ວັດຖຸທີ່ຕົກລົງມາຢ່າງອິດສະຫຼະ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ

ແກ້ໄຂບັນຫາໃນການເຄື່ອນທີ່ແບບເສັ້ນຊື່ - ວັດຖຸທີ່ຕົກລົງຢ່າງເສລີ

1. ວັດຖຸໜຶ່ງຕົກລົງມາຈາກຍອດໜ້າຜາ. ເຫັນວ່າມັນຕົກລົງພື້ນດິນທາງລຸ່ມຫຼັງຈາກ 3 ວິນາທີ. ໃຫ້ກຳນົດຄວາມໄວຂອງມັນກ່ອນທີ່ຈະຕົກລົງພື້ນດິນ. ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ 2. ບໍ່ສົນໃຈຄວາມຕ້ານທານຂອງນ້ຳ.

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:

ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v o ) = 0 (ວັດຖຸຖືກຫຼຸດລົງ)

ຊ່ວງເວລາ (t) = 3 ວິນາທີ

ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ຕ້ອງການ: ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t )

ວິທີແກ້ໄຂ:

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງຢູ່ທີ່ໜ້າໂລກ, ຂະໜາດຂອງມັນແມ່ນ 9.8 m/s2 . ເພື່ອເຮັດໃຫ້ການຄິດໄລ່ງ່າຍຂຶ້ນ, ພວກເຮົາໃຊ້ 10 m/ s2.

10 ແມັດ/ວິນາທີ 2 ຫຼື 10 ແມັດ/ວິນາທີ / 1 ວິນາທີ, ໝາຍຄວາມວ່າຄວາມໄວເພີ່ມຂຶ້ນເປັນເສັ້ນຊື່ໃນເວລາ 10 ແມັດ/ວິນາທີ ໃນແຕ່ລະວິນາທີ.

ຫຼັງຈາກ 1 ວິນາທີ, ຄວາມໄວຂອງວັດຖຸ = 10 ແມັດ/ວິນາທີ

ຫຼັງຈາກ 2 ວິນາທີ, ຄວາມໄວຂອງວັດຖຸ = 20 ແມັດ/ວິນາທີ

ຫຼັງຈາກ 3 ວິນາທີ, ຄວາມໄວຂອງວັດຖຸ = 30 ແມັດ/ວິນາທີ.

ພວກເຮົາຍັງສາມາດໃຊ້ສົມຜົນ ການເຄື່ອນໄຫວດ້ວຍຄວາມໄວຄົງທີ່ ດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ດ້ານລຸ່ມ.

vt = v0 + at

s = vot + ½ ທີ່ 2

vt2 = vo2 + 2 ເປັນ​

ການຕົກແບບເສລີບໍ່ມີຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o = 0), ສະນັ້ນສົມຜົນຂ້າງເທິງສາມາດປ່ຽນແປງໄດ້ດັ່ງລຸ່ມນີ້:

ສົມຜົນຂອງ ການເຄື່ອນທີ່ຕົກຢ່າງເສລີ :

v t = gt ………… 1

h = ½ gt 2 ………… 2

v t 2 = 2 gh ………….. 3

v t = gt

vt = ( 10)(3)

vt = 30 ແມັດ/ວິນາ ທີ

ຄວາມໄວສຸດທ້າຍແມ່ນ 30 m/s

[irp]

2. ຮ່າງກາຍຕົກລົງຢ່າງອິດສະຫຼະຈາກບ່ອນຢຸດນິ້ງ, ຈາກຄວາມສູງ 25 ​​ແມັດ. ຈົ່ງຊອກຫາ (ກ) ຄວາມໄວທີ່ມັນຕົກລົງພື້ນດິນ. (ຂ) ເວລາທີ່ໃຊ້ໃນການໄປເຖິງພື້ນດິນ.

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງຢູ່ທີ່ໜ້າໂລກແມ່ນ 10 m/ s2.

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:

ຄວາມສູງ (ສ) = 5 ແມັດ

ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ຕ້ອງການ:

(ກ) ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t )

(ຂ) ໄລຍະເວລາ (t)

ວິທີແກ້ໄຂ:

ສົມຜົນການຕົກແບບອິດສະຫຼະ:

v t = gt

h = ½ gt 2

v t 2 = 2 gh

(ກ) ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t )

v t 2 = 2 gh = 2(10)(5) = 100

vt = 10 ແມັດ/ວິນາ ທີ

(ຂ) ໄລຍະເວລາ (t)

h = ½ gt 2

5 = ½ (10) t 2

5 = 5 t2

t2 = 5/5 = 1

t = 1 ວິນາທີ

[irp]

3. ລູກບານຕົກລົງມາຈາກຄວາມສູງ. ຈົ່ງຊອກຫາ (ກ) ຄວາມເລັ່ງ (ຂ) ໄລຍະຫ່າງຫຼັງຈາກ 3 ວິນາທີ (ຄ) ເວລາໃນອາກາດຖ້າຄວາມໄວສຸດທ້າຍແມ່ນ 20 ແມັດ/ວິນາທີ. ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ = 10 ແມັດ/ວິນາທີ 2

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ :

ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ຕ້ອງການ:

(ກ) ການເລັ່ງ (ກ)

(ຂ) ໄລຍະທາງ ຫຼື ຄວາມສູງ (ຊມ) ຖ້າເວລາທີ່ຜ່ານໄປ (ທ) = 3 ວິນາທີ

(ຄ) ຊ່ວງເວລາ (t) ຖ້າ vt = 20 m/s

ວິທີແກ້ໄຂ:

ສົມຜົນການຕົກແບບອິດສະຫຼະ:

v t = gt

h = ½ gt 2

v t 2 = 2 gh

(ກ) ການເລັ່ງ (ກ)

ຄວາມເລັ່ງ = ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ = 10 m/s 2. ມັນໝາຍເຖິງຄວາມໄວເພີ່ມຂຶ້ນ 10 m/s ຕໍ່ວິນາທີ.

(ຂ) ໄລຍະທາງ ຫຼື ຄວາມສູງ (ຊມ) ຫຼັງຈາກ t = 3 ວິນາທີ

h = ½ gt 2 = ½ (10)(3) 2 = (5)(9) = 45 ແມັດ

(ຄ) ເວລາທີ່ຜ່ານໄປ (t) ຖ້າ vt = 20 m/s

v t = gt

20 = (10) ຕ

t = 20 / 10 = 2 ວິນາທີ

[irp]

[wpdm_package id='511′]

[wpdm_package id='517′]

  1. ໄລຍະທາງ ແລະ ການຍ້າຍຖິ່ນຖານ
  2. ຄວາມໄວສະເລ່ຍ ແລະ ຄວາມໄວສະເລ່ຍ
  3. ຄວາມໄວຄົງທີ່
  4. ການເລັ່ງຄົງທີ່
  5. ການເຄື່ອນໄຫວຕົກຢ່າງເສລີ
  6. ການເຄື່ອນໄຫວລົງໃນການຫຼຸດລົງຢ່າງອິດສະຫຼະ
  7. ການເຄື່ອນໄຫວຂຶ້ນ ແລະ ລົງໃນເວລາຕົກຢ່າງອິດສະຫຼະ

ອອກຄວາມເຫັນໄດ້