La momento de inercio de la partiklo
1. 100-grama pilko konektita al unu fino de ŝnuro kun longo de 30 cm. Kio estas la inerciomomento de la pilko ĉirkaŭ la rotacia akso AB? Ignoru la mason de la ŝnuro.
Konata:
La rotacia akso ĉe AB
Maso de pilko (m) = 100 gramoj = 100/1000 = 0.1 kg
La distanco inter la pilko kaj la rotacia akso (r) = 30 cm = 0.3 m
Dezirata: Momento de inercio de pilko (I)
Solvo:
Mi = m² = (0.1 kg)(0.3 m²) ²
Mi = (0.1 kg)(0.09 m² )
Mi = 0.009 kg m²
[irp]
2. 100-grama pilko, m₁ , kaj 200-grama pilko, m₂ , konektitaj per stango kun longo de 60 cm. La maso de la stango estas ignorata. La rotacia akso situas en la centro de la stango. Kio estas la inerciomomento de la pilko ĉirkaŭ la rotacia akso?
Konata:
Maso de pilko 1 (m1 ) = 100 gramoj = 100/1000 = 0.1 kg
La distanco de pilko 1 kaj la rotacia akso (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Maso de pilko (m² ) = 200 gramoj = 200/1000 = 0.2 kg
La distanco de pilko 2 kaj la rotacia akso (r² ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Dezirata: momento de inercio de la pilkoj
Respondo:
Mi = m₁ r₁² + m₂ r₂²
Mi = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.2 kg)( 0.3 m) ²
Mi = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.2 kg)( 0.09 m² )
Mi = 0.009 kg m² + 0.018 kg m²
Mi = 0.027 kg m²
[irp]
3. 200-grama pilko, m₁ kaj 100-grama pilko, m₂ , estas konektitaj per stango kun longo de 60 cm. Ignoru la mason de la stango. La rotacia akso situas ĉe la pilko m₂ . Kio estas la inerciomomento de la pilkoj? Ignoru la mason de la stango.
Konata:
Maso de pilko 1 (m1 ) = 200 gramoj = 200/1000 = 0.2 kg
La distanco inter pilko 1 kaj la rotacia akso (r1 ) = 60 cm = 60/100 = 0.6 m
Maso de pilko 2 (m² ) = 100 gramoj = 100/1000 = 0.1 kg
La distanco inter pilko 2 kaj la rotacia akso (r² ) = 0 m
Dezirata: Momento de inercio de la pilkoj
Solvo:
Mi = m₁ r₁² + m₂ r₂²
Mi = (0.2 kg)( 0,6 m) ² + (0.2 kg)(0² ) ²
Mi = (0.2 kg)( 0.36 m² ) + 0
Mi = 0.072 kg m²
[irp]
4. La maso de ĉiu pilko estas 100 gramoj, konektita per ŝnuro. La longo de la ŝnuro estas 60 cm kaj la larĝo de la ŝnuro estas 30 cm. Kio estas la inerciomomento de la pilko ĉirkaŭ la rotacia akso? Ignoru la mason de la ŝnuro.
Konata:
Maso de pilko = m₁ = m₂ = m₃ = m₄ = 100 gramoj = 100/1000 = 0.1 kg
La distanco inter la pilko kaj la rotacia akso (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
La distanco inter pilko 2 kaj la rotacia akso (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
La distanco inter pilko 3 kaj la rotacia akso (r3 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
La distanco inter pilko 4 kaj la rotacia akso (r4 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Konata: Momento de inercio
Solvo:
Mi = m1 r12 +m2 r22 +m3 r32 +m4 r42
Mi = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)(0.3 m) ² + (0.1 kg)(0.3 m) ²
Mi = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² )
Mi = 0.036 kg m²
[irp]
La momento de inercio de rigida objekto
5. Kio estas la inerciomomento de 2-kg longa uniforma stango kun longo de 2 m. La rotacia akso situas en la centro de la stango.
Konata:
Maso de stango (M) = 2 kg
La longo de la stango (L) = 2 m
Dezirata: Momento de inercio
Solvo:
La formulo de la momento de inercio kiam la rotacia akso situas en la centro de la longa uniforma stango:
Mi = (1/12) ML²
Mi = (1/12) (2 kg)( 2 m) ²
Mi = (1/12) (2 kg)(4 m² )
Mi = (1/12)(8 kg m² )
Mi = 8/12 kg m²
Mi = 2/3 kg m²
[irp]
6. Kio estas la inerciomomento de 2-kg longa uniforma stango kun longo de 2 m? La rotacia akso situas ĉe unu fino de la stango.
Konata:
Maso de stango (M) = 2 kg
La longo de rigida stango (L) = 2 m
Dezirata: Momento de inercio
Solvo:
La formulo por la momento de inercio kiam la rotacia akso situas ĉe unu fino de la stango:
Mi = (1/3) ML²
Mi = (1/3) (2 kg)( 2 m) ²
Mi = (1/3) (2 kg)(4 m² )
Mi = (1/3)(8 kg m² )
Mi = 8/3 kg m²
[irp]
7. Solida cilindro de 10 kg kun radiuso de 0.1 m. La rotacia akso situas en la centro de la solida cilindro, montrita en la suba figuro. Kio estas la inerciomomento de la cilindro?
Konata:
Maso de solida cilindro (M) = 10 kg
Radiuso de cilindro (L) = 0.1 m
Dezirata: La momento de inercio
Dezirata: La momento de inercio
Solvo:
La formulo de la momento de inercio kiam la rotacia akso situas en la centro de la cilindro:
Mi = (1/2) MR²
Mi = (1/2) (10 kg)(0.1 m) ²
Mi = (1/2) (10 kg)(0.01 m² )
Mi = (1/2)(0.1 kg m² )
Mi = 0.05 kg m²
8. 20-kg-peza uniforma sfero kun longo de 0.1 m. La rotacia akso situanta en la centro de la sfero estas montrita en la suba figuro.
Konata:
Maso de sfero (M) = 20 kg
La radiuso de la sfero (L) = 0.1 m
Dezirata: momento de inercio
Solvo:
La formulo de la momento de inercio kiam la rotacia akso situas en la centro de la sfero:
Mi = (2/5) MR²
Mi = (2/5)(20 kg)(0.1 m) ²
Mi = (2/5)(20 kg)(0.01 m² )
Mi = (2/5)(0.2 kg m² )
Mi = 0.4/5 kg m²
Mi = 0.08 kg m²
[irp]
9. 2-kg rektangula maldika plato kun longo de 0.5 m kaj larĝo de 0.2 m. La rotacia akso situas en la centro de la rektangula plato montrita en la suba figuro. Kio estas la inerciomomento de la rektangulo?
Konata:
Maso de rektangula plato (M) = 2 kg
La longo de plato (a) = 0.5 m
La larĝo de la plato (b) = 0.2 m
Dezirata: Momento de Inercio
Solvo:
Formulo de inerciomomento kiam la rotacia akso situas en la centro de la plato:
Mi = (1/12 ) M ( a² + b² )
Mi = (1/12)(2)( 0.5² + 0.2² )
Mi = (2/12)(0.25 + 0.04)
Mi = (1/6)(0.29)
Mi = 0.29/6 kg m²
Legu pli