຫ້ h ແລະ g, ເພື່ອຊອກຫາ t, ໃຫ້ໃຊ້ສູດທີສອງ.
h = ½ gt2
5 = ½ (10) ຕ2
5 = 5 ໂຕນ2
t2 = 5 / 5 = 1
t = 1 ວິນາທີ
ຊ່ວງເວລາ = 1 ວິນາທີ

3. ລູກບານຖືກຖິ້ມລົງຈາກຄວາມສູງທີ່ແນ່ນອນ. ກຳນົດ (ກ) ຄວາມເລັ່ງຂອງວັດຖຸ (ຂ) ໄລຍະທາງທີ່ເດີນທາງໃນ 3 ວິນາທີ (ຄ) ໄລຍະເວລາທີ່ວັດຖຸບັນລຸຄວາມໄວ 20 ແມັດ/ວິນາທີ
g = 10 ແມັດ/ວິນາທີ2
ສົນທະນາ
ມັນເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ :
g = 10 ແມັດ/ວິນາທີ2
ຖາມແລ້ວ :
(ກ) ການເລັ່ງ (ກ) ?
(ຂ) ໄລຍະທາງທີ່ເດີນທາງ (ຊມ) ຖ້າ t = 3 ວິນາທີ?
(ຄ) ໄລຍະເວລາ (t) ຖ້າ vt = 20 ແມັດ/ວິນາທີ
ຈາວາບ :
ສູດ GJB
vt = gt
h = ½ gt2
vt2 = 2 ສູງ
(ກ) ການເລັ່ງ (ກ) ?
ຄວາມເລັ່ງຂອງວັດຖຸ = ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ = 10 m/s2ນີ້ໝາຍຄວາມວ່າຄວາມໄວຂອງວັດຖຸເພີ່ມຂຶ້ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ ຕໍ່ 1 ວິນາທີ.
(ຂ) ໄລຍະທາງທີ່ເດີນທາງ (ຊມ) ຖ້າ t = 3 ວິນາທີ?
ເມື່ອ g = 10 ແລະ t = 3, ເພື່ອຊອກຫາ h, ໃຫ້ໃຊ້ສູດທີສອງ.
h = ½ gt2 = ½ (10)(3) = (5)(3)2) = (5)(9) = 45 ແມັດ
(ຄ) ໄລຍະເວລາ (t) ຖ້າ vt = 20 ແມັດ/ວິນາທີ
ໃຫ້ g = 10 ແລະ vt = 20, ຖາມວ່າ t ສະນັ້ນໃຊ້ສູດທຳອິດ.
vt = gt
20 = (10) ຕ
t = 20 / 10 = 2 ວິນາທີ

4. ກ້ອນຫີນຖືກຖິ້ມລົງມາຈາກຍອດຫໍຄອຍສູງ 80 ແມັດ. ຖ້າຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ2, ຄວາມໄວຂອງກ້ອນຫີນເມື່ອມັນຕົກພື້ນແມ່ນ...
ກ. 10 ແມັດ/ວິນາທີ
ຂ. 20 ແມັດ/ວິນາທີ
ຄ. 30 ແມັດ/ວິນາທີ
ງ. 40 ແມັດ/ວິນາທີ
ອ. 50 ມ/ວິນາທີ
ສົນທະນາ
ເປັນທີ່ຮູ້ກັນວ່າ:
ສູງ = 80 ແມັດ
g = 10 ແມັດ/ວິນາທີ2
ຖາມວ່າ:
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (vt) ຫີນ?
ຕອບ:

ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 1 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີ

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ ງ.

5. ວັດຖຸຖືກຖິ້ມລົງຈາກອາຄານຫຼາຍຊັ້ນໂດຍບໍ່ມີຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ. ຫຼັງຈາກສອງວິນາທີ ວັດຖຸດັ່ງກ່າວຈະຕົກລົງພື້ນດິນ (g = 10 m/s2). ຄວາມສູງທີ່ວັດຖຸຖືກຫຼຸດລົງແມ່ນ...
ກ. 10 ແມັດ
ຂ. 20 ແມັດ
ຄ. 30 ແມັດ
ງ. 40 ແມັດ
50 ແມັດ
ສົນທະນາ
ເປັນທີ່ຮູ້ກັນວ່າ:
t = 2 ວິນາທີ
g = 10 ແມັດ/ວິນາທີ2
ຖາມວ່າ:
ຄວາມສູງ (ຊ)?
ຕອບ:

ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 2 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີ

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ B.

