1. Pudełko o masie 2 kg zwalnia od 10 m/s do zera. Współczynnik tarcia kinetycznego wynosi 0.2. Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/s² . Jaka jest wartość przemieszczenia?

Znany ;
Masa (m) = 2 kg
Prędkość początkowa (vo ) = 10 m/s
Prędkość końcowa (v t ) = 0 m/s
Współczynnik tarcia kinetycznego ( μk ) = 0.2
Ciężar (w) = mg = (1 kg)(10 m/s 2 ) = 10 kg m/s 2 = 10 N
Poszukiwane: wielkość przemieszczenia (d)
rozwiązanie:
Zasada pracy i energii mechanicznej :
W nc = ΔEM
W nc = ΔEK + ΔEP
W nc = ½ m (v t 2 – v o 2 ) + mgh
W nc = praca wykonana przez siłę niezachowawczą działającą na obiekt
ΔEK = zmiana energii kinetycznej
ΔEP = zmiana energii potencjalnej
m = masa
v = prędkość
g = przyspieszenie grawitacyjne
h = zmiana wysokości
Zmiana wysokości h = 0, więc ΔEP = 0
W nc = ΔEK
Praca wykonana przez siłę niezachowawczą:
W nc = -F do d = – μ k N d = – μ k wd = – μ k mgd
W nc = -(0.2)(2)(10)(s)
W nc = – (4)(2)
Znak minus oznacza, że kierunek siły tarcia kinetycznego jest przeciwny do kierunku przemieszczenia.
Zmiana energii kinetycznej:
ΔEK = ½ m (v t 2 – v o 2 ) = ½ (2)(0 – 10 2 ) = 0 – 100 = -100
Wielkość przemieszczenia:
W nc = ΔEK
– 4 sekundy = – 100
s = -100/-4
s = 25m
[irp]
2. Klocek zsuwa się w dół po równi pochyłej. Współczynnik tarcia kinetycznego wynosi 0.4. Przyspieszenie grawitacyjne wynosi g = 10 ms -2 . Określ prędkość końcową klocka w momencie uderzenia o ziemię.
Znany:
Wysokość początkowa (h o ) = 6 m
Wysokość końcowa (h t ) = 0 m
Prędkość początkowa (vo ) = 0
Współczynnik tarcia kinetycznego ( μk ) = 0.4
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 ms -2
cos θ = 8/10
Składowa pionowa ciężaru = w y = w cos θ = mg cos θ = m (10) (8/10) = m (10)(4/5) = m (40/5) = 8 m
Siła normalna = N = w y = 8 m
Siła tarcia kinetycznego = f k = μ k N = μ k w y = (0.4)(8 m) = 3.2 m
Poszukiwane: Prędkość końcowa (v t )
rozwiązanie:
Zasada pracy i energii mechanicznej:
W nc = Δ EM
W nc = Δ EK + Δ EP
Zmiana energii kinetycznej:
ΔEK = 1/2 m (vt2 - vo2) = 1/2 m (vt2 - 0) = 1/2 mVt2
Zmiana energii potencjalnej:
Δ EP = mg (h t – h o ) = m (10)(0-6) = m (10)(-6) = – 60 m
Praca wykonana przez siłę tarcia kinetycznego:
W nc = – f k s = – ( 3.2 m)(10) = – 32 m
Znak minus oznacza, że kierunek siły tarcia kinetycznego jest przeciwny do kierunku przemieszczenia.
Prędkość końcowa (v t ):
W nc = Δ EK + Δ EP
– 32 m = 1/2 mv t 2 – 60 m
– 32 m = m (1/2 v t 2 – 60)
– 32 = 1/2 v t 2 – 60
– 32 + 60 = 1/2 v t 2
28 = 1/2 v t 2
2 (28) = v t 2
56 = v t 2
vt = √4.14
vt = 2 √14 ms -1
[irp]
3. Klocek zsuwa się w dół po nierównej równi pochyłej. Prędkość początkowa wynosi 0 m/s, a prędkość końcowa 10 ms -1 . Jeśli siła tarcia kinetycznego wynosi 2 N, a przyspieszenie grawitacyjne g = 10 ms -2 , jaka jest wysokość (h)?
Znany:
Masa (m) = 1 kg
Prędkość początkowa (vo ) = 0 (blok spoczynku)
Prędkość końcowa (v t ) = 10 ms -1
Wysokość początkowa (h o ) = h
Wysokość końcowa (h t ) = 0
Siła tarcia kinetycznego (f k ) = 2 N
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 ms -2
Poszukiwany: Wzrost (h)
rozwiązanie:
Praca wykonana przez siłę tarcia kinetycznego:
W nc = – f k s = – (2 )(15) = – 30
Znak minus oznacza, że kierunek siły tarcia kinetycznego jest przeciwny do kierunku przemieszczenia.
