1. Klocek o masie 1 kg zsuwa się po gładkiej, zakrzywionej powierzchni. Wyznacz energię kinetyczną i prędkość klocka na najniższej powierzchni. Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/ s².
Znany:
Masa (m) = 1 kg
Zmiana wysokości (h) = 5 m
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2
Poszukiwana: energia kinetyczna (KE) i prędkość bloku.
rozwiązanie:
(a) Energia kinetyczna
Początkowa energia mechaniczna = energia potencjalna grawitacyjna
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 dżuli
Końcowa energia mechaniczna = energia kinetyczna
ME t = KE = ½ mv t 2
Zasada zachowania energii mechanicznej głosi, że początkowa energia mechaniczna = końcowa energia mechaniczna:
ME o = ME t
PE = KE
50 = KE
Energia kinetyczna (KE) = 50 dżuli.
(b) Prędkość bloku
Zasada zachowania energii mechanicznej:
Początkowa energia mechaniczna (ME o ) = końcowa energia mechaniczna (ME t )
Energia potencjalna grawitacyjna (PE) = energia kinetyczna (KE)
50 = ½ mv 2
2(50) / m = v 2
100 / 1 = v 2
100 = v 2
v = √100
v = 10 m/s
[irp]
2. Ciało o masie 2 kg zsuwa się bez tarcia. Jaka jest energia kinetyczna i prędkość ciała na wysokości 2 metrów nad ziemią? Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/s2.
Znany:
Masa (m) = 2 kg
Zmiana wysokości (h) = 10 – 2 = 8 m
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2
Poszukiwana : energia kinetyczna (KE) i prędkość (v) na wysokości 2 metrów nad ziemią.
rozwiązanie:
(a) Energia kinetyczna na wysokości 2 metrów nad ziemią
Początkowa energia mechaniczna = energia potencjalna grawitacyjna
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 dżuli
Końcowa energia mechaniczna = energia kinetyczna
ME t = KE = ½ mv t 2
Zasada zachowania energii mechanicznej głosi, że początkowa energia mechaniczna = końcowa energia mechaniczna:
ME o = ME t
PE = KE
160 = KE
Energia kinetyczna (KE) na wysokości 2 metrów nad ziemią wynosi 160 dżuli.
(b) Prędkość obiektu na najniższej powierzchni
Zasada zachowania energii mechanicznej:
Początkowa energia mechaniczna (ME o ) = końcowa energia mechaniczna (EM t )
Energia potencjalna grawitacyjna (PE) = energia kinetyczna (KE)
160 = ½ mv 2
160 = ½ (2) w 2
160 = v 2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s
[wpdm_package id='1167′]
- Praca wykonana siłą, problemy i rozwiązania
- Zadania i rozwiązania dotyczące energii kinetycznej pracy
- Zadania i rozwiązania dotyczące zasad pracy i energii mechanicznej
- Problemy i rozwiązania dotyczące energii potencjalnej grawitacji
- Energia potencjalna sprężystej sprężyny – problemy i rozwiązania
- Problemy z zasilaniem i ich rozwiązania
- Zastosowanie zasady zachowania energii mechanicznej w ruchu swobodnego spadania
- Zastosowanie zasady zachowania energii mechanicznej w ruchu w górę i w dół w ruchu swobodnego spadku
- Zastosowanie zasady zachowania energii mechanicznej w ruchu na powierzchni zakrzywionej
- Zastosowanie zasady zachowania energii mechanicznej w ruchu na równi pochyłej
- Zastosowanie zasady zachowania energii mechanicznej w ruchu pocisku