6. ລູກບານຖືກຖິ້ມຈາກຄວາມສູງ X ດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບຕໍ່ໄປນີ້. ຖ້າຄວາມສູງຂອງລູກບານໃນເວລາກະໂດດຄັ້ງທຳອິດແມ່ນ 50 ຊມ ແລະ ການກະໂດດຄັ້ງທີສອງແມ່ນ 20 ຊມ, ແລ້ວຂະໜາດຂອງ x ແມ່ນ….
ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 3 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີA. ຂະ ໜາດ 60 ຊມ
ຂ 70 ຊມ
C. 100 ຊມ
ງ. 125 ຊມ
ອ. 150 ຊມ
ສົນທະນາ

ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 4 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີ

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ ງ.

7. ເບິ່ງຮູບຕໍ່ໄປນີ້! ໃນເບື້ອງຕົ້ນ, ບານຈະຖືກປ່ອຍອອກຈາກຕຳແໜ່ງ (1) ແລະ ຫຼັງຈາກແຕະພື້ນ, ບານຈະກະໂດດ. ຖ້າ g = 10 ms-2, ຫຼັງຈາກນັ້ນຄວາມສູງ h ແມ່ນ….
ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 5 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີA. ຂະ ໜາດ 74 ຊມ
ຂ 70 ຊມ
C. 66 ຊມ
ງ. 64 ຊມ
ອ. 60 ຊມ
ສົນທະນາ

ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 6 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີ

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ ງ.

8. ກ້ອນຫີນຖືກຖິ້ມລົງມາຈາກຍອດຫໍຄອຍສູງ 45 ແມັດ. ຖ້າ ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແມ່ນ 10 m/s -2 , ຄວາມໄວຂອງກ້ອນຫີນເມື່ອມັນຕົກພື້ນແມ່ນ...

ກ. 25 ມິລິວິນາທີ-1
ຂ. 30 ມິລິວິນາທີ-1
ຄ. 35 ມສ-1
ງ. 40 ms-1
ອ. 45 ມິລິວິນາທີ-1

ສົນທະນາ
ມັນເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ :
ຄວາມສູງ (ສ) = 45 ແມັດ
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s2
ຖາມແລ້ວ ຄວາມໄວຂອງກ້ອນຫີນເມື່ອມັນຕົກພື້ນດິນ (v)t)
ຈາວາບ :
ຣູມ ການເຄື່ອນໄຫວຕົກຢ່າງເສລີ :
vt2 = 2 ສູງ
ຄວາມໄວຂອງກ້ອນຫີນເມື່ອມັນຕົກລົງພື້ນດິນ :
vt2 = 2 (10)(45) = 900
vt = √900 = 30 ແມັດ/ວິນາທີ2
ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ B.

9. ວັດຖຸຕົກລົງມາຈາກຍອດຫໍຄອຍໂດຍບໍ່ມີຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ. ຫຼັງຈາກ 2 ວິນາທີ, ວັດຖຸຈະຕົກລົງພື້ນດິນ. ຖ້າ g = 10 ms -2 , ຫຼັງຈາກນັ້ນຄວາມສູງຂອງຫໍຄອຍແມ່ນ...

A. 40 ມ
B. 25 ມ
C. 20 ມ
D. 10 ມ
E. 5 ມ

ສົນທະນາ
ມັນເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ :
ຊ່ວງເວລາ (t) = 2 ວິນາທີ
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s2
ຖາມແລ້ວ ຄວາມສູງຂອງຫໍຄອຍ (ສ)

ຈາວາບ :
ສູດການເຄື່ອນທີ່ຕົກໂດຍບໍ່ເສຍຄ່າ :
h = ½ gt2
ຄວາມສູງຂອງຫໍຄອຍ :
ຊົ່ວໂມງ = ½ (10)(2)2 = (5)(4) = 20 ແມັດ
ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ ຄ.

10. ວັດຖຸນ້ຳໜັກ 2 ກິໂລກຣາມ ຕົກລົງຢ່າງອິດສະຫຼະຈາກຄວາມສູງ 20 ແມັດຈາກພື້ນດິນ. ວັດຖຸດັ່ງກ່າວໃຊ້ເວລາດົນປານໃດຈຶ່ງຈະຕົກລົງເຖິງພື້ນດິນ? (g = 10 ms-2)
ກ. 20 ວິນາທີ
ຂ. 18 ວິນາທີ
ຄ. 10 ວິນາທີ
ງ. 5 ວິນາທີ
ອ. 2 ວິນາທີ
ສົນທະນາ
ມວນສານຂອງວັດຖຸບໍ່ໄດ້ຖືກນຳມາພິຈາລະນາໃນການແກ້ໄຂບັນຫາການຕົກແບບເສລີ.
ມັນເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ :
ຄວາມສູງ (ສ) = 20 ແມັດ
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s2
ຖາມແລ້ວ ໄລຍະເວລາທີ່ວັດຖຸຈະລົງເຖິງພື້ນດິນ (t)
ຈາວາບ :
ສູດການເຄື່ອນທີ່ຕົກໂດຍບໍ່ເສຍຄ່າ :
h = ½ gt2
ໄລຍະເວລາທີ່ວັດຖຸໜຶ່ງຕົກລົງສູ່ພື້ນດິນ :
20 = ½ (10)(t)2)
20= (5)(ທ2)
20/5 = t2
4 = ຕ2
t = √4
t = 2 ວິນາທີ
ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ E.

