Ratkaistut ongelmat Newtonin liikelaeissa – Newtonin toinen liikelaki
1. 1 kg:n painoinen kappale kiihtyy vakionopeudella 5 m/s² . Arvioi kappaleen kiihdyttämiseen tarvittava nettovoima.
Tunnettu:
Massa (m) = 1 kg
Kiihtyvyys (a) = 5 m/ s²
Haluttu : nettovoima (∑F)
ratkaisu:
Käytämme Newtonin toista lakia nettovoiman laskemiseen.
∑ F = ma
∑ F = (1 kg)(5 m/s² ) = 5 kg m/s² = 5 Newtonia
[irp]
2. Kappaleen massa = 1 kg, nettovoima ∑F = 2 Newtonia. Määritä kappaleen kiihtyvyyden suuruus ja suunta….

Tunnettu:
Massa (m) = 1 kg
Nettovoima (∑F) = 2 Newtonia
Halutaan : Kiihtyvyyden (a) suuruus ja suunta
ratkaisu:
a = ∑F / m
a = 2 / 1
a = 2 m/ s²
Kiihtyvyyden suunta = nettovoiman suunta (∑F)
[irp]
3. Kappaleen massa = 2 kg, F1 = 5 Newtonia, F2 = 3 Newton. Kiihtyvyyden suuruus ja suunta ovat…

Tunnettu:
Massa (m) = 2 kg
F1 = 5 Newtonia
F2 = 3 Newtonia
Halutaan: Kiihtyvyyden (a) suuruus ja suunta
ratkaisu:
nettovoima:
∑ F = F1 – F2 = 5 – 3 = 2 Newtonia
Kiihtyvyyden suuruus:
a = ∑F / m
a = 2 / 2
a = 1 m/ s²
Kiihtyvyyden suunta = nettovoiman suunta = F1 : n suunta
[irp]
4. Kappaleen massa = 2 kg, F1 = 10 Newtonia, F2 = 1 Newton. Kiihtyvyyden suuruus ja suunta ovat…

Tunnettu:

Massa (m) = 2 kg
F2 = 1 Newtonia
F1 = 10 Newtonia
F 1x = F 1 cos 60 0 = (10)(0.5) = 5 Newtonia
Halutaan : Kiihtyvyyden (a) suuruus ja suunta
ratkaisu:
Nettovoima:
∑ F = F1x – F2 = 5 – 1 = 4 Newtonia
Kiihtyvyyden suuruus:
a = ∑F / m
a = 4 / 2
a = 2 m/ s²
Kiihtyvyyden suunta = nettovoiman suunta = F 1x: n suunta
[irp]
5. F1 = 10 Newtonia, F2 = 1 Newton, m1 = 1 kg, m2 = 2 kg. Kiihtyvyyden suuruus ja suunta ovat…

Tunnettu:
Massa 1 (m1 ) = 1 kg
Massa 2 (m2 ) = 2 kg
F1 = 10 Newtonia
F2 = 1 Newtonia
Halutaan : Kiihtyvyyden (a) suuruus ja suunta
ratkaisu:
Nettovoima:
∑ F = F1 – F2 = 10 – 1 = 9 Newtonia
Kiihtyvyyden suuruus:
a = ∑F / ( m1 + m2 )
a = 9 / (1 + 2)
a = 9 / 3
a = 3 m/ s²
Kiihtyvyyden suunta = nettovoiman suunta = F1 : n suunta
[irp]
6.
40 kg:n kappaletta kiihdytetään 200 N voimalla. Kappaleen kiihtyvyys on 3 m/ s² . Määritä kappaleeseen kohdistuvan kitkavoiman suuruus.
A. 15 N
B. 40 N
C. 43 N
D. 80 N
Tunnettu:
Massa (m) = 40 kg
Voima (F) = 200 N
Kiihtyvyys (a) = 3 m/ s²
Etsitään: Kitkavoima (F g )
ratkaisu:
Newtonin toisen liikelain yhtälö
∑ F = ma
∑ F = nettovoima, m = massa, a = kiihtyvyys
Voiman F suunta oikealle, kitkavoiman suunta vasemmalle (kitkavoiman suunta on vastakkainen kappaleen liikesuunnalle).
Valitse oikealle positiiviseksi ja vasemmalle negatiiviseksi.
∑ F = ma
F – F g = ma
200 – Fg = (40)(3)
200 – F g = 120
F g = 200–120
Fg = 80 Newtonia
Oikea vastaus on D.
7. Aseta 100 gramman massainen kappale A 300 gramman massaisen kappaleen B yläpuolelle ja työnnä sitten kappaletta B pystysuunnassa ylöspäin 5 N voimalla. Määritä kappaleen B kappaleeseen A kohdistama normaalivoima .
A. 1 N
B. 1.25 N
C. 2 N
D. 3 N
Tunnettu:
Voima (F) = 5 Newtonia
Lohkon A massa (m A ) = 100 grammaa = 0.1 kg
Lohkon B massa (m² ) = 300 grammaa = 0.3 kg
Painovoiman kiihtyvyys (g) = 10 m/ s²
Lohkon A paino (w A ) = (0.1 kg)(10 m/s² ) = 1 kg m/s² = 1 Newton
Lohkon B paino (w B ) = (0.3 kg)(10 m/s² ) = 3 kg m/s² = 3 Newtonia
Etsitään: Lohkon B lohkoon A kohdistama normaalivoima
ratkaisu:
Molempiin lohkoihin vaikuttaa useita voimia, kuten kuvassa on esitetty.
F = työntövoima (vaikuttaa lohkoon B)
w A = lohkon A paino (vaikuttaa lohkoon A)
w B = lohkon B paino (vaikuttaa lohkoon B)
N A = kappaleen B kappaleeseen A kohdistama normaalivoima (vaikuttaa kappaleeseen A)
N A ' = kappaleen A kappaleeseen B kohdistama normaalivoima (Vaikuttaa kappaleeseen B)
Sovella Newtonin toista liikelakia molempiin kappaleisiin:
∑ F = ma
F – w A – w B + N A – N A ' = (m A + m B ) a
N A ja N A ' ovat samansuuruisia, mutta vastakkaisiin suuntiin olevia vaikutus-reaktiovoimia, joten ne jätetään pois yhtälöstä.
F – w A – w B = (m A + m B ) a
5 – 1 – 3 = (0.1 + 0.3) a
5 – 4 = (0.4) a
1 = (0.4) a
a = 1 / 0.4
a = 2.5 m/ s²
Sovella Newtonin toista liikelakia kappaleeseen A:
∑ F = ma
N A – w A = m A a
N A – 1 = (0.1)(2.5)
Ei sovelleta – 1 = 0.25
NA = 1 + 0.25
NA = 1.25 Newtonia
Oikea vastaus on B.
8. Narulla ja taljalla tuettu kappale, jonka paino on 4 N. Kappaleeseen vaikuttaa 2 N:n voima ja narun toista päätä vedetään 9 N:n voimalla. Määritä kappaleeseen X vaikuttava nettovoima.
A. 3 N ylöspäin
B. 4 N alaspäin
C. 9 N ylöspäin
D. 9 N alaspäin
Tunnettu:
X:n paino (wX ) = 4 Newtonia
Vetovoima (Fx ) = 2 Newtonia
Jännitysvoima (F T ) = 9 Newtonia
Etsitään: Nettovoima vaikuttaa kappaleeseen
ratkaisu:
Kohteeseen vaikuttavat pystysuunnassa ylöspäin suuntautuvat voimat
Jännitysvoima on sama kaikissa narun osissa. Joten jännitysvoima on 9 N.
Kohteeseen vaikuttavat pystysuorat alaspäin suuntautuvat voimat
Kappaleeseen X vaikuttaa kaksi pystysuoraan alaspäin suuntautuvaa voimaa: painon w x vaakasuora komponentti ja voiman F x vaakasuora komponentti.
Kohteeseen vaikuttava nettovoima
F T – w X – F x = 9 – 4 – 2 = 9 – 6 = 3
Kappaleeseen X vaikuttava nettovoima on 3 Newtonia ja se on suunnattu pystysuunnassa ylöspäin.
Oikea vastaus on A.
9. Kappale on aluksi levossa sileällä vaakasuoralla pinnalla. Siihen vaikuttaa 16 N:n voima, joten se kiihtyy nopeudella 2 m/s² . Jos sama kappale on levossa karhealla vaakasuoralla pinnalla, jolloin siihen vaikuttaa 2 N:n kitkavoima, määritä kappaleen kiihtyvyys, jos siihen vaikuttaa sama 16 N:n voima.
A. 1.75 m/ s²
B. 1.50 m/ s²
C. 1.00 m/ s²
D. 0.88 m/ s²
Tunnettu:
Voima (F) = 16 Newtonia = 16 kg m/ s²
Kiihtyvyys (a) = 2 m/ s²
Kitkavoima ( Ffric ) = 2 Newtonia = 2 kg m/ s²
Etsitään: Kohteen kiihtyvyys?
ratkaisu:
Sileä vaakasuora pinta (ei kitkavoimaa):
ΣF = ma
F = ma
16 = (m)²
m = 16/2
m = 8 XNUMX kg
Esineen massa on 8 kilogrammaa.
Karkea vaakasuora pinta (kitkavoima vaikuttaa):
ΣF = ma
F – F fric = ma
16 – 2 = 8 a
14 = 8 a
a = 14 / 8
a = 1.75 m/ s²
Kappaleen kiihtyvyys on 1.75 m/ s².
Oikea vastaus on A.
10. Tom ja Andrew työntävät esinettä sileällä lattialla. Tom työntää esinettä 5.70 N voimalla. Jos esineen massa on 2.00 kg ja esineen kokema kiihtyvyys on 2.00 ms⁻² , määritä Tomin vaikuttavan voiman suuruus ja suunta.
A. 1.70 N ja sen suunta on vastakkainen Andrew:n vaikuttavaan voimaan nähden.
B. 1.70 N ja sen suunta on sama kuin Andrew'n vaikuttava voima
C. 2.30 N ja sen suunta on vastakkainen Andrew'n vaikuttavaan voimaan verrattuna.
D. 2.30 N ja sen suunta on sama kuin Andrew'n vaikuttavan voiman.
Tunnettu:
Andrew'n aiheuttama työntövoima (F1 ) = 5.70 Newtonia
Kappaleen massa (m) = 2.00 kg
Kiihtyvyys (a) = 2.00 m/ s²
Etsitään: Tomin ( F2 ) vaikutuksen kohteena olevan voiman suuruus ja suunta?
ratkaisu:
Sovella Newtonin toista liikelakia:
∑ F = ma
F1 + F2 = ma
5.70 + F² = (2)(2)
5.70 + F2 = 4
F2 = 4 – 5.70
F2 = –1.7 Newtonia
Miinusmerkki osoitti, että (F2 ) on vastakkainen Andrew'n ( F1 ) aiheuttamalle työntövoimalle .
Oikea vastaus on A.
11. Jos palikan massa on sama, mikä kuva näyttää pienimmän kiihtyvyyden?

