1. Ένα μπλοκ βάρους 1 kg ολισθαίνει προς τα κάτω στην λεία καμπύλη επιφάνεια. Προσδιορίστε την κινητική ενέργεια και την ταχύτητα του μπλοκ στην κατώτερη επιφάνεια. Η επιτάχυνση λόγω της βαρύτητας είναι 10 m/ s².
Γνωστό:
Μάζα (m) = 1 kg
Η μεταβολή ύψους (h) = 5 m
Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²
Ζητείται: Κινητική ενέργεια (KE) και η ταχύτητα του μπλοκ.
Λύση:
(α) Κινητική ενέργεια
Η αρχική μηχανική ενέργεια = βαρυτική δυναμική ενέργεια
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Joules
Η τελική μηχανική ενέργεια = κινητική ενέργεια
ME t = KE = ½ mv t2
Η αρχή διατήρησης της μηχανικής ενέργειας ορίζει ότι η αρχική μηχανική ενέργεια = η τελική μηχανική ενέργεια:
ΜΕ ο = ΜΕ τ
ΠΕ = ΚΕ
50 = ΚΕ
Κινητική ενέργεια (KE) = 50 Joules.
(β) Η ταχύτητα του μπλοκ
Η αρχή διατήρησης της μηχανικής ενέργειας:
Η αρχική μηχανική ενέργεια (ME₂o ) = η τελική μηχανική ενέργεια ( ME₂t )
Η βαρυτική δυναμική ενέργεια (PE) = κινητική ενέργεια (KE)
50 = ½ mv²
2(50) / m = v2
100 / 1 = v 2
100 = v 2
v = √100
v = 10 m/s
[irp]
2. Ένα αντικείμενο 2 κιλών ολισθαίνει προς τα κάτω χωρίς τριβή. Ποια είναι η κινητική ενέργεια και η ταχύτητα του αντικειμένου σε ύψος 2 μέτρων πάνω από το έδαφος; Η επιτάχυνση λόγω της βαρύτητας είναι 10 m/s 2;
Γνωστό:
Μάζα (m) = 2 kg
Η μεταβολή ύψους (h) = 10 – 2 = 8 m
Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²
Ζητούμενα : κινητική ενέργεια (KE) και ταχύτητα (v) στα 2 μέτρα πάνω από το έδαφος.
Λύση:
(α) Κινητική ενέργεια στα 2 μέτρα πάνω από το έδαφος
Η αρχική μηχανική ενέργεια = η βαρυτική δυναμική ενέργεια
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Joules
Η τελική μηχανική ενέργεια = κινητική ενέργεια
ME t = KE = ½ mv t2
Η αρχή διατήρησης της μηχανικής ενέργειας ορίζει ότι η αρχική μηχανική ενέργεια = η τελική μηχανική ενέργεια:
ΜΕ ο = ΜΕ τ
ΠΕ = ΚΕ
160 = ΚΕ
Η κινητική ενέργεια (KE) στα 2 μέτρα πάνω από το έδαφος είναι 160 Joules.
(β) Η ταχύτητα του αντικειμένου στην κατώτερη επιφάνεια
Αρχή διατήρησης της μηχανικής ενέργειας:
Η αρχική μηχανική ενέργεια (ME o ) = η τελική μηχανική ενέργεια (EM t )
Η βαρυτική δυναμική ενέργεια (PE) = κινητική ενέργεια (KE)
160 = ½ mv²
160 = ½ (2) v 2
160 = v 2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s
[wpdm_package id = '1167 ′]
- Προβλήματα και λύσεις έργου που επιτελείται από τη δύναμη
- Προβλήματα έργου-κινητικής ενέργειας και λύσεις
- Προβλήματα και λύσεις της αρχής έργου-μηχανικής ενέργειας
- Προβλήματα βαρυτικής δυναμικής ενέργειας και λύσεις
- Δυναμική ενέργεια ελαστικών ελατηρίων - προβλήματα και λύσεις
- Προβλήματα ρεύματος και λύσεις
- Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση ελεύθερης πτώσης
- Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση προς τα πάνω και προς τα κάτω σε κίνηση ελεύθερης πτώσης
- Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση σε καμπύλη επιφάνεια
- Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση σε κεκλιμένο επίπεδο
- Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για την κίνηση του βλήματος