Gravita ekvacio

3 demandoj pri la gravita ekvacio

1. Tri partikloj, ĉiu kun maso de 1 kg, troviĝas ĉe la verticoj de egallatera triangulo, kies lateroj longas 1 m. Kiom granda estas la gravita forto, kiun spertas ĉiu punkta partiklo (en G)?

solvaĵoGravita ekvacio 1

La grando de la gravita forto spertita de unu el la partikloj.

F 12 = G (m 1 )(m 2 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G

F 13 = G (m 1 )(m 3 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G

Rezultanta gravita forto ĉe punkto 1:

Legu pli

Elektra kampa ekvacio

3 demandoj pri elektraj kampaj ekvacioj

1. Kondukanta pilko kun radiuso de 10 cm havas elektran ŝargon de 500 μC. Punktoj A, B kaj C situas en linio kun la centro de la pilko je distanco de 12 cm, 10 cm kaj 8 cm respektive de la centro de la pilko. Kalkulu la elektran kampan intensecon ĉe punktoj A, B kaj C!

Konata:Elektra kampa ekvacio 1

La radiuso de la kondukanta pilko (R) = 10 cm = 0.1 m

Elektra ŝargo (q) = 500 μC = 500 x 10⁻⁶ C

r A = 12 cm = 0,12 m

r B = 10 cm = 0,1 m

r C = 8 cm = 0,08 m

Kulomba konstanto (k) = 9 x 109

Dezirata: La elektra kampa intenseco ĉe punkto A (E A ), ĉe punkto B (E B ) kaj ĉe punkto C (E C )

solvo:

Legu pli

Printempa konstanta ekvacio

3 demandoj pri la ekvacio de la konstanta risorto

1. Risorto en libera pendanta havas longon de 10 cm. Ĉe la libera fino, 200-grama pezo estas pendanta tiel ke la longo de la risorto estas 11 cm. Se g = 10 m/s² , kio estas la fortokonstanto de la risorto?

Konata:

La komenca longo de la risorto (y1 ) = 10 cm = 0.10 m

La fina longo de la risorto (y² ) = 11 cm = 0.11 m

Ŝanĝo de risortlongo (Δy) = 0.11 – 0.10 = 0.01 metroj

La maso de la ŝarĝo (m) = 200 gramoj = 0.2 kg

Ŝarĝpezo (w) = mg = (0,2)(10) = 2 Neŭtonoj

Dezirata: Risortkonstanto (k)

solvo:

Legu pli

Tensiodiferenca ekvacio

3 demandoj pri ekvacio de potenciala diferenco

1. Elektra ŝargo moviĝas en homogena elektra kampo kun forto de 2√3 N distancon de 20 cm. Se la direkto de la forto estas laŭ angulo de 30 ° rilate al la delokiĝo de la elektra ŝargo, kio estas la diferenco en la elektra potenciala energio ĉe la komenca kaj fina pozicioj de la elektra ŝargo?

Konata:

Forto (F) = 2√3 N

Distanco (s) = 20 cm = 0.2 m

Angulo (θ) = 30 °

Dezirata: Elektra potenciala diferenco

solvo:

Legu pli

Ekvacio de angula rapido

3 demandoj pri la ekvacio de angula rapido

1. Objekto moviĝanta laŭ cirkla vojo havas radiuson de 0.5 m. La partiklo kapablas kovri angulon de 60π rad en 15 sekundoj. Difinu la angulan rapidon de la objekto.

Konata:

Radiuso (r) = 0.5 metroj

Angulo (θ) = 60π rad

Tempintervalo (t) = 15 sekundoj

Dezirata: Angula rapido (ω)

solvo:

Legu pli

La rezulta fortekvaĵo

3 demandoj pri la rezulta fortekvaĵo

1. Aŭtomobilo kun maso de 5 tunoj moviĝas de ripozo en 50 sekundoj, atingante rapidon de 72 km/hore. La forto sur la aŭtomobilo estas…

Konata:

Maso (m) = 5 tunoj = 5000 kg

Komenca rapido (vo) = 0

Fina rapido (vt) = 72 km/h = 20 m/s

Tempintervalo (t) = 50 sekundoj

Bezonata: Forto (F)

solvo:

Legu pli

Impulsa ekvacio

3 demandoj pri impulsekvacio

1. Aŭtomobilo kun maso de 250 kg moviĝas kun rapideco de 72 km/hore, poste akcelita per konstanta forto tiel ke post 5 sekundoj ĝia rapideco fariĝas 80 km/hore. Determinu la impulson dum 5 sekundoj.

Konata:

La maso de la aŭto (m) = 250 kg

Komenca rapido (v o ) = 72 km/h = 20 m/s

Fina rapido (vt ) = 80 km/h = 22 m/s

Tempintervalo (t) = 5 sekundoj

Dezirata: Determini impulson (I)

solvo:

Legu pli

Ekvacio de frota forto

3 demandoj pri la ekvacio de frota forto

1. Bloko A 3 kg estas metita sur la tablon kaj poste ligita al ŝnuro, kiu estas konektita al ŝtono B = 2 kg per pulio, kiel montrite. La maso kaj frotado de la pulioj estas neglektitaj. Akcelo pro gravito g = 10 m/s² . Determinu la akcelon de la sistemo kaj la streĉon en la ŝnuro se:

a) glata tabloFrikcia forto ekvacio 1

b) malglata tablo kun koeficiento de kineta frotado de 0.4

Konata:

La maso de bloko A (m² A ) = 3 kg

La maso de roko B (m² B ) = 2 kg

Akcelo pro gravito (g) = 10 m/ s²

Pezo de bloko A (w A ) = mg = (3)(10) = 30 Neŭtonoj

Pezo de roko B (w B ) = mg = (2)(10) = 20 Neŭtonoj

Dezirata: La akcelo de la sistemo (a) kaj la streĉiĝo en la ŝnuro (T)

solvo:

Legu pli

Normala fortoekvacio

3 demandoj pri la ekvacio de normala forto

1. Bloko havas mason de 5 kg. Se g = 10 m/s² , determinu:

a) la pezo de la bloko

b) la normala forto se la bloko estas metita sur ebenan ebenon

c) la normala forto se la bloko ripozas sur dekliva ebeno kiu formas angulon de 30 ° rilate al la horizontalo

Konata:

La maso de la bloko (m) = 5 kg

Akcelo pro gravito (g) = 10 m/ s²

Dezirata: w, N sur la ebeno kaj N sur la deklivo

solvo:

Legu pli

Ŝnurstreĉa ekvacio

3 Demandoj pri la ekvacio de ŝnura streĉo

1. La suba bildo montras tri blokojn, nome A, B kaj C, kiuj situas sur glata horizontala ebeno. Se maso A = 1 kg, maso B = 2 kg kaj maso C = 2 kg kaj F = 10 N, tiam determinu la rilatumon de la streĉiĝo en la ŝnuro inter A kaj B al la streĉiĝo en la ŝnuro inter B kaj C.

Konata:Ŝnurstreĉa ekvacio 1

La maso de A (m² A ) = 1 kg

Maso B (m² B ) = 2 kg

La maso de C (m³C ) = 2 kg

Streĉa forto (F) = 10 N

Bezonata: T AB : T BC

solvo:

Legu pli