1. Μια μάζα 2 kg είναι προσαρτημένη σε ένα ελατήριο. Εάν η επιμήκυνση του ελατηρίου είναι 4 cm, προσδιορίστε τη δυναμική ενέργεια του ελαστικού ελατηρίου . Η επιτάχυνση λόγω της βαρύτητας είναι 10 m/ s².
Γνωστό:
Μάζα (m) = 2 kg
Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²
Βάρος (w) = mg = (2)(10) = 20 N
Επιμήκυνση (x) = 4 cm = 0.04 m
Ζητείται: Δυναμική ενέργεια ελαστικού ελατηρίου
Λύση:
Ο τύπος του νόμου του Hooke :
F = kx
F = δύναμη, k = σταθερά ελατηρίου, x = η μεταβολή στο μήκος του ελατηρίου
Σταθερά ελατηρίου:
k = w / x = 20 / 0.04 = 500 N/m
Δυναμική ενέργεια ελαστικού ελατηρίου:
PE = ½ kx 2 = ½ (500) (0.04) 2 = (250) (0.0016) = 0.4 Joules
Εναλλακτική λύση:
PE = ½ kx 2 = ½ (w / x) x 2 = ½ wx = ½ mgx
w = βάρος, m = μάζα, x = η μεταβολή του μήκους του ελατηρίου
PE = ½ (2) (10) (0.04) = (10) (0.04) = 0.4 Joules.
[irp]
2. Η επιμήκυνση του ελατηρίου που τεντώνεται από μια δύναμη F = 50 N είναι 10 cm. Ποια είναι η δυναμική ενέργεια του ελαστικού ελατηρίου αν η επιμήκυνση του ελατηρίου είναι 12 cm;
Γνωστό:
Επιμήκυνση (x) = 10 cm = 0.1 m
Δύναμη (F) = 50 N
Ζητείται : Η δυναμική ενέργεια του ελαστικού ελατηρίου
Λύση:
Σταθερά ελατηρίου:
k = F / x = 50 / 0.1 = 500 N/m
Η δυναμική ενέργεια του ελαστικού ελατηρίου εάν η επιμήκυνση του ελατηρίου είναι 12 cm:
PE = ½ kx 2 = ½ (500) (0.12) 2 = (250) (0.0144) = 3.6 Joules.
[irp]
3. Το γράφημα της συνάρτησης F ως προς το x φαίνεται στο παρακάτω σχήμα. Ποια είναι η δυναμική ενέργεια του ελαστικού ελατηρίου, αν η επιμήκυνση του ελατηρίου είναι 10 cm;

Γνωστό:
Δύναμη (F) = 5 N
Η επιμήκυνση του ελατηρίου (x) = 2 cm = 0.02 m
Ζητείται: Η δυναμική ενέργεια του ελαστικού ελατηρίου εάν η επιμήκυνση του ελατηρίου είναι 0.1 m.
Λύση:
Σταθερά ελατηρίου:
k = F / x = 5 / 0.02 = 250 N/m
Η δυναμική ενέργεια του ελαστικού ελατηρίου εάν η επιμήκυνση του ελατηρίου είναι 0.1 m:
PE = ½ kx 2 = ½ (250) (0.1) 2 = (125) (0.01) = 1.25 Joules.
4. Ένας αθλητής πηδάει πάνω σε ένα ελατήριο με βάρος 500 N, το ελατήριο μικραίνει κατά 4 cm. Προσδιορίστε την ποσότητα δυναμικής ενέργειας που θα ασκήσει στον αθλητή δύναμη.
Α. 20 Τζάουλ
Β. 10 Τζάουλ
Περίπου 5 Τζάουλ
Δ. 2 Τζάουλ
Γνωστό:
Δύναμη (F) = 500 N
Η μεταβολή στο μήκος του ελατηρίου (Δx) = 4 cm = 0.04 m
Ζητείται: Η δυναμική ενέργεια της άνοιξης
Λύση:
Υπολογίστε την ελαστική σταθερά ενός ελατηρίου χρησιμοποιώντας την εξίσωση του νόμου του Hooke:
k = F / Δx = 500 N / 0.04 m = 12500 N/m
Η ελαστική δυναμική ενέργεια του ελατηρίου:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (12500) (0.04) 2 = (6250) (0.0016)
PE = 10 Joule
Η σωστή απάντηση είναι η Β.
5. Ένα ελατήριο, όταν αιωρείται με μάζα 500 γραμμαρίων, το μήκος του αυξάνεται κατά 5 cm. Προσδιορίστε τη σταθερά του και τη δυναμική του ενέργεια.
Γνωστό:
Μάζα αντικειμένου (m) = 500 γραμμάρια = (500/1000) kg = 5/10 kg = 0.5 kg
Επιτάχυνση (g) = 10 m/ s²
Βάρος αντικειμένου (w) = mg = (0.5 kg)(10 m/s² ) = 5 kg m/s² = 5 Newtons
Η μεταβολή στο μήκος του ελατηρίου (Δx) = 5 cm = 0.05 m
Ζητείται: σταθερά ελατηρίου (k) και δυναμική ενέργεια (PE)
Λύση:
Αρχικά, υπολογίστε τη σταθερά του ελατηρίου χρησιμοποιώντας την εξίσωση του νόμου του Hooke:
k = w / Δx = 5 N / 0.05 m = 100 N/m
Η πιθανή ελαστικότητα του ελατηρίου:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (100) (0.05) 2 = (50) (0.0025)
PE = 0.125 Joule
[wpdm_package id = '1179 ′]
- Προβλήματα και λύσεις έργου που επιτελείται από τη δύναμη
- Προβλήματα έργου-κινητικής ενέργειας και λύσεις
- Προβλήματα και λύσεις της αρχής έργου-μηχανικής ενέργειας
- Προβλήματα βαρυτικής δυναμικής ενέργειας και λύσεις
- Δυναμική ενέργεια ελαστικών ελατηρίων - προβλήματα και λύσεις
- Προβλήματα ρεύματος και λύσεις
- Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση ελεύθερης πτώσης
- Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση προς τα πάνω και προς τα κάτω σε κίνηση ελεύθερης πτώσης
- Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση σε καμπύλες επιφάνειες
- Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση σε κεκλιμένο επίπεδο
- Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για την κίνηση του βλήματος