Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κατακόρυφη κίνηση σε ελεύθερη πτώση – προβλήματα και λύσεις

1. Ένα άτομο πετάει μια πέτρα 1 κιλού προς τα πάνω με ταχύτητα 2 m/s ενώ στέκεται στην άκρη ενός γκρεμού, έτσι ώστε η πέτρα να πέσει στη βάση του γκρεμού 40 μέτρα πιο κάτω. Ποια είναι η κινητική ενέργεια της πέτρας στα 10 μέτρα πάνω από το έδαφος; Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας g = 10 m/ s².

Γνωστό:

Μάζα (m) = 1 kg

Αρχική ταχύτητα (v₂o ) = 2 m/s

Η αλλαγή ύψους = 40 – 10 = 30 μέτρα

Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²

Ζητείται: κινητική ενέργεια πέτρας σε ύψος 10 μέτρων πάνω από το έδαφος

Λύση:

Η αρχική μηχανική ενέργεια

Η αρχική βαρυτική δυναμική ενέργεια (EP) = mgh = (1)(10)(30) = 300 Joules

Η αρχική κινητική ενέργεια (KE) = ½ mv o 2 = ½ (1)(2) 2 = ½ (4) = 2 Joules

Η αρχική μηχανική ενέργεια = η αρχική βαρυτική δυναμική ενέργεια + η αρχική κινητική ενέργεια = 300 + 2 = 302 Joules.

Η τελική μηχανική ενέργεια

Η τελική μηχανική ενέργεια = η τελική κινητική ενέργεια = η αρχική βαρυτική δυναμική ενέργεια + η αρχική κινητική ενέργεια = 300 + 2 = 302 Joules.

[irp]

2. Ένα άτομο πετάει ένα αντικείμενο βάρους 1 kg στον αέρα με αρχική ταχύτητα 10 m/s. Προσδιορίστε (α) τη βαρυτική δυναμική ενέργεια στο μέγιστο ύψος (β) το μέγιστο ύψος.

Η επιτάχυνση λόγω της βαρύτητας είναι 10 m/ s²

Γνωστό:

Μάζα (m) = 1 kg

Αρχική ταχύτητα (v₂o ) = 10 m/s

Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²

Ζητείται : η βαρυτική δυναμική ενέργεια στο μέγιστο ύψος και το μέγιστο ύψος

Λύση:

(α) η βαρυτική δυναμική ενέργεια στο μέγιστο ύψος

Η αρχική μηχανική ενέργεια:

Η αρχική μηχανική ενέργεια (ME) = η αρχική κινητική ενέργεια (KE) = ½ mv o 2 = ½ (1)(10) 2 = ½ (100) = 50 Joules.

Η τελική μηχανική ενέργεια:

Η τελική μηχανική ενέργεια (ME) = η βαρυτική δυναμική ενέργεια (PE)

Η αρχή διατήρησης της μηχανικής ενέργειας:

Η αρχική μηχανική ενέργεια = η τελική μηχανική ενέργεια

ΚΕ = ΠΕ

50 = ΠΕ

Η βαρυτική δυναμική ενέργεια είναι 50 Joules.

(β) Το μέγιστο ύψος

PE = mgh

50 = (1)(10) ώρες

50 = 10 ώρες

h = 50 / 10 = 5 μέτρα

Το μέγιστο ύψος είναι 5 μέτρα πάνω από το έδαφος.

[wpdm_package id = '1174 ′]

  1. Προβλήματα και λύσεις έργου που επιτελείται από τη δύναμη
  2. Προβλήματα έργου-κινητικής ενέργειας και λύσεις
  3. Προβλήματα και λύσεις της αρχής έργου-μηχανικής ενέργειας
  4. Προβλήματα βαρυτικής δυναμικής ενέργειας και λύσεις
  5. Η πιθανή ενέργεια των ελαστικών ελατηρίων σε προβλήματα και λύσεις
  6. Προβλήματα ρεύματος και λύσεις
  7. Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση ελεύθερης πτώσης
  8. Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση προς τα πάνω και προς τα κάτω σε κίνηση ελεύθερης πτώσης
  9. Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση σε καμπύλη επιφάνεια
  10. Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση σε κεκλιμένο επίπεδο
  11. Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για την κίνηση του βλήματος

Αφήστε ένα σχόλιο