Zmiana energii kinetycznej:
ΔEK = 1/2 m (vt2 - vo2) = 1/2 (1)(102 - 0) = 1/2 (102) = 1/2 (100) = 50
Zmiana energii potencjalnej:
Δ EP = mg (h t – h o ) = (1)(10)(0-h) = (10)(-h) = -10 h
Zasada pracy i energii mechanicznej:
W nc = Δ EK + Δ EP
– 30 = 50 – 10 godz.
10 godz. = 50 + 30
10 godz. = 80
h = 80/10
wysokość = 8m
4. Jeżeli klocek porusza się w dół po mniej więcej nachylonej płaszczyźnie, to…
A. Praca wykonana przez siłę grawitacji na klocku jest większa niż zmiana energii potencjalnej klocka
B. Energia mechaniczna wzrasta
C. Ilość energii kinetycznej i jej energia potencjalna ulegają zmniejszeniu
D. Praca wykonywana jest przez siłę tarcia równą zmianie energii kinetycznej klocka
Rozwiązanie
A jest złe
Praca wykonana przez siłę grawitacji na klocku jest równa zmianie energii potencjalnej grawitacji klocka.
B jest nie tak
Jeśli płaszczyzna z linią w punkcie c jest gładka, energia mechaniczna klocka jest stała. Gdy klocek znajduje się na szczycie równi pochyłej i nie porusza się, jego energia mechaniczna jest równa energii potencjalnej grawitacji. Klocek jest nadal w spoczynku, więc jego energia kinetyczna wynosi zero. Podczas ruchu w dół równi pochyłej wysokość klocka zmniejsza się, co powoduje również zmniejszenie energii potencjalnej grawitacji. Energia potencjalna grawitacji maleje, ponieważ zmienia się w energię kinetyczną. Chociaż energia potencjalna grawitacji zmienia się w energię kinetyczną, energia mechaniczna jest stała.
Jeśli równia pochyła jest szorstka, energia mechaniczna klocka maleje z powodu ujemnej pracy wykonanej przez siłę tarcia. Siła tarcia jest siłą niezachowawczą. Praca wykonana przez siłę niezachowawczą na obiekcie powoduje zmniejszenie energii mechanicznej obiektu.
C jest poprawne
Równia pochyła jest chropowata, więc występuje siła tarcia, która utrudnia ruch klocka. Siła tarcia jest siłą niezachowawczą. Twierdzenie praca-energia mechaniczna mówi, że praca wykonana przez siłę niezachowawczą (na przykład siłę tarcia) jest równa zmianie energii mechanicznej. W tym procesie energia mechaniczna maleje.
Energia mechaniczna klocka = energia potencjalna grawitacyjna + energia kinetyczna.
Odpowiedź D jest błędna.
Praca wykonana przez siłę tarcia na klocku jest równa zmianie energii mechanicznej klocka, a nie zmianie energii kinetycznej klocka. Prawdą jest, że siła tarcia utrudnia ruch klocka, zmniejszając jego prędkość i zmniejszając energię kinetyczną. Należy jednak pamiętać, że energia kinetyczna klocka pochodzi z energii potencjalnej grawitacji. Zatem prawdą jest stwierdzenie, że praca wykonana przez siłę tarcia jest równa zmianie energii mechanicznej (energia mechaniczna maleje).
Prawidłowa odpowiedź to C.
5. Uderzono w przedmiot leżący na nierównej podłodze, tak że poruszał się przez 3 sekundy, a następnie zatrzymał się. Jeśli znana masa przedmiotu wynosi 10 gramów, siła tarcia między przedmiotem a podłogą wynosi 2 kilodyny. Określ pracę wykonaną przez siłę tarcia.
A. 0.18 J
B. -0.18 J
C. 0.36 J
D. -0.36 J
Znany:
Przedział czasu (t) = 3 sekund
Prędkość końcowa (v t ) = 0 m/s (obiekt zatrzymuje się)
Masa obiektu (m) = 10 gramów = 10/1000 kg = 1/100 kg = 0.01 kg
Siła tarcia (F) = 2 kilodyny = 2 x 10 3 dyn
Poszukiwana: Praca (W) wykonana przez siłę tarcia
rozwiązanie:
Konwersja jednostek siły:
1 Newton = 1 x 10 5 dyn
1 dyna = 1 / 10 5 niutonów = 1 x 10 -5 niutonów = 10 -5 niutonów
Siła tarcia (F) = 2 x 10 3 dyna = 2 x 10 3 x 10 -5 niutonów = 2 x 10 -2 niutonów = 2/100 niutonów = 0.02 niutonów
Twierdzenie praca-energia mechaniczna stwierdza, że siła niezachowawcza wykonuje pracę nad ciałem, równą zmianie energii mechanicznej ciała.
