ඒකක දෛශික - ගැටළු සහ විසඳුම්

ඒකක දෛශික - ගැටළු සහ විසඳුම්

1. වස්තුවක් v = (2i − 1.5j) m/s ප්‍රවේගයකින් චලනය වේ. තත්පර 4 කට පසු වස්තුවේ විස්ථාපනය කොපමණද ?

දන්නා:

ප්‍රවේගයේ තිරස් සංරචකය (v x ) = 2 m/s

ප්‍රවේගයේ සිරස් සංරචකය (v y ) = 1.5 m/s

කාල පරතරය (t) = තත්පර 4

අවශ්‍යයි: විස්ථාපනය

වැඩිදුර කියවන්න

දෛශික විස්ථාපනය - ගැටළු සහ විසඳුම්

දෛශික විස්ථාපනය - ගැටළු සහ විසඳුම්

1. පුද්ගලයෙකු A ලක්ෂ්‍යයේ සිට B ලක්ෂ්‍යයට මීටර් 600ක් උතුරට ගමන් කරයි; පසුව C ලක්ෂ්‍යයට මීටර් 400ක් බටහිරට ගමන් කරයි; ඉන්පසු D ලක්ෂ්‍යයට මීටර් 200ක් දකුණට ගමන් කරයි; ඉන්පසු E ලක්ෂ්‍යයේදී මීටර් 700ක් නැගෙනහිරට ගමන් කරයි. විස්ථාපනයේ විශාලත්වය කුමක්ද?

විසඳුම:

දෛශික විස්ථාපනය - ගැටළු සහ විසඳුම් 1

දන්නා:

AF = AB – BF = AB – CD = 600 – 200 = 400 m

EF = DE – DF = DE – BC = 700 – 400 = 300 m

වැඩිදුර කියවන්න

සංරචක භාවිතයෙන් දෛශික එකතු කිරීම - ගැටළු සහ විසඳුම්

සංරචක භාවිතයෙන් දෛශික එකතු කිරීම - ගැටළු සහ විසඳුම්

1. පහත රූපයේ දැක්වෙන පරිදි දෛශික තුනක්.

V1 = 30සංරචක භාවිතයෙන් දෛශික එකතු කිරීම - ගැටළු සහ විසඳුම් 1

වී 2 = 30

වී 3 = 40

ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ලැබෙන දෛශික මොනවාද?

දන්නා:

V 1 = 30, V 1 සහ x අක්ෂය අතර කෝණය = 30 o

වැඩිදුර කියවන්න

රේඛීය චලිතයේ ග්‍රැෆික්ස් - ගැටළු සහ විසඳුම්

රේඛීය චලිතයේ ග්‍රැෆික්ස් - ගැටළු සහ විසඳුම්

1. පහත රූපයේ දැක්වෙන පරිදි (සිරස්) දුර (තිරස්) කාලයට එදිරිව ප්‍රස්ථාර දුර. නිශ්චල වස්තුවක් අංකයකින්...

විසඳුම:

රේඛීය චලිතයේ ග්‍රැෆික්ස් - ගැටළු සහ විසඳුම් 1

අංක 3, සරල රේඛාවකින් දැක්වේ.

වැඩිදුර කියවන්න

සාමාන්‍ය ප්‍රවේගය - ගැටළු සහ විසඳුම්

සාමාන්‍ය ප්‍රවේගය - ගැටළු සහ විසඳුම්

1. යමෙක් පැයක් තුළ මීටර් 400 ක් දිග සහ මීටර් 100 ක් පළල සෘජුකෝණාස්‍රයක් 12 වතාවක් වට කරයි. සාමාන්‍ය ප්‍රවේගය සහ සාමාන්‍ය වේගය කොපමණද?

