A részecske tehetetlenségi nyomatéka
1. Egy 100 grammos golyó, amely egy 30 cm hosszú zsinór egyik végéhez van csatlakoztatva. Mekkora a golyó tehetetlenségi nyomatéka az AB forgástengely körül? A zsinór tömegét ne vesszük figyelembe.
Ismert:
Az AB-nél lévő forgástengely
Tömeglabda (m) = 100 gramm = 100/1000 = 0.1 kg
A golyó és a forgástengely közötti távolság (r) = 30 cm = 0.3 m
Keresett érték: A golyó tehetetlenségi nyomatéka (I)
megoldás:
I = mr² = (0.1 kg)(0.3 m²) ²
I = (0.1 kg)(0.09 m² )
I = 0.009 kg m²
[irp]
2. Egy 100 grammos golyó, m1 , és egy 200 grammos golyó, m2 , melyeket egy 60 cm hosszú rúd köt össze. A rúd tömegét elhanyagoljuk. A forgástengely a rúd középpontjában található. Mekkora a golyó tehetetlenségi nyomatéka a forgástengely körül?
Ismert:
Az 1-es golyó tömege (m1 ) = 100 gramm = 100/1000 = 0.1 kg
Az 1. számú golyó távolsága a forgástengelytől (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
A golyó tömege (m² ) = 200 gramm = 200/1000 = 0.2 kg
A 2. számú golyó távolsága a forgástengelytől (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Keresett: a golyók tehetetlenségi nyomatéka
Válasz:
I = m1 / r1 /2 + m2 / r2 / 2
I = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.2 kg)( 0.3 m) ²
I = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.2 kg)( 0.09 m² )
I = 0.009 kg m² + 0.018 kg m²
I = 0.027 kg m²
[irp]
3. Egy 200 grammos golyó, m1 , és egy 100 grammos golyó, m2 , melyeket egy 60 cm hosszú rúd köt össze. A rúd tömegét figyelmen kívül hagyjuk. A forgástengely az m2 golyónál található . Mekkora a golyók tehetetlenségi nyomatéka? A rúd tömegét figyelmen kívül hagyjuk.
Ismert:
Az 1-es golyó tömege (m1 ) = 200 gramm = 200/1000 = 0.2 kg
A 1-es golyó és a forgástengely közötti távolság (r 1 ) = 60 cm = 60/100 = 0.6 m
A 2. számú golyó tömege (m² ) = 100 gramm = 100/1000 = 0.1 kg
A 2. számú golyó és a forgástengely közötti távolság (r2 ) = 0 m
Keresett: A golyók tehetetlenségi nyomatéka
megoldás:
I = m1 / r1 /2 + m2 / r2 / 2
I = (0.2 kg)( 0,6 m) ² + (0.2 kg)(0 ) ²
I = (0.2 kg)( 0.36 m² ) + 0
I = 0.072 kg m²
[irp]
4. Mindegyik golyó tömege 100 gramm, és zsinór köti össze őket. A zsinór hossza 60 cm, szélessége pedig 30 cm. Mekkora a golyó tehetetlenségi nyomatéka a forgástengely körül? A zsinór tömegét ne vesszük figyelembe.
Ismert:
A golyó tömege = m1 = m2 = m3 = m4 = 1 00 gramm = 100/1000 = 0.1 kg
A golyó és a forgástengely közötti távolság (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
A 2-es golyó és a forgástengely közötti távolság (r 2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
A 3-es golyó és a forgástengely közötti távolság (r 3 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
A 4-es golyó és a forgástengely közötti távolság (r 4 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Ismert: Tehetetlenségi nyomaték
megoldás:
Én = m1 r12 +m2 r22 +m3 r32 +m4 r42
I = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)(0.3 m)² + (0.1 kg)(0.3 m) ² + (0,1 kg)(0,3 m) ²
I = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m²) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0,1 kg)(0,09 m² )
I = 0.036 kg m²
[irp]
Egy merev tárgy tehetetlenségi nyomatéka
5. Mekkora egy 2 kg hosszú, egyenletes felületű rúd tehetetlenségi nyomatéka? A forgástengely a rúd középpontjában található.
Ismert:
A rúd tömege (M) = 2 kg
A rúd hossza (L) = 2 m
Keresett: Tehetetlenségi nyomaték
megoldás:
A tehetetlenségi nyomaték képlete, amikor a forgástengely a hosszú, egyenletes rúd középpontjában helyezkedik el:
I = (1/12) ML2
I = (1/12) (2 kg)( 2 m) ²
I = (1/12 ) ₀ ...
I = (1/12)(8 kg m² )
I = 8/12 kg m²
I = 2/3 kg m²
[irp]
6. Mekkora egy 2 kg hosszú, 2 m hosszú, egyenletes felületű rúd tehetetlenségi nyomatéka? A forgástengely a rúd egyik végén található.
Ismert:
A rúd tömege (M) = 2 kg
A merev rúd hossza (L) = 2 m
Keresett: Tehetetlenségi nyomaték
megoldás:
A tehetetlenségi nyomaték képlete, amikor a forgástengely a rúd egyik végén található:
I = (1/3) ML2
I = (1/3) (2 kg)( 2 m) ²
I = (1/3 ) ₀ ...
I = (1/3)(8 kg m² )
I = 8/3 kg m²
[irp]
7. Egy 10 kg-os, 0.1 m sugarú tömör henger. A forgástengely a tömör henger középpontjában található, ahogy az az alábbi ábrán látható. Mekkora a henger tehetetlenségi nyomatéka?
Ismert:
A tömör henger tömege (M) = 10 kg
A henger sugara (L) = 0.1 m
Keresett: A tehetetlenségi nyomaték
Keresett: A tehetetlenségi nyomaték
megoldás:
A tehetetlenségi nyomaték képlete, amikor a forgástengely a henger középpontjában helyezkedik el:
I = (1/2) MR 2
I = (1/2)₀ ...
I = (1/2 ) ₀ ...
I = (1/2)(0.1 kg m² )
I = 0.05 kg m²
8. Egy 20 kg-os, 0.1 m hosszú, homogén gömb. A gömb középpontjában elhelyezkedő forgástengelyt az alábbi ábra mutatja.
Ismert:
A gömb tömege (M) = 20 kg
A gömb sugara (L) = 0.1 m
Keresett: egy tehetetlenségi pillanat
megoldás:
A tehetetlenségi nyomaték képlete, amikor a forgástengely a gömb középpontjában helyezkedik el:
I = (2/5) MR 2
I = (2/5)(20 kg)(0.1 m) ²
I = (2/5)(20 kg)(0.01 m² )
I = (2/5)(0.2 kg m² )
I = 0.4/5 kg m²
I = 0.08 kg m²
[irp]
9. Egy 2 kg-os téglalap alakú vékony lemez, amelynek hossza 0.5 m és szélessége 0.2 m. A forgástengely a téglalap alakú lemez középpontjában található, amint az az alábbi ábrán látható. Mekkora a téglalap tehetetlenségi nyomatéka?
Ismert:
Téglalap alakú lemez tömege (M) = 2 kg
A lemez hossza (a) = 0.5 m
A lemez szélessége (b) = 0.2 m
Keresett: Tehetetlenségi nyomaték
megoldás:
A tehetetlenségi nyomaték képlete, amikor a forgástengely a lemez középpontjában helyezkedik el:
I = (1/12 ) ^( a² + b² )
I = (1/12)(2)( 0.5² + 0.2² )
Én = (2/12)(0.25 + 0.04)
Én = (1/6)(0.29)
I = 0.29/6 kg m²
Részletek