1. Determinu la elektran potencialon ĉe punkto situanta je 1 cm de ŝargo 5.0 μC . Kulomba konstanto (k) = 9 x 10⁶ Nm² C⁻² , 1 μC = 10⁻⁶ C.
Konata:
La distanco de ŝargo (r) = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m = 10⁻² m
Ŝarĝo (q) = 5.0 μ C = 5.0 x 10⁻⁶ C
Kulomba konstanto (k) = 9 x 10 9 Nm² C −2
Dezirata: Elektra potencialo (V)
Solvo:
Elektra potencialo:

La elektra potencialo estas 4.5 x 10⁶ voltoj
[irp]
2. ŝarĝi Q1 = 5.0 μC kaj ŝarĝi Q2 = 6.0 μC. Kulomba konstanto (k) = 9 × 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Punkto A troviĝas inter la ŝargoj. Difinu la elektran potencialon ĉe punkto A.

Konata:
Ŝarĝo Q 1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10⁻⁶ C
La distanco de punkto A de Q 1 = 10 cm = 0.1 m = 10⁻¹ m
Ŝarĝo Q₂ = 6.0 μ C = 6.0 x 10⁻⁶ C
La distanco de punkto a de Q₂ = 10 cm = 0.1 m = 10⁻¹ m
Kulomba konstanto (k) = 9 x 10 9 Nm² C −2
Dezirata: Elektra potencialo ĉe punkto A
Solvo:
Elektra potencialo 1 :

Elektra potencialo 2 :

Elektra potencialo ĉe punkto A :
V = V² – V¹
V = (54 – 45) × 10⁴
V = 9 × 10⁴
[irp]
3. ŝarĝi q1 = 5.0 μC kaj ŝarĝi q2 = 6.0 μC. Kulomba konstanto (k) = 9 × 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Difinu la elektran potencialon ĉe punkto A.
Konata:
Ŝarĝo Q 1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10⁻⁶ C
La distanco de punkto A de Q₂ = 40 cm = 0.4 m = 4 x 10⁻¹ m
Ŝarĝo Q₂ = 6.0 μ C = 6.0 x 10⁻⁶ C
La distanco de punkto A de Q₂ = 50 cm = 0.5 m = 5 x 10⁻¹ m
Kulomba konstanto (k) = 9 x 10 9 Nm² C −2
Dezirata: Elektra potencialo ĉe punkto A
Solvo:
Elektra potencialo 1 :

Elektra potencialo 2 :

Elektra potencialo ĉe punkto A :
V = V₁ + V₂
V = (-11.25 + 10.8) × 10⁴
V = -0.45 × 10³
V = -4.5 × 10³
La elektra potencialo ĉe punkto A estas -4.5 × 10³ Voltoj