දන්නා:

සෘජුකෝණාස්‍රයක දිග = මීටර් 400

සෘජුකෝණාස්‍රයේ පළල = මීටර් 100

සෘජුකෝණාස්‍රයේ පරිධිය = (මීටර් 2 x 400) + (මීටර් 2 x 100) = මීටර් 800 + මීටර් 200 = මීටර් 1000

දුර = මීටර් 12 x 1000 = මීටර් 12,000 = කිලෝමීටර් 12

වැඩිදුර කියවන්න

ප්‍රක්ෂේපණ චලිතය - ගැටළු සහ විසඳුම්

27 ප්‍රක්ෂේපණ චලිතය - ගැටළු සහ විසඳුම් 1. උණ්ඩයක් θ = 60o කෝණයකින් 20 m/s ප්‍රවේගයකින් විදිනු ලැබේ. ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය 10 m/s වේ2. උපරිම උසට ළඟා වීමට ගතවන කාල පරතරය කුමක්ද? දන්නා: උණ්ඩයේ ආරම්භක ප්‍රවේගය (vo) = 20 m/s කෝණය (θ) = 60oC … වැඩිදුර කියවන්න

කළු මූලධර්මය - ගැටළු සහ විසඳුම්

කළු මූලධර්මය - ගැටළු සහ විසඳුම්

1. 30°C දී ග්‍රෑම් 200 ජලය 90°C දී ග්‍රෑම් 100 ජලය සමඟ මිශ්‍ර කර ඇත. ජලයේ නිශ්චිත තාපය = 1 cal.gram −1 °C −1 . මිශ්‍රණයේ අවසාන උෂ්ණත්වය තීරණය කරන්න!

දන්නා:

ජල ස්කන්ධය 2 (මීටර් 1 ) = ග්‍රෑම් 200

ජල උෂ්ණත්වය 1 (T 1 ) = 30 o C

ජල ස්කන්ධය 2 (m 2 ) = ග්‍රෑම් 100

වැඩිදුර කියවන්න

පුලි හරහා ලණුවකින් සම්බන්ධ කරන ලද ගතික වස්තුව - ඇට්වුඩ් යන්ත්‍රය - ගැටළු සහ විසඳුම්

පුලි හරහා ලණුවකින් සම්බන්ධ කරන ලද ගතික වස්තූන් 10ක් - ගැටළු සහ විසඳුම්

1. කිලෝග්‍රෑම් 5 ක ස්කන්ධයක් සහිත A කොටස සුමට තිරස් තලයක් මත තබා ඇත. කප්පියක් මත A කොටස සමඟ සම්බන්ධ කර ඇති ලණුවේ එක් කෙළවරක එල්ලෙන කිලෝග්‍රෑම් 3 ක ස්කන්ධයක් සහිත B කොටස. ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය 10 m/s 2 වේ. කුට්ටි දෙකෙහිම ත්වරණය කුමක්ද ?

දන්නා:

A බ්ලොක් ස්කන්ධය (m)A) = 5 කිලෝග්‍රෑම්ගතිකය, පුලිය හරහා ලණුවකින් සම්බන්ධ කර ඇති වස්තූන්, ඇට්වුඩ් යන්ත්‍රය - ගැටළු සහ විසඳුම් 1

B බ්ලොක් එකේ ස්කන්ධය (m B ) = 3 kg

ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය (g) = 10 m/s 2

වැඩිදුර කියවන්න

චක්‍ර චලිතය - ගැටළු සහ විසඳුම්

චක්‍ර චලිතය - ගැටළු සහ විසඳුම්

1. කිලෝග්‍රෑම් 10 ක වස්තුවක් 4 m/s නියත වේගයකින් වෘත්තයක චලනය වේ. වෘත්තයේ අරය මීටර් 0.5 ක් නම්, එසේ නම්:

1) වෘත්තවල සංඛ්‍යාතය 4/π Hz වේ.

2) කේන්ද්‍රාපසාරී ත්වරණය 32 ms -2 වේ.

3) කේන්ද්‍රාපසාරී බලය 320 N වේ

4) ආවර්තය තත්පර 4π කි.

සත්‍ය ප්‍රකාශ මොනවාද?

වැඩිදුර කියවන්න

නිදහසේ වැටීමේ චලනය - ගැටළු සහ විසඳුම්

නිදහසේ වැටීමේ චලනය - ගැටළු සහ විසඳුම්

1. ගලක් මීටර් 45 ක උසකින් නිදහසේ වැටේ. ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය 10 ms -2 නම් , ගල බිමට වැටෙන විට එහි වේගය කොපමණද?

දන්නා:

උස (h) = මීටර් 45

ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය (g) = 10 m/s 2

අවශ්‍යයි: ගල බිමට වැටෙන විට එහි අවසාන ප්‍රවේගය (v t )

වැඩිදුර කියවන්න