11. ກ້ອນຫີນຖືກຖິ້ມລົງມາຈາກຍອດຫໍຄອຍສູງ 45 ແມັດ. ຖ້າຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ-2, ຄວາມໄວຂອງກ້ອນຫີນເມື່ອມັນຕົກພື້ນແມ່ນ...
ກ. 25 ມິລິວິນາທີ-1
ຂ. 30 ມິລິວິນາທີ-1
ຄ. 35 ມສ-1
ງ. 40 ms-1
ອ. 45 ມິລິວິນາທີ-1
ສົນທະນາ

ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 7 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີ

12. ວັດຖຸຕົກລົງມາຈາກຍອດຫໍຄອຍໂດຍບໍ່ມີຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ, ຫຼັງຈາກ 2 ວິນາທີ ວັດຖຸນັ້ນຈະຕົກລົງພື້ນດິນ. ຖ້າ g = 10 ms-2, ຫຼັງຈາກນັ້ນຄວາມສູງຂອງຫໍຄອຍແມ່ນ...
A. 40 ມ
B. 25 ມ
C. 20 ມ
D. 10 ມ
E. 5 ມ
ສົນທະນາ

ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 8 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີ

13. ວັດຖຸນ້ຳໜັກ 2 ກິໂລກຣາມ ຕົກລົງຢ່າງອິດສະຫຼະຈາກຄວາມສູງ 20 ແມັດຈາກພື້ນດິນ. ວັດຖຸດັ່ງກ່າວໃຊ້ເວລາດົນປານໃດຈຶ່ງຈະຕົກລົງເຖິງພື້ນດິນ? (g = 10 ms-2)
ກ. 20 ວິນາທີ
ຂ. 18 ວິນາທີ
ຄ. 10 ວິນາທີ
ງ. 5 ວິນາທີ
ອ. 2 ວິນາທີ
ສົນທະນາ
ມວນສານຂອງວັດຖຸບໍ່ໄດ້ຖືກນຳມາພິຈາລະນາໃນການແກ້ໄຂບັນຫາການຕົກແບບເສລີ.

ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 9 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີ

14. ໝາກພ້າວ ແລະ ໝາກມ່ວງຕົກລົງມານຳກັນຈາກຄວາມສູງຂອງນ້ຳ1 ແລະ h2. ເມື່ອ h1 :ຊ2 = 2 : 1, ສະນັ້ນອັດຕາສ່ວນຂອງເວລາທີ່ຕົກລະຫວ່າງໝາກພ້າວ ແລະ ໝາກມ່ວງແມ່ນ...
ກ. 1:2
ຂ. 1 : 2√2
ຄ. √2 : 1
ດ. 2: 1
ອ. 2√2 : 1
ສົນທະນາ
ເປັນທີ່ຮູ້ກັນວ່າ:
ໝາກພ້າວຕົກຈາກຄວາມສູງຂອງ 8 ແມັດ1 = 2
ໝາກມ່ວງຕົກຈາກຄວາມສູງຂອງ 8 ແມັດ2 = 1
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ = g
ຄຳຖາມ: ການປຽບທຽບເວລາຕົກລະຫວ່າງໝາກພ້າວ ແລະ ໝາກມ່ວງ (t1 : ທ2)
ຕອບ:
ເມື່ອພິຈາລະນາເຖິງຄວາມສູງ (h) ແລະ ເວລາ (t), ສູດການເຄື່ອນທີ່ຕົກແບບອິດສະຫຼະທີ່ໃຊ້ແມ່ນ h = 1/2 gt2

ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 10 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີ

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ ງ.

