Elektromos feszültség – problémák és megoldások

1. Határozza meg az elektromos potenciált egy olyan pontban , amely 1 cm távolságra van az 5.0 μC töltéstől. Coulomb -állandó (k) = 9 x 10⁻⁶ Nm² C⁻² , 1 μC = 10⁻⁶ C.

Ismert:

A töltéstől való távolság (r) = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m = 10⁻² m

Töltés (q) = 5.0 μC = 5.0 x 10⁻⁶ C

Coulomb-állandó ( k) = 9 × 10⁻⁹ Nm² C⁻²

Keresett érték: Elektromos potenciál (V)

megoldás:

Elektromos potenciál:

Elektromos feszültség – problémák és megoldások 1

Az elektromos potenciál 4.5 x 10 6 volt

[irp]

2. Díj Q1 = 5.0 μC és töltse fel Q2 = 6.0 μC. Coulomb-állandó (k) = 9 × 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Az A pont a töltések között található.. Határozza meg az A pont elektromos potenciálját.

Elektromos feszültség – problémák és megoldások 2

Ismert:

Töltés Q1 = -5.0 μC = -5.0 x 10⁻⁶C

Az A pont távolsága Q 1 -től = 10 cm = 0.1 m = 10⁻¹ m

Töltet Q2 = 6.0 μC = 6.0 x 10⁻⁶ C

Az a pont távolsága Q 2 -től = 10 cm = 0.1 m = 10⁻¹ m

Coulomb-állandó ( k) = 9 × 10⁻⁹ Nm² C⁻²

Keresett érték: Elektromos potenciál az A pontban

megoldás:

Elektromos potenciál 1 :

Elektromos feszültség – problémák és megoldások 3

Elektromos potenciál 2 :

Elektromos feszültség – problémák és megoldások 4

Elektromos potenciál az A pontban :

V = V² – V¹

V = (54 – 45) × 10⁻⁴

V = 9 × 10⁻⁷

[irp]

3. Díj q1 = 5.0 μC és töltse fel q2 = 6.0 μC. Coulomb-állandó (k) = 9 × 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Határozza meg az A pont elektromos potenciálját.

Elektromos feszültség – problémák és megoldások 5Ismert:

Töltés Q1 = -5.0 μC = -5.0 x 10⁻⁶C

Az A pont távolsága Q 1 -től = 40 cm = 0.4 m = 4 x 10⁻¹ m

Töltet Q2 = 6.0 μC = 6.0 x 10⁻⁶ C

Az A pont távolsága Q 2 -től = 50 cm = 0.5 m = 5 x 10⁻¹ m

Coulomb-állandó ( k) = 9 × 10⁻⁹ Nm² C⁻²

Keresett érték: Elektromos potenciál az A pontban

megoldás:

Elektromos potenciál 1 :

Elektromos feszültség – problémák és megoldások 6

Elektromos potenciál 2 :

Elektromos feszültség – problémák és megoldások 7

Elektromos potenciál az A pontban :

V = V1 + V2

V = (-11.25 + 10.8) × 10⁻⁴

V = -0.45 × 10³

V = -4.5 × 10³

Az A pontban az elektromos potenciál -4.5 x 10³ volt.

Írj hozzászólást