1. Og'irligi 1 kg bo'lgan jism 80 m balandlikdan tinch holatda erkin tushadi. Og'irlik kuchi tufayli tezlanish 10 m/s2 ga teng . Jism yerga urilganda kinetik energiya qanday bo'ladi .
Ma'lum:
Massa (m) = 1 kg
Balandligi (h) = 80 m
Tortishish kuchi tufayli tezlanish (g) = 10 m/ s2
Kerakli: tana yerga urilganda kinetik energiya
yechim:
Boshlang'ich mexanik energiya (MEo ) = tortishish potensial energiyasi (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 Joul
Yakuniy mexanik energiya (M E t ) = kinetik energiya (K E )
Mexanik energiyaning saqlanish printsipi :
M E o = M E t
P E = K E
800 = K E
Yakuniy kinetik energiya 800 Joulga teng.
[irp]
2. 4 kg og'irlikdagi jism 10 m balandlikdan tinch holatda erkin tushadi . Tortishish kuchi tufayli tezlanish 10 ms –2 ga teng . Yer sathidan 5 metr balandlikda kinetik energiya va tezlik qanday?
Ma'lum:
Balandlikning o'zgarishi (h) = 10 – 5 = 5 metr s
Massa (m) = 4 kg
Tortishish kuchi tufayli tezlanish (g) = 10 m/ s2
Kerakli: Yerdan 5 metr balandlikda kinetik energiya va yerdan 5 metr balandlikda tezlik
yechim:
(a) Yerdan 5 metr balandlikdagi kinetik energiya
Boshlang'ich mexanik energiya ( M₂E₂O ) = tortishish potensial energiyasi ( P₂E )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 Joul
Yakuniy mexanik energiya (EM t ) = kinetik energiya (EK)
M E t = K E
Mexanik energiyaning saqlanish printsipi shuni ko'rsatadiki, boshlang'ich mexanik energiya = yakuniy mexanik energiya.
M E o = M E t
200 = K E
Yerdan 5 metr balandlikdagi kinetik energiya 200 Joulga teng.
(b) yerdan 5 metr balandlikdagi tezlik
Boshlang'ich mexanik energiya (M E o ) = yakuniy mexanik energiya (M E t )
P E = K E
200 = ½ mv 2
2(200) / 4 = v2
100 = v 2
v = √100
v = 10 m/s
Yer sathidan 5 metr balandlikda tananing tezligi 10 m/s ga teng.
[irp]
3. Mango tinch holatda, 2 metr balandlikdan erkin tushadi. Tortishish kuchi tufayli tezlanish 10 ms –2 ga teng . Mangoning yerga urilgandagi tezligini aniqlang.
Ma'lum:
Balandligi (h) = 2 metr s
Tortishish kuchi tufayli tezlanish (g) = 10 m/ s2
Qidiruv: mangoning yerga urilgandagi tezligi.
yechim:
Boshlang'ich mexanik energiya ( M₂E₂O ) = tortishish potensial energiyasi ( P₂E )
M E = P E = mgh = m (10)(2) = 20 m
Yakuniy mexanik energiya (M E t ) = kinetik energiya (K E )
M E t = K E = ½ mv 2
Mexanik energiyaning saqlanish printsipi shuni ko'rsatadiki, boshlang'ich mexanik energiya = oxirgi mexanik energiya.
M E o = M E t
20 m = ½ mv 2
20 = ½ v 2
2(20) = v2
40 = v 2
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 m/ s
[wpdm_package id='1166']
- Kuch bilan bajarilgan ish muammolar va yechimlar
- Ish-kinetik energiya muammolari va yechimlari
- Ish-mexanik energiya printsipi muammolari va yechimlari
- Gravitatsion potensial energiya muammolari va ularni hal qilish yo'llari
- Elastik prujinaning potentsial energiyasi bilan bog'liq muammolar va ularning yechimlari
- Elektr ta'minoti bilan bog'liq muammolar va ularni hal qilish yo'llari
- Erkin tushish harakati uchun mexanik energiyaning saqlanish qonunini qo'llash
- Erkin tushish harakatida yuqoriga va pastga harakatlanish uchun mexanik energiyaning saqlanish qonunini qo'llash
- Egri sirtda harakat uchun mexanik energiyaning saqlanish qonunini qo'llash
- Mexanik energiyaning saqlanish qonunini qiya tekislikdagi harakat uchun qo'llash
- Mexanik energiyani saqlash qonunini snaryad harakati uchun qo'llash