15. ວັດຖຸຖືກຖິ້ມລົງຈາກຄວາມສູງ h ເໜືອພື້ນດິນ. ຫຼັງຈາກຕົກລົງພື້ນດິນແລ້ວ, ຄວາມໄວຂອງມັນແມ່ນ 10 m/s.-1, ຫຼັງຈາກນັ້ນເວລາທີ່ຕ້ອງການເພື່ອໄປເຖິງລະດັບຄວາມສູງ 1/2 ຊົ່ວໂມງຈາກພື້ນດິນ (g = 10 ms-2) ແມ່ນ…
ກ. 1/2 √2 ວິນາທີ
ຂ. 1 ວິນາທີ
ຄ. √2 ວິນາທີ
ງ. 5 ວິນາທີ
ອ. 5√2 ວິນາທີ
ສົນທະນາ
ເປັນທີ່ຮູ້ກັນວ່າ:
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (vt) = 10 ມ/ວິນາທີ
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s2
ຄຳຖາມ: ເວລາທີ່ຕ້ອງການເພື່ອໄປຮອດຄວາມສູງ 1/2 ຊົ່ວໂມງຈາກພື້ນດິນ
ຕອບ:
ຄິດໄລ່ຄວາມສູງ h:
ເປັນທີ່ຮູ້ກັນວ່າ ວ.t ແລະ g, ຖາມ h ສະນັ້ນໃຫ້ໃຊ້ສູດການເຄື່ອນທີ່ຕົກຢ່າງເສລີ vt2 = 2 ກຣາມ ຊົ່ວໂມງ.

ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 11 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີ

ຄວາມສູງ 1/2 ຊມ = 1/2 (5 ແມັດ) = 2,5 ແມັດ. ເວລາທີ່ຕ້ອງການເພື່ອໃຫ້ບັນລຸຄວາມສູງ 2,5 ແມັດຈາກພື້ນດິນແມ່ນ:

ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 12 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີ

16. ເບິ່ງຮູບຕໍ່ໄປນີ້!
ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 13 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີການເຄື່ອນທີ່ຂອງໝາກພ້າວທີ່ຕົກລົງມາ (ຮູບທີ I) ແລະ ການເຄື່ອນທີ່ຂອງລູກບານທີ່ຖືກໂຍນຂຶ້ນໄປໃນແນວຕັ້ງໄປຫາຈຸດສູງສຸດໂດຍນັກຮຽນ (ຮູບທີ II) ມີປະເພດຂອງການເຄື່ອນທີ່….
ຕົວຢ່າງຄຳຖາມທີ 14 ກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນລະດູໃບໄມ້ຫຼົ່ນແບບເສລີສົນທະນາ
ຮູບທີ 1 = ການເຄື່ອນໄຫວຕົກຢ່າງເສລີ = ການເຄື່ອນທີ່ເສັ້ນຊື່ທີ່ເລັ່ງຢ່າງສະໝໍ່າສະເໝີ (GLBB)
ຮູບທີ 2 = ການເຄື່ອນທີ່ຕັ້ງຂຶ້ນ = ການເຄື່ອນທີ່ເສັ້ນຊື່ທີ່ເລັ່ງຢ່າງສະໝໍ່າສະເໝີ (GLBB) ຊ້າລົງ
ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ A.

ຄຳຖາມກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວຫຼຸດລົງຢ່າງເສລີ
1. ໝາກພ້າວຈະແຍກອອກຈາກກ້ານ ແລະ ຕົກລົງພື້ນດິນພາຍໃນສອງວິນາທີ. ຄວາມໄວຂອງໝາກພ້າວເມື່ອມັນຕົກພື້ນດິນແມ່ນເທົ່າໃດ? g = 10 m/s2
ຄຳຕອບ:
ຂະ ໜາດ 20 m / s
2. ວັດຖຸໜຶ່ງຕົກລົງຢ່າງອິດສະຫຼະຈາກຄວາມສູງ 20 ແມັດຈາກພື້ນດິນ. ຈົ່ງກຳນົດ (ກ) ຄວາມໄວຂອງໝາກພ້າວເມື່ອມັນຕົກພື້ນດິນ (ຂ) ໄລຍະເວລາທີ່ໝາກພ້າວຕົກລົງພື້ນດິນຈົນກວ່າມັນຈະຕົກລົງພື້ນດິນ.
g = 10 ມ/ວິນາທີ2
ຄຳຕອບ:
(ກ) = 20 ແມັດ/ວິນາທີ, (ຂ) = 2 ວິນາທີ
3. ລູກບານຖືກຖິ້ມລົງຈາກຄວາມສູງທີ່ແນ່ນອນ. ກຳນົດ (ກ) ຄວາມເລັ່ງຂອງວັດຖຸ (ຂ) ໄລຍະທາງທີ່ເດີນທາງໃນ 5 ວິນາທີ (ຄ) ໄລຍະເວລາທີ່ວັດຖຸບັນລຸຄວາມໄວ 10 ແມັດ/ວິນາທີ
g = 10 ແມັດ/ວິນາທີ2
ຄຳຕອບ:
(ກ) = 10 ແມັດ/ວິນາທີ2, (b) = 125 ແມັດ, (c) 1 ວິນາທີ

[ພາສາອັງກິດ: ການເຄື່ອນທີ່ຕົກຢ່າງເສລີ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ ]