Κίνηση δύο σωμάτων με τις ίδιες επιταχύνσεις σε τραχιά οριζόντια επιφάνεια με τη δύναμη τριβής – προβλήματα και λύσεις

1. Η μάζα του κουτιού 1 είναι 2 kg, η μάζα του κουτιού 2 είναι 4 kg, η επιτάχυνση της βαρύτητας είναι 10 m/s 2 , το μέγεθος της δύναμης F είναι 40 Newtons. Ο συντελεστής κινητικής τριβής μεταξύ του κουτιού 1 και του δαπέδου είναι 0.2 και ο συντελεστής κινητικής τριβής μεταξύ του κουτιού 2 και του δαπέδου είναι 0.3. Να βρείτε (α) Το μέγεθος και την κατεύθυνση της επιτάχυνσης του κουτιού (β) Το μέγεθος της δύναμης που ασκείται από το κουτί 1 στο κουτί 2 (F 12 ) και το μέγεθος της δύναμης που ασκείται από το κουτί 2 στο κουτί 1 (F 21 ).

Κίνηση δύο σωμάτων με τις ίδιες επιταχύνσεις σε τραχιά οριζόντια επιφάνεια με δύναμη τριβής - προβλήματα και λύσεις 1

Λύση

Κίνηση δύο σωμάτων με τις ίδιες επιταχύνσεις σε τραχιά οριζόντια επιφάνεια με δύναμη τριβής - προβλήματα και λύσεις 2

Γνωστό:

Μάζα του κουτιού 1 (m 1 ) = 2 kg

Μάζα του κουτιού 2 (m 2 ) = 4 kg

Επιτάχυνση της βαρύτητας (g) = 10 m/ s² ,

Η δύναμη F = 40 Newton,

Συντελεστής κινητικής τριβής μεταξύ του κιβωτίου 1 και του δαπέδου ( μ k1 ) = 0.2

Συντελεστής κινητικής τριβής μεταξύ του κουτιού 2 και του δαπέδου ( μ k2 ) = 0.3

Το βάρος του κουτιού 1 (w1 ) = m1 g = (2)(10) = 20 Newtons

Το βάρος του κουτιού 2 (w2 ) = m2 g = (4)(10) = 40 Newtons

Η κάθετη δύναμη που ασκείται στο κουτί 1 (N 1 ) = w 1 = 20 Newtons

Η κάθετη δύναμη που ασκείται στο κουτί 2 (N2 ) = w2 = 40 Newtons

Η δύναμη της κινητικής τριβής που ασκείται στο κουτί 1 (fk1 ) = ( μk1 ) (N1 ) = (0.2)(20) = 4 Newtons

Η δύναμη της κινητικής τριβής που ασκείται στο κουτί 2 (fk2 ) = ( μk1 ) (N2 ) = (0.3)(40) = 12 Newtons

Λύση:

(α) Μέγεθος και κατεύθυνση της επιτάχυνσης του κουτιού

ΣF = ma

F – f k1 – f k2 = (m 1 + m 2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4) α

24 = 6 α

α = 24 / 6

α = 4 m/ s²

Κατεύθυνση της επιτάχυνσης = κατεύθυνση της συνισταμένης δύναμης = προς τα δεξιά.

(β) Μέγεθος της δύναμης που ασκείται από το κουτί 1 στο κουτί 2 (F 12 ) και το μέγεθος της δύναμης που ασκείται από το κουτί 2 στο κουτί 1 (F 21 ).

Υπολογίστε το μέγεθος του F12 :

ΣF = ma

F12 – fk2 = ( m2 ) a

Φ 12 – 12 = (4)(4)

Φ 12 – 12 = 16

Φ 12 = 16 + 12

F12 = 28 Νιούτον

Οι F12 και F21 είναι δυνάμεις δράσης και αντίδρασης που ασκούνται στα διαφορετικά αντικείμενα. Οι F12 και F21 έχουν το ίδιο μέγεθος και αντίθετη κατεύθυνση.

F 12 = 28 Νιούτον = F 21 = 28 Νιούτον.

[irp]

2. Η μάζα του κουτιού 1 είναι 2 kg, η μάζα του κουτιού 2 είναι 4 kg, η επιτάχυνση της βαρύτητας είναι 10 m/s 2 , η δύναμη F είναι 40 N. Ο συντελεστής κινητικής τριβής μεταξύ του κουτιού 1 και του δαπέδου είναι 0.2 και ο συντελεστής κινητικής τριβής μεταξύ του κουτιού 2 και του δαπέδου είναι 0.3. Προσδιορίστε (α) Το μέγεθος και την κατεύθυνση της επιτάχυνσης (β) Την τάση στο κορδόνι που συνδέει τα κουτιά. Αγνοήστε τη μάζα του κορδονιού.

Κίνηση δύο σωμάτων με τις ίδιες επιταχύνσεις σε τραχιά οριζόντια επιφάνεια με δύναμη τριβής - προβλήματα και λύσεις 3

Γνωστό:

Μάζα του κουτιού 1 (m 1 ) = 2 kg

Μάζα του κουτιού 2 (m 2 ) = 4 kg

Επιτάχυνση της βαρύτητας (g) = 10 m/ s² ,

Η δύναμη F = 40 Newton,

Ο συντελεστής κινητικής τριβής μεταξύ του κουτιού 1 και του δαπέδου είναι 0.2 ( μ k1 ) = 0.2

Ο συντελεστής κινητικής τριβής μεταξύ του κουτιού 2 και του δαπέδου είναι 0.2 ( μ k2 ) = 0.3

Το βάρος του κουτιού 1 (w1 ) = m1 g = (2)(10) = 20 Newtons

Το βάρος του κουτιού 2 (w2 ) = m2 g = (4)(10) = 40 Newtons

Η κάθετη δύναμη που ασκείται στο κουτί 1 (N1 ) = w1 = 20 Newtons

Η κάθετη δύναμη που ασκείται στο κουτί 2 (N2 ) = w2 = 40 Newtons

Η δύναμη της κινητικής τριβής που ασκείται στο κουτί 1 (fk1 ) = ( μk1 ) (N1 ) = (0.2)(20) = 4 Newtons

Η δύναμη της κινητικής τριβής που ασκείται στο κουτί 2 (fk2 ) = ( μk1 ) (N2 ) = (0.3)(40) = 12 Newtons

Λύση:

(α) μέγεθος και κατεύθυνση της επιτάχυνσης

ΣF = ma

F – f k1 – f k2 = (m 1 + m 2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4) α

24 = 6 α

α = 24 / 6

α = 4 m/ s²

Το μέγεθος της επιτάχυνσης είναι 4 m/s² , η κατεύθυνση της επιτάχυνσης = η κατεύθυνση της συνισταμένης δύναμης = προς τα δεξιά.

(β) Τάση στο κορδόνι

Οι δυνάμεις που ασκούνται στο κουτί 1 στην οριζόντια κατεύθυνση είναι η τάση 1 (T1 ) προς τα δεξιά και η δύναμη της κινητικής τριβής 1 (fk1 ) προς τα αριστερά. Εφαρμόστε τον δεύτερο νόμο του Νεύτωνα:

ΣF = ma

T1 – fk1 = m1a​​

Τ 1 – 4 = (2)(4)

Τ 1 – 4 = 8

T 1 = 8 + 4 = 12 Νιούτον

Οι δυνάμεις που ασκούνται στο κουτί 2 στην οριζόντια κατεύθυνση είναι η τάση 2 (T2 ) προς τα αριστερά και η δύναμη της κινητικής τριβής 2 (fk2 ) προς τα δεξιά. Εφαρμόστε τον δεύτερο νόμο του Νεύτωνα :

ΣF = ma

F – T2 – fk2 = m2a

40 – T 2 – 12 = (4)(4)

28 – T 2 = 16

T2 = 28 – 16 = 12 Νιούτον

Η τάση στο καλώδιο που συνδέει τα κουτιά = T1 = T2 = T = 12 Newtons.

[irp]

[wpdm_package id = '493 ′]

  1. Μάζα και βάρος
  2. Κανονική δύναμη
  3. Ο δεύτερος νόμος κίνησης του Νεύτωνα
  4. Δύναμη τριβής
  5. Κίνηση σε οριζόντια επιφάνεια χωρίς δύναμη τριβής
  6. Κίνηση δύο σωμάτων με την ίδια επιτάχυνση σε τραχιά οριζόντια επιφάνεια με δύναμη τριβής
  7. Κίνηση σε κεκλιμένο επίπεδο χωρίς δύναμη τριβής
  8. Κίνηση σε τραχύ κεκλιμένο επίπεδο με δύναμη τριβής
  9. Κίνηση σε ασανσέρ
  10. Κίνηση σωμάτων που συνδέονται με σχοινιά και τροχαλίες
  11. Δύο σώματα με το ίδιο μέγεθος επιτάχυνσης
  12. Στρογγυλοποίηση μιας επίπεδης καμπύλης – δυναμική κυκλικής κίνησης
  13. Στρογγυλοποίηση μιας κεκλιμένης καμπύλης – δυναμική κυκλικής κίνησης
  14. Ομοιόμορφη κίνηση σε οριζόντιο κύκλο
  15. Κεντρομόλος δύναμη σε ομοιόμορφη κυκλική κίνηση

Αφήστε ένα σχόλιο