Jeśli obiekt porusza się po równi pochyłej, energia mechaniczna (ME) = energia potencjalna grawitacji (PE) + energia kinetyczna (KE). Jeśli jednak obiekt porusza się tylko po płaszczyźnie poziomej, a wysokość nie ulega zmianie, energia mechaniczna = energia kinetyczna. Na płaszczyźnie poziomej energia potencjalna grawitacji wynosi zero, ponieważ wysokość nie ulega zmianie.
Siła tarcia jest siłą niezachowawczą. Zazwyczaj zmniejsza prędkość obiektu i jego energię kinetyczną. Można wnioskować, że praca wykonana przez siłę tarcia na obiekcie jest równa zmniejszeniu energii mechanicznej.
Matematycznie:
Praca (W) = Zmiana energii mechanicznej (ΔEM)
F s = ΔEP + ΔEK
F s = mg Δh + ½ m (v t 2 – v o 2 )
F s = mg (0) + ½ m (0 2 – v o 2 )
F s = 0 + ½ m (– (vo 2 ) )
F s = – ½ mv o 2 ———— Równanie 1
Opis: F = siła tarcia, d = przemieszczenie, m = masa, v o = prędkość początkowa
Przemieszczenie (d) i prędkość początkowa (vo ) nie są jeszcze znane, ponieważ najpierw oblicza się v o lub d. Pracę wykonaną przez siłę tarcia oblicza się za pomocą jednego z równań po poznaniu v o lub d.
Równanie przemieszczenia (d) w ruchu liniowym nierównomiernym:
v t 2 = v o 2 + 2 (-a) s
Prędkość końcowa (v t ) = 0, a przyspieszenie (a) jest podpisane jako ujemne, ponieważ obiekt jest zwalniany (jego prędkość maleje).
0 = vo2 – 2 reklamy
vo2 = 2 reklamy
d = vo 2 / 2 a ———— Równanie 2
Zmień d w równaniu 2 na d w równaniu 1:
F d = – ½ mv o 2
F (vo 0 2 /2a) = – ½ mv 0 2
(F/2a) v o 2 = – ½ mv o 2
F/2a = – ½ m
F = (2)(a)(-1/2)(m)
F = – (a)(m)
a = – (F / m)
a = – 0.02 niutona / 0.01 kilograma
a = – 2 niutony/kilogram
a = – 2 m/ s2
Równanie do obliczenia prędkości początkowej (vo ) w ruchu liniowym nierównomiernym:
v t = v o + at —–> Prędkość końcowa (v t ) = 0, Przyspieszenie (a) = 2 m/s 2 , przedział czasu (t) = 3 sekundy
0 = vo + (-2)(3)
0 = vo – 6
v o = 6 metrów na sekundę
Praca (W) wykonana przez siłę tarcia:
W = – ½ mv o 2 = -1/2 (0.01)(6 2 ) = -1/2 (0.01)(36)
W = -1/2 (0.36)
W = – 0.18 dżula
Praca wykonana przez siłę tarcia jest oznaczona znakiem ujemnym, co oznacza, że praca ta zmniejsza energię mechaniczną obiektu.
Jeżeli znane jest d, pracę można obliczyć korzystając z równania W = F d.
Prawidłowa odpowiedź to B.
[wpdm_package id='1178′]
- Praca wykonana siłą, problemy i rozwiązania
- Zadania i rozwiązania dotyczące energii kinetycznej pracy
- Zadania i rozwiązania dotyczące zasad pracy i energii mechanicznej
- Problemy i rozwiązania dotyczące energii potencjalnej grawitacji
- Energia potencjalna sprężystej sprężyny – problemy i rozwiązania
- Problemy z zasilaniem i ich rozwiązania
- Zastosowanie zasady zachowania energii mechanicznej w ruchu swobodnego spadania
- Zastosowanie zasady zachowania energii mechanicznej w ruchu w górę i w dół w ruchu swobodnego spadku
- Zastosowanie zasady zachowania energii mechanicznej w ruchu na powierzchni zakrzywionej
- Zastosowanie zasady zachowania energii mechanicznej w ruchu na równi pochyłej
- Zastosowanie zasady zachowania energii mechanicznej w ruchu pocisku