1. 1 kg og'irlikdagi blok silliq egri sirt ustida pastga sirpanib tushadi. Eng past sirtdagi blokning kinetik energiyasini va tezligini aniqlang. Tortishish kuchi tufayli tezlanish 10 m/s2 ga teng.
Ma'lum:
Massa (m) = 1 kg
Balandlikning o'zgarishi (h) = 5 m
Tortishish kuchi tufayli tezlanish (g) = 10 m/ s2
Kerakli: Kinetik energiya (KE) va blokning tezligi .
yechim:
(a) Kinetik energiya
Boshlang'ich mexanik energiya = tortishish potensial energiyasi
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Joul
Yakuniy mexanik energiya = kinetik energiya
ME t = KE = ½ mv t 2
Mexanik energiyaning saqlanish printsipi shuni ko'rsatadiki, boshlang'ich mexanik energiya = yakuniy mexanik energiya:
ME o = ME t
PE = KE
50 = KE
Kinetik energiya (KE) = 50 Joul.
(b) Blokning tezligi
Mexanik energiyaning saqlanish printsipi:
Boshlang'ich mexanik energiya (ME₂o₄ ) = oxirgi mexanik energiya ( ME₂t₄ )
Gravitatsion potensial energiya (PE) = kinetik energiya (KE)
50 = ½ mv 2
2(50) / m = v2
100 / 1 = v 2
100 = v 2
v = √100
v = 10 m/s
[irp]
2. 2 kg og'irlikdagi jism ishqalanishsiz pastga sirpanib tushadi. Yer sathidan 2 metr balandlikda jismning kinetik energiyasi va tezligi qanday? Tortishish kuchi tufayli tezlanish 10 m/s2 ga teng.
Ma'lum:
Massa (m) = 2 kg
Balandlikning o'zgarishi (h) = 10 – 2 = 8 m
Tortishish kuchi tufayli tezlanish (g) = 10 m/ s2
Kerakli : yerdan 2 metr balandlikda kinetik energiya (KE) va tezlik (v).
yechim:
(a) Yerdan 2 metr balandlikdagi kinetik energiya
Boshlang'ich mexanik energiya = tortishish potensial energiyasi
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Joul
Yakuniy mexanik energiya = kinetik energiya
ME t = KE = ½ mv t 2
Mexanik energiyaning saqlanish printsipi shuni ko'rsatadiki, boshlang'ich mexanik energiya = yakuniy mexanik energiya:
ME o = ME t
PE = KE
160 = KE
Yerdan 2 metr balandlikdagi kinetik energiya (KE) 160 Joulga teng.
(b) Jismning eng past sirtdagi tezligi
Mexanik energiyani saqlash printsipi:
Boshlang'ich mexanik energiya (ME₂o₄ ) = oxirgi mexanik energiya ( EM₂t₄ )
Gravitatsion potensial energiya (PE) = kinetik energiya (KE)
160 = ½ mv 2
160 = ½ (2) v 2
160 = v 2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s
[wpdm_package id='1167']
- Kuch bilan bajarilgan ish muammolar va yechimlar
- Ish-kinetik energiya muammolari va yechimlari
- Ish-mexanik energiya printsipi muammolari va yechimlari
- Gravitatsion potensial energiya muammolari va ularni hal qilish yo'llari
- Elastik prujinaning potentsial energiyasi bilan bog'liq muammolar va ularning yechimlari
- Elektr ta'minoti bilan bog'liq muammolar va ularni hal qilish yo'llari
- Erkin tushish harakati uchun mexanik energiyaning saqlanish qonunini qo'llash
- Erkin tushish harakatida yuqoriga va pastga harakatlanish uchun mexanik energiyaning saqlanish qonunini qo'llash
- Egri sirtda harakat uchun mexanik energiyaning saqlanish qonunini qo'llash
- Mexanik energiyaning saqlanish qonunini qiya tekislikdagi harakat uchun qo'llash
- Mexanik energiyani saqlash qonunini snaryad harakati uchun qo'llash