Ratkaisu
Nettovoima A:
ΣF = 4 N + 2 N - 3 N = 6 N - 3 N = 3 Newtonia, vasemmalle
Nettovoima B:
ΣF = 2 N + 3 N - 4 N = 5 N - 4 N = 1 Newtonia, oikealle
Nettovoima C:
ΣF = 4 N + 3 N - 2 N = 7 N - 2 N = 5 Newtonia, oikealle
Nettovoima D:
ΣF = 3 N + 4 N + 2 N = 9 Newtonia, oikealle
Newtonin toisen lain yhtälö:
ΣF = ma
a = ΣF / m
a = kiihtyvyys, ΣF = nettovoima, m = massa
Yllä olevan kaavan perusteella kiihtyvyys (a) on suoraan verrannollinen nettovoimaan (ΣF) ja kääntäen verrannollinen massaan (m). Jos kappaleen massa on sama, mitä suurempi resultanttivoima, sitä suurempi on kiihtyvyys tai mitä pienempi resultanttivoima, sitä pienempi on kiihtyvyys.
Yllä olevan laskelman perusteella pienin nettovoima on 1 Newton, joten myös kiihtyvyys on pienin.
Oikea vastaus on B.
[irp]
12. Jotkin voimat vaikuttavat 20 kg:n massaiseen kappaleeseen, kuten alla olevassa kuvassa on esitetty.

Määritä kohteen kiihtyvyys.
Tunnettu:
Kappaleen massa (m) = 20 kg
Nettovoima (ΣF) = 25 N + 30 N – 15 N = 40 N
Etsitään: Kohteen kiihtyvyys
ratkaisu:
Kappaleen kiihtyvyys laskettuna Newtonin toisen lain yhtälöllä:
ΣF = ma
a = ΣF / m = 40 N / 20 kg = 2 N/kg = 2 m/s 2
[irp]
13. Mikä seuraavista väittämistä kuvaa Newtonin kolmatta lakia?
(1) Matkustajat työntyivät eteenpäin, kun bussi jarrutti äkillisesti
(2) Paperille painetut kirjat eivät putoa , kun paperia vedetään nopeasti
(3) Kun rullalautaa pelatessa jalka työntää maata taaksepäin, rullalauta liukuu eteenpäin.
(4) Airoja työnnetään taaksepäin, veneet liikkuvat eteenpäin
ratkaisu:
(1) Newtonin ensimmäinen laki
(2) Newtonin ensimmäinen laki
(3) Newtonin kolmas laki
(4) Newtonin kolmas laki
[wpdm_paketin tunnus='470']
- Massa ja paino
- normaali vahvuus
- Newtonin toinen liikelaki
- Kitka voima
- Liike vaakasuoralla pinnalla ilman kitkavoimaa
- Kahden kappaleen liike samalla kiihtyvyydellä karkealla vaakasuoralla pinnalla kitkavoiman avulla
- Liike kaltevalla tasolla ilman kitkavoimaa
- Liike karkealla kaltevalla tasolla kitkavoiman vaikutuksesta
- Liike hississä
- Kappaleiden liike on yhteydessä narujen ja väkipyörien avulla
- Kaksi kappaletta, joilla on sama kiihtyvyys
- Tasaisen käyrän pyöristäminen – ympyräliikkeen dynamiikka
- Kallistuneen käyrän pyöristäminen – ympyräliikkeen dynamiikka
- Tasainen liike vaakasuorassa ympyrässä
- Keskihakuinen voima tasaisessa ympyräliikkeessä